Tornado Cash Developer, ABD’nin Cryptocurrency Mixer’a Yaptırımlarından Sonra Tutuklandı


Kasırga Nakit

Hollandalı yetkililer Cuma günü, ABD’nin merkezi olmayan kripto karıştırma hizmetini onaylamasından günler sonra, Amsterdam’da Tornado Cash için çalıştığı iddia edilen bir yazılım geliştiricisinin tutuklandığını duyurdu.

Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD) yaptığı açıklamada, 29 yaşındaki kişinin hizmet aracılığıyla “suçlu mali akışlarını gizleme ve kara para aklamayı kolaylaştırma suçundan şüphelenildiğini” söyledi.

FIOD, Tornado Cash mühendisinin adını açıklamasa da, The Block, karısının onayını gerekçe göstererek onu Alexey Pertsev olarak tanımladı. “Kocam yasa dışı bir şey yapmadı” dedi.

Siber güvenlik

FIOD ayrıca, “Tornado Cash’in, kripto para birimlerinin (çevrimiçi) hırsızlıkları (kripto hacklemeleri ve dolandırıcılık olarak adlandırılır) dahil olmak üzere büyük ölçekli suç para akışlarını gizlemek için kullanıldığını iddia etti.

Haziran 2022’de Tornado Cash hakkında soruşturma başlatan ajans, daha fazla tutuklama yapabileceğini ima etti. Ayrıca örgütün arkasındaki kişilerin bu yasa dışı işlemleri kolaylaştırarak büyük ölçekli karlar elde ettiğini iddia etti.

Bu haftanın başlarında Tornado Cash, organize suç çetelerinin fidye yazılımı ve kripto para birimi hacklemeleri gibi suç gelirlerini aklamada merkezi bir rol oynadığı için Blender.io’nun ardından ABD hükümeti tarafından yaptırımlarla tokatlanan ikinci kripto para mikseri oldu.

Platform, varlığın orijinal kaynağına giden izi gizlemek için potansiyel olarak yasa dışı olarak elde edilmiş fonlar ve yasal olarak elde edilmiş fonlar dahil olmak üzere binlerce adresten çeşitli dijital varlıkları bir araya getirerek ve karıştırarak çalışır ve yasadışı oyunculara çalınan paranın kaynağını gizleme fırsatı verir.

Siber güvenlik

En son gelişmeler, kötü niyetli kripto para birimlerini nakde çevirmek için bir mekanizma olarak algılanan şey için kripto para birimi karıştırma hizmetlerinin artan incelemesinin altını çiziyor.

Bu, sanal fonları yağmalamak için kripto para birimi alanına siber saldırılara dayandığı ve bu süreçte ülkeye uygulanan ekonomik ve ticari yaptırımlardan kaçtığı belgelenen, nakit sıkıntısı çeken Kuzey Kore rejimini de içeriyor.

Tornado Cash’i blok listeye alma hareketi, bu nedenle, ABD hükümetinin bir parçası olarak, Kuzey Kore’nin stratejik hedeflerini finanse etmek için kripto para birimi borsalarına ve hizmetlerine karşı siber savaş kullanmasına yanıt verme girişimi olarak görülüyor.

Source link