John Deere Traktörler için Yeni Bir Jailbreak, Onarım Hakkı Dalgasını Sürüyor


etrafındaki çiftçiler dünya, üreticilerin araçlarına dayattığı dijital kilitleri atlayabilmek için traktör korsanlığına yöneldi. İnsülin pompası “döngüsü” ve iPhone jailbreak’i gibi, bu da çiftçilerin işleri için hayati önem taşıyan pahalı ekipmanları analog traktörlerde olduğu gibi değiştirmelerine ve onarmalarına olanak tanır. Cumartesi günü Las Vegas’taki DefCon güvenlik konferansında Sick Codes olarak bilinen bilgisayar korsanı, John Deere & Co traktörleri için dokunmatik ekranları aracılığıyla birden fazla modelin kontrolünü ele geçirmesini sağlayan yeni bir jailbreak sunuyor.

Bulgu, onarım hakkının güvenlik üzerindeki etkilerinin altını çiziyor. Sick Codes’un ortaya çıkardığı traktör istismarı uzaktan bir saldırı değil, ancak ilgili güvenlik açıkları, kötü niyetli aktörler tarafından istismar edilebilecek veya potansiyel olarak diğer güvenlik açıklarıyla zincirlenebilecek cihazlarda temel bir güvensizliği temsil ediyor. 2021 JBS Meat fidye yazılımı saldırısı gibi olayların gösterdiği gibi, tarım endüstrisini ve gıda tedarik zincirini güvence altına almak çok önemlidir. Aynı zamanda, Sick Codes’in bulduğu gibi güvenlik açıkları, çiftçilerin kendi ekipmanlarıyla yapmaları gereken şeyi yapmalarına yardımcı olur.

John Deere, WIRED’in araştırma hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi.

Asya’da yaşayan bir Avustralyalı olan Sick Codes, 2021’de DefCon’da traktör uygulama programlama arayüzü ve işletim sistemi hataları hakkında sunum yaptı. Araştırmasını halka açıkladıktan sonra, John Deere dahil olmak üzere traktör şirketleri bazı kusurları düzeltmeye başladı. WIRED’e “Onarım hakkı tarafı, yapmaya çalıştığım şeye biraz karşı çıktı” diyor. “Bazı çiftçilerden duydum; bir adam bana e-posta gönderdi ve ‘tüm eşyalarımızı sikiyorsun!’ gibiydi. Bu yüzden paramı ağzımın olduğu yere koyacağımı ve çiftçilere cihazları köklendirebileceklerini kanıtlayacağımı düşündüm.”

Bu yıl, Sick Codes, öncelikle dünya gıda güvenliği ve hassas tarım ekipmanlarından kaynaklanan maruziyet ile ilgilenirken, çiftçilerin kendi ekipmanlarını tam olarak kontrol etmelerine izin vermenin de önemli bir değer gördüğünü söylüyor. “Traktörleri serbest bırakın!” diyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde onarım hakkı konusunda yıllarca süren tartışmalardan sonra, hareket bir dönüm noktasına ulaşmış görünüyor. Beyaz Saray, geçen yıl Federal Ticaret Komisyonu’nu dış onarım garantilerini geçersiz kılmak gibi uygulamalar üzerindeki yaptırım çabalarını artırmaya yönlendiren bir yürütme emri çıkardı. Bu, New York eyaletinin kendi onarım hakkı yasasını çıkarması ve birlikte onarım hakkı için eşi görülmemiş bir ivme yaratan yaratıcı eylemci baskısı ile birleşti. Artan baskıyla karşı karşıya kalan John Deere, Mart ayında onarım yazılımının daha fazlasını ekipman sahiplerinin kullanımına sunacağını duyurdu. Şirket aynı zamanda, John Deere’in yamaları tek taraflı olarak uzaktan uygulaması veya çiftçileri ürün getirmeye zorlamak yerine, müşterilerin ve teknisyenlerin Deere ekipmanı için resmi yazılım güncellemelerini kendileri indirip uygulayabilmeleri için gelecek yıl “gelişmiş bir müşteri çözümü” yayınlayacağını söyledi. yetkili bayilere.

Sick Codes, “Çiftçiler eski ekipmanı sırf güvenilirlik istedikleri için tercih ediyor, yılın en önemli döneminde bir şeylerin ters gitmesini istemiyorlar,” diyor Sick Codes. “Yani hepimizin de istemesi gereken şey bu. Çiftçilerin, işler ters gittiğinde eşyalarını tamir edebilmelerini istiyoruz ve bu, artık traktörlerindeki yazılımı tamir edebilmek veya bu yazılım hakkında karar alabilmek anlamına geliyor.”Source link