TikTok ABD yasağına bir adım daha yaklaştı


ABD Senatosu, Çinli sahibi ByteDance’in son derece popüler uygulamadaki payından vazgeçmediği sürece TikTok’u ABD’de etkili bir şekilde yasaklayacak bir yasa tasarısını onayladı.

Sosyal video platformu TikTok, ilk ortaya çıktığı 2017’den bu yana patlayıcı bir büyüme yaşadı ve şu anda 1,5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğu ve bunların tahmini 170 milyonunun ABD’de olduğu söyleniyor.

Tasarı esas olarak TikTok’un önümüzdeki 180 gün içinde yabancı bir rakip ülkede bulunmayan yeni bir sahip bulması gerektiğini, aksi takdirde bu yasaya uygun hareket edene kadar bir yasakla karşı karşıya kalacağını söylüyor. Başkan Biden, yasayı masasına ulaşır ulaşmaz imzalayarak yasalaştırmayı taahhüt etti.

2020’den bu yana birçok hükümet ve kuruluş, çalışanlarının cihazlarında TikTok’u yasakladı veya yasaklamayı düşündü, ancak bir internet uygulamasının tamamen yasaklanması ABD’de bir ilk olacak.

TikTok uzun süredir politikacıları Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile derin bağları olduğu iddia edilen ByteDance’ten bağımsız çalıştığına ikna etmek için mücadele ediyor. Örneğin TikTok, Çin hükümetinin hiçbir zaman ABD verilerine erişim talep etmediğini ve talep etmesi halinde TikTok’un buna uymayacağını defalarca iddia etti.

ByteDance, Çin Komünist Partisi ile herhangi bir doğrudan bağlantıyı reddederken, TikTok’un ana şirketindeki eski bir yönetici, mahkeme belgelerinde, verilerin ABD’de saklanmasına rağmen ÇKP’nin TikTok verilerine erişimi olduğunu iddia etti. İddialar, 2023 yılının Mayıs ayında San Francisco Yüksek Mahkemesinde açılan haksız işten çıkarma davasında gündeme geldi.

ABD merkezli kar amacı gütmeyen uluslararası bir dijital haklar grubu olan Electronic Frontier Foundation (EFF), esas olarak TikTok’un bu tür yasaklarla karşılaşacak son uygulama olmayacağından korktuğu için bu yasa tasarısına karşı çıktığını söylüyor.

TikTok ayrıca kullanıcılarını ve yaratıcılarını tasarıya karşı olduklarını ifade etmeye teşvik etti. Geçen hafta, sosyal medya şirketi tasarının şunları yapacağını söyledi:

“170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü haklarını çiğneyin, yedi milyon işletmeyi mahvedin ve ABD ekonomisine her yıl 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatın.”

Çinli yetkililerin, hükümetin TikTok’un herhangi bir zorla satışına “kesinlikle karşı çıkacağını” çünkü bunun “Çin dahil çeşitli ülkelerden yatırımcıların ABD’ye yatırım yapma güvenini ciddi şekilde zayıflatacağını” söylediği bildirildi.

Malwarebytes, kişisel verilerinizin ne kadarının çevrimiçi ortamda açığa çıktığını kontrol etmeniz için yeni ve ücretsiz bir araç sunuyor. E-posta adresinizi (en sık kullandığınız adresi vermeniz en iyisidir) ücretsiz Dijital Ayak İzi taramamıza gönderin; size bir rapor ve öneriler sunalım.Source link