Siber suçlulardan nasıl güvende kalınır ve veri ihlallerinden nasıl kaçınılır?


Veri ihlali, herhangi bir kişinin kabusudur. Sizi zihinsel ve finansal olarak etkileyebilir ve %100 hacklenemeyen bir cihaz veya hesap önlem almayı gerektirir.

Bilgisayar korsanları, büyük şirketlerin yaptığı gibi verilerini en son siber suçluların hilelerine karşı korumak için siber güvenlik araçları ve ağ yükseltmeleri için ödeme yapacak kaynaklara sahip olmadıkları için küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef alıyor. Ardından verilerinizi çalarak işinizi, şirketinizi veya özel hayatınızı tehlikeye atarlar.

Profesyonel bir bilgisayar korsanı iyi para ve siber saldırılar kazanır geçen yıldan bu yana neredeyse ikiye katlandı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.4 milyon dolara ulaştı. Bu nedenle, riplemenin kimin yararına olduğuna ve kimin zarar gördüğüne bağlı olarak, bir veri sızıntısı hem boşaltıcı hem de kazançlı olabilir.

İster bir işletme yürütüyor olun, ister yalnızca siber güvenliğiniz için endişeleniyor olun, bilgisayarınızı ve verilerinizi korumak için aşağıdaki gibi gerekli önlemleri alın – sonuçta mali durumunuzu ve özel hayatınızı korumanıza olanak tanır.

Hesaplarınızı karmaşık şifrelerle koruyun

Şifreleriniz o kadar güçlü ki onları hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Değilse, yeni şifre ve şifreleme stratejilerine geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Verilerinizi korumak için, kurbanlarına nasıl yaklaşacaklarını öngörmek için bir bilgisayar korsanının zihnine girmeniz gerekir. Bu nedenle, verilerinizi ihlal edebilecekleri bazı yollar şunlardır:

 • Kriptanalitik “kaba kuvvet” saldırısı şu anlama gelir: birçok şifre gönderiyorlar ve parolaları, hesabınıza girmelerini sağlayanı bulana kadar. Gerekli anahtar biçimini elde etmek için anahtarları daha uzun anahtarlara dönüştüren temel türetme işlevini kullanabilirler, böylece parolanıza rastlama şanslarını artırırlar.
 • “Sözlük” uygulaması aracılığıyla, cihazınıza veya hesabınıza erişene kadar parola korumalı bir bilgisayara, ağa veya diğer BT kaynaklarına girmek için sözlüğe her kelimeyi girerler. Bu yöntem işe yarar çünkü birçok kişi sıradan ve hatırlaması kolay parolalar belirler ve genellikle aynı parolayı birden çok hesap için kullanır.
 • Ağınız ve cihazınız arasında bir “aracı” olarak hareket ederek – halka açık Wi-Fi üzerinden aktarılan veriler nadiren şifrelenir. Herkese açık wi-fi’ye girerken dikkatli olun ve Sizi bilgisayar korsanlığından korumak için VPN teknikleri ve kimlik avı saldırıları

Alışılmadık şartlı tahliyeler bulmak için ilhamınız yoksa, şifre üreticisi web sayfalarını kullanın. Sözcüklerinizi bir görüntü veya bellekle ilişkilendirmeye çalışın: Ayrıntıları hatırlamak istediğinizde görüntü çok önemlidir. Her ne kadar mümkün olmasa da, uzun ve karmaşık parolalar ve benzersiz parolalar, başkalarının hesabınıza erişmesini engeller. Birçok uygulama, parolalarınızı parola ajandanıza yazmanın geleneksel yöntemini beğenmiyorsanız, parolalarınızı izlemenize yardımcı olur.

Güvenlik stratejiniz ne olursa olsun, verilerinizin ve hesaplarınızın bilgisayar korsanlarına karşı güvende olduğundan emin olun. Mozilla ve Google gibi tarayıcılar bu tür hizmetleri sunar. Bir sızıntı size milyonlara mal olabilir ve bu, işinizi koruma çabasından çok daha maliyetlidir. Bununla birlikte, verilerinizin izinsiz olarak iletilmesi durumunda, databreachclaims.org ihlale ve maruz kalınan zarara dair kanıt almanızı ve mali zararı en aza indirmenize yardımcı olması için bir veri ihlali tazminat avukatına başvurmanızı önerir.

Resmi kaynaklardan indirin

Hem kişisel hem de işle ilgili dosyaları indirmelisiniz güvenli kaynaklardan. Resmi kaynakları arayın: Onlardan bir dosya veya yazılım indirdiğinizde kötü amaçlı yazılım riski yoktur. Aradığınızı resmi kaynaklarda bulamazsanız üçüncü taraf sitelere yönelin, ancak önce web sitelerini inceleyin.

Bir sayfa güvenilmez olduğunda sizi uyaran hem ince hem de bariz kırmızı bayraklar vardır. “Ödeme güvenli değil” veya “giriş güvenli değil” türdeki web sitelerine dikkat edin ve “bu siteye bağlantınız güvenli değil” gibi mesajlar açılırsa sekmeleri kapatın. Üçüncü tarafların sistemler arasında aktarılan verileri toplayamaması için şifrelenmemiş sayfalardan kaçının.

SSL sertifikası, sitenizin barındırıldığı web sunucusu ile tarayıcınız arasında güvenli, şifreli ve güvenli bir bağlantı sağlar. Çoğu zaman, SSL etkin web sayfalarını URL’lerini kontrol ederek tanıyabilirsiniz – genellikle HTTP yerine HTTPS ile başlarlar. Ayrıca, “S” yerine “P” ile biten bir web sayfasında genellikle asma kilit yerine “Güvenli değil” gösterilir. Bu asma kilide tıklayarak ve “Bağlantı güvenli” ifadesini gördüğünüzden emin olarak sertifikanın geçerliliğini doğrulayabilirsiniz.

Ekstra güvenlik için, dosya indirme bağlantısını taramak için bir tarayıcı aracı kullanın. Bir web sitesinin URL’sini incelemek için birçok kullanıcı dostu çevrimiçi virüs tarama aracı vardır.

.EXE, virüs içermesi muhtemel dosya uzantılarından biridir. Dosyanızın JPEG ve PNG gibi popüler biçimlerde kaydedildiğinden emin olun ve aldatıcı kaynaklardan sıkıştırılmış .ZIP veya .RAR dosyalarını indirmekten kaçının.

Kötü amaçlı yazılım belirtilerine dikkat edin

Zaman içinde kulağınıza gelmiş olabilecek solucanlar, reklam yazılımları, rootkit’ler, casus yazılımlar, truva atları, fidye yazılımları ve diğer birçok virüs kişisel verilerinizin düşmanlarıdır. Bilgisayarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Aşağıdakine benzer belirtiler görürseniz, bilgisayarınız kötü amaçlı yazılımdan etkilenmiş olabilir.

 • Pop-up reklamlar – Çoğu tarayıcı, pop-up’ların görünmesini engeller, bu nedenle, pop-up’lara açıkça izin vermediyseniz, bir şey ayarlarınızı değiştirdi
 • İzniniz olmadan geniş bir kitleye gönderilen olağandışı e-postalar ve sosyal medya mesajları
 • Onayınız olmadan varsayılan arama motoru değiştirildi
 • Sık sık çökme ve donma
 • Rastgele kapanan veya çalışan programlar
 • Tarayıcıdaki yeni araç çubukları
 • Web tarayıcısını veya bilgisayarı günler veya haftalarca önemli ölçüde yavaşlattı
 • Silinen veya değiştirilen dosyalar

Bu sorunların giderildiğinden ve daha büyük sorunlara yol açmadığından emin olmak için bir virüsten koruma yazılımı çalıştırmalısınız.

Güvenlik araçları ve programları, cihazımızın en iyi arkadaşlarıdır

Sayılan veri güvenliği artırma araçlarını kullanmanın yanı sıra, artan tehditleri etkili ve zahmetsizce tespit etmek ve kaldırmak için bilgisayarınızın arka planında çalışan bir programa sahip olun. Tüm küçük ayrıntılara dikkat etmek için zamanınız yoksa, bu sizi rahatlatacaktır.

Ücretsiz bir virüsten koruma programı indirebilirsiniz, ancak bir tane satın almanız önerilir. Birçok kaynak daha üstün bir kaynak geliştirmeye gider, bu nedenle etkinliğini arttırır. İçinde ne kadar çok özellik varsa, o kadar çok ödersiniz. Ve evet, paraya mal olabilir, ancak emin olun size on kat daha fazla kazandırır.Source link