Pisa Üniversitesi 4,5 milyon avroluk fidye için tutuldu


BlackCat fidye yazılımı grubu, Pisa Üniversitesi’ne yapılan bir siber saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Suçlular Cumartesi günkü saldırı için bir fidye notu yayınlayarak üniversite yönetimine 16 Haziran’a kadar 4,5 milyon dolar ödemesi için süre verdi. Bu, Palermo’daki belediye seçimlerine başka bir fidye yazılımı saldırısının daha önce müdahale ettiğini gören zor durumdaki İtalya için daha kötü bir zamanda olamazdı.

Kurbanlara, BlackCat’in fidye taleplerine yanıt verebilmeleri için karanlık ağa erişim sağlamak için kullanılan özel tarayıcı Tor’daki bir sohbet dizisine özel erişim verildi.

CyberSecurity360 tarafından görüntülenen notta, “Bu miktar, şifrelenmiş ve dolayısıyla kullanılamaz hale getirilmiş dosyalara yeniden erişim sağlamak için gereklidir” dedi. ALPHV olarak da bilinen BlackCat, çift veya üçlü gasp olarak bilinen bir teknikle, ödeme yapılmaması durumunda hayati verileri yaymakla da tehdit etti.

CyberSecurity360, ihlalle ilgili resmi bir açıklama için Pisa Üniversitesi ile temasa geçti, ancak yazı yazılırken yanıt verilmedi.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>


Cybernews’den daha fazlası:

Instagram mod uygulaması olarak gizlenen Android kötü amaçlı yazılımı

Hackerlar iki Alman enerji tedarikçisini nakavt etti

Apple M1 çipini yenebilen PACMAN: yazılım güncellemeleri çok önemli

Apple AirTag, ABD’de bir adamı takip edip öldürmek için kullanılır

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link