Karaca Sonrası Gizlilik Kabusu Geldi


Birleşik Devletler Yargıtay dün bozdu Karaca – WadeABD’de 49 yıl boyunca kürtaj hakkını garanti eden anıtsal 1973 kararı ve Maryn McKenna olarak WIRED için yazıyor, “kadınlar için devrim yarattı.” Şimdi bunların hepsi tehlikede.

Mahkemenin kararının derin sonuçlarını abartmak mümkün değil. Buna ek olarak hayatveölüm tehlikeler şimdi hamile kalan insanlarla karşı karşıya, sonu Karaca ve suç haline getirilmiş kürtajın yükselişi, bir gizlilik kabusu sivil özgürlüklerin savunduğu Onlarca yıldır uyardılar.

Mayıs ayında, Yüksek Mahkeme kararının bir taslağının Politico’ya sızdırılmasının ardından bildirdiğimiz gibi, ABD’deki eyaletlerde kürtajın suç sayılması, insanların kapsamlı bir dijital gizlilik stratejisi benimsemek kendilerini gözetim durumundan korumak için. Bu, aşağıdaki gibi adımları içerebilir Signal gibi uçtan uca şifreli bir uygulamaya geçmekkullanarak veri ayak izinizi sınırlayarak DuckDuckGo gibi arama motorları Google yerine kilitleme gizlilik ayarlarınız telefonundave web izleyicilerini engellemek için bir tarayıcı uzantısı kullanma. Dijital gizliliğinizi güvence altına almakla ilgili daha fazla ayrıntı için, şuradaki kılavuzları öneririz: Dijital Savunma Fonu ve Elektronik Sınır Vakfı.

Yargıtay’ın kararını protesto etmeyi planlıyorsanız, kontrol edin güvenli bir şekilde nasıl protesto edileceğine dair rehberimiz. Ve eğer kürtaj hakkında bilgi almak istiyorsanız-Karaca Amerika, elimizde bunun için de bir kaynak listesi.

Bu haftaki diğer hikayelerde açıkladık herhangi bir dosya nasıl parola ile korunur ve içine dalmak Microsoft’un artık kullanılmayan Internet Explorer’ı ile ilgili kalıcı güvenlik riskleri tarayıcı. bir göz attık Brave’in yeni Goggles aracı özel arama filtreleri oluşturmanıza izin veren gizlilik odaklı arama motoru için. yöntemlerini araştırdık. ABD istihbarat topluluğu yapay zeka kullanıyor. Ve detaylandırdık Google ve Lookout araştırmacılarının birden fazla ülkedeki insanları hedeflemek için kullanıldığını söylediği yeni casus yazılım türü.

Ama hepsi bu değil. Geçen haftadan kendimizi koruyamadığımız büyük güvenlik haberlerini burada topladık. Haberin tamamını okumak için başlıklara tıklayın. Ve orada güvende kalın.

Microsoft bu hafta bir bildiri Ukrayna’ya karşı devam eden savaşında Rusya’nın siber çabalarına dalmak. Araştırmacılar, Rusya’nın Ukraynalı varlıklara karşı en az 48 saldırı düzenlediğini tespit etti. Bazı çabalar başarılı olsa da, araştırmacılar, Ukrayna devlet bilgisayarlarına karşı “silecek” kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için başarısız bir Rus askeri çabası da dahil olmak üzere, hızla dağıtılan dijital savunmaların bu saldırıların çoğunu savuşturduğunu buldu. Ancak Vladimir Putin, Rus bilgisayar korsanlarını Ukrayna’daki hedeflerle sınırlamıyor. Microsoft araştırmacıları, Ukrayna dışındaki 42 ülkede 128 kuruluşa karşı Rus “ağ izinsiz giriş çabalarını” tespit etti. Moskova sıklıkla NATO ülkelerinin hükümetlerini hedef alıyor ve araştırmacılar Rus saldırılarının yüzde 29 oranında başarılı olduğunu söylüyor. Başarılı saldırıların dörtte birinde, Rus bilgisayar korsanları kurbanların ağlarından dahili verileri çaldı. Microsoft ayrıca Rusya’nın küresel “siber etki operasyonları” yürüttüğü konusunda uyarıyor, en azından bazıları insanları Covid-19’a karşı aşılanmamaya teşvik eden propaganda yapıyor.

Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Meta’nın platformlarında siyasi yanlış bilgilerin yaygın olmasına rağmen, CEO Mark Zuckerberg’in dikkatini seçimle ilgili konulardan seçimle ilgili konulara yönelttiği bildiriliyor. sanal evren. Konuşan birçok kaynağa göre bu New York Times, Facebook’un “çekirdek seçim ekibi … dağıldı” ve şimdi sadece 60 kişi tam zamanlı olarak seçim bütünlüğü sorunlarına odaklanıyor. Şirket sözcüsü Tom Reynolds, Meta’daki “yüzlerce” kişinin seçimle ilgili çalışmalara odaklandığını iddia ederek bu rakama itiraz etti.

Başka bir gün, başka bir kripto para şirketi, suçlulara şaşırtıcı miktarda para kazandıran bir hack yaptı. Kaliforniya merkezli Web3 firması Harmony’ye karşı bilinen en son saldırı, kripto para birimlerini bir blok zincirinden diğerine aktarmak için kullanılan bir uygulama olan blok zinciri köprüsünü hedef aldı. Şirket, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 100 milyon dolarlık dijital varlık çaldığını söylüyor. Köprüler, kripto ekosisteminde bilinen bir zayıf noktadır. Mart ayı sonlarında bilgisayar korsanları Kuzey Kore’nin Lazarus Grubu’nun bir parçası olduğuna inanılıyor Bir köprü saldırısı sayesinde 540 milyon dolar değerinde kripto parayla kaçtı.

Hepimiz oradaydık: Kasabada sarhoş bir gece geçirdikten sonra eve giderken, şehrinizdeki herkesin adlarını, adreslerini, doğum günlerini ve vergiyle ilgili bilgilerini içeren bir USB sürücüsünü yanlış yerleştirdiğinizi fark ettiniz. Sana hiç olmadı mı? Japonya, Amagasaki’de bir müteahhit o kadar şanslı değildi. Gardiyan adı açıklanmayan yüklenicinin, bir restoranda bir gece içki içtikten sonra 460.000 Amagasaki sakininin tüm hassas kişisel verilerinin bulunduğu bir USB sürücüsünü kaybettiğini bildirdi. Hata kesinlikle utanç verici olsa da, umarım gizlilik ihlallerine yol açmaz: Şehir yetkililerine göre, veriler şifrelenmiş ve hiçbir sızıntı kanıtı bulamamışlar. Şerefe!Source link