Makine Kimliklerinin Oluşturduğu En Büyük Güvenlik Riskleriyle Nasıl Mücadele Edilir?


Makine Kimlikleri

DevOps kültürünün işletmelerde yükselişi, ürün teslim zaman çizelgelerini hızlandırdı. Otomasyonun şüphesiz avantajları vardır. Bununla birlikte, konteynerleştirme ve bulut yazılımı geliştirmenin yükselişi, kuruluşları yayılan yeni bir saldırı yüzeyine maruz bırakıyor.

Günümüzde işletmelerde makine kimlikleri, insan kimliklerinden çok daha fazla. Gerçekten de, makine kimliklerinin yükselişi siber güvenlik borcu yaratıyor ve güvenlik risklerini artırıyor.

Makine kimliklerinin oluşturduğu en önemli üç güvenlik riskine ve bunlarla nasıl mücadele edebileceğinize bir göz atalım.

Sertifika yenileme sorunları

Makine kimlikleri, insan kimliklerinden farklı şekilde korunur. İnsan kimlikleri, oturum açma ve parola kimlik bilgileriyle doğrulanabilirken, makine kimlikleri sertifikaları ve anahtarları kullanır. Bu tür kimlik bilgileriyle ilgili büyük bir sorun, son kullanma tarihlerinin olmasıdır.

Genel olarak, sertifikalar iki yıl boyunca geçerli kalır, ancak teknolojik gelişimin hızlı temposu bazı kullanım ömrünü 13 aya indirmiştir. Belirli bir DevOps döngüsünde genellikle binlerce makine kimliğinin bulunduğu göz önüne alındığında, tümü farklı sertifika sona erme tarihlerine, manuel yenilemeye ve denetim süreçlerine sahip olmak neredeyse imkansızdır.

Sertifikaları doğrulamak için manuel işlemlere güvenen ekipler, DevOps işlem hatlarının karşılayamayacağı bir şey olan planlanmamış kesintilerle karşı karşıya kalacaktır. Halka açık hizmetleri olan şirketler, bu tür kesintilerden muhtemelen olumsuz bir marka etkisine maruz kalacaklardır. Sertifikayla ilgili kesintiye iyi bir örnek, Şubat 2021’de, süresi dolmuş TLS sertifikalarının Google Voice’u çökerterek 24 saat boyunca kullanılamaz halde bırakmasıyla meydana geldi.

Otomatik sertifika yönetimi bu soruna en iyi çözümdür. Akeyless’in çözümü, süresi dolan sertifikaları otomatik olarak denetleyip yenileyebilir. Daha geniş DevOps otomasyon temasına uymanın yanı sıra, Akeyless gibi araçlar sırların yönetimini de basitleştirir. Örneğin, araç, bir makine hassas bilgilere eriştiğinde tek kullanımlık, kısa ömürlü sertifikalar oluşturarak kuruluşların tam zamanında erişim kullanmasını sağlar. Bu sertifikalar, statik anahtarlara ve sertifikalara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak bir şirket içindeki olası saldırı yüzeyini azaltır.

Makine kimliği doğrulaması da özel anahtarlara bağlıdır. İşletmelerde araç kullanımı arttıkça, gölge BT büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Çalışanlar SaaS yazılımının deneme sürümlerini denediğinde ve ardından bu ürünleri kullanmayı bıraktığında bile, yazılımın güvenlik sertifikası genellikle ağda kalır ve bir saldırganın yararlanabileceği bir güvenlik açığına yol açar.

Gizli yönetim araçları, ağınızın her yönüyle entegre olur ve gölge sertifikaları ve anahtarları izler. Sonuç olarak, fazla anahtarları kaldırmak ve geçerli olanları güvenceye almak basitleşir.

Gecikme olay yanıtı

Güvenlik ekiplerinin güvenliği ihlal edilmiş veya süresi dolmuş bir makine kimliğinden kaynaklanan sorunlardan biri, bunun neden olduğu ardışık sorunlardır. Örneğin, tek bir makine kimliğinin güvenliği ihlal edilirse, güvenlik ekiplerinin anahtarını ve sertifikasını hızlı bir şekilde değiştirmesi gerekir. Bunu yapmazsanız, Jenkins gibi otomatikleştirilmiş CI/CD araçları, sürüm programlarını tehlikeye atan hatalara neden olur.

Jenkins gibi araçlar DevOps işlem hattının her bölümünü birbirine bağlar ve aşağı akış sorunları da yaratır. Sonra üçüncü taraf araç entegrasyonu sorunu var. Bir bulut kapsayıcısı, tek bir kimlikte bir güvenlik ihlali algıladığı için tüm makine kimliklerinizi iptal etmeye karar verirse ne olur?

Tüm bu sorunlar, güvenlik ekibinizi bir kerede vuracak ve hepsini tek bir kök nedene bağlamayı son derece zorlaştırabilecek bir dizi soruna neden olacaktır. İyi haber şu ki, otomasyon ve elektronik anahtar yönetimi bu süreci basitleştiriyor. Bu araçlarla, güvenlik ekibiniz, yenilemek veya yenilerini yayınlamak için gereken adımlarla birlikte dijital anahtar ve sertifika konumlarına ilişkin tam görünürlüğe sahip olacaktır.

Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu kuruluş DevOps’taki kapsayıcılı yaklaşım nedeniyle kilit konumlara ilişkin görünürlükten yoksundur. Çoğu ürün ekibi silolarda çalışır ve çeşitli kod parçalarını entegre etmek için üretimden önce bir araya gelir. Sonuç, farklı hareketli parçalara yönelik güvenlik şeffaflığının olmamasıdır.

Güvenlik, makine kimliğinin baskın olduğu bir dünyada statik veya merkezi kalamaz. Çevik bir geliştirme ortamına uyması için çevik güvenlik duruşları oluşturmalısınız. Bu duruş, basamaklı sorunlara hızlı tepki vermenize ve temel nedenleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Denetim anlayışı eksikliği

Makine kimliklerinin yükselişi dikkatlerden kaçmadı. Hükümetler, özellikle hassas iş sektörlerinin düzenlenmesi söz konusu olduğunda, dijital kimlikleri izlemek için giderek artan bir şekilde kriptografik anahtar gereksinimleri zorunlu kılıyor. Buna, işletmelerin uyması gereken veri gizliliği yasaları ağını ekleyin ve herhangi bir manuel makine kimliği yönetim programı için kabus yakıtınız olur.

Başarısız güvenlik denetimleri bugünlerde korkunç sonuçlara yol açmaktadır. Kamu güveninin kaybolmasının yanı sıra, kuruluşlar kötü niyetli bilgisayar korsanları için sırtlarına bir hedef çizerek genellikle güvenlik ihlali olasılığını artırır. Ortalama bir işletme, her biri farklı konfigürasyonlara ve son kullanma tarihlerine sahip yüz binlerce makine kimliğine sahip olabilir.

Bir grup insan bu kimliklere ayak uydurmayı umamaz. Yine de birçok kuruluş güvenlik ekiplerini bu şekilde görevlendirerek onları büyük güvenlik risklerine maruz bırakır. Anahtar yenilemeyi manuel bir işlem gerçekleştirse bile, insan hatası sorunlara neden olabilir. Ayrıca, birkaç yöneticinin her sertifikanın güven gereksinimlerini anlamasını beklemek gerçekçi değildir.

Hashicorp gibi otomatik bir çözüm, güvenlik ekiplerinizin kullanabileceği kolay denetim ve uyumluluk verileri sunduğundan bu sorunları sorunsuz bir şekilde çözer.

Otomasyon anahtardır

DevOps, işlem hattı boyunca otomasyona öncelik verir. Güvenliği dahil etmek için, çevik bir güvenlik duruşu oluşturmak için bu uygulamaları kuruluşunuz genelinde otomatikleştirmeli ve entegre etmelisiniz. Bunu yapmazsanız, artan makine kimlikleri, güvenlik ekibinizi aşırı yüklenmiş ve tehditlere yanıt veremez hale getirecektir.

Source link