Windows 11’in yeni kiosk modu, yöneticilerin mevcut uygulamaları sınırlamasını sağlar


Windows 11

Microsoft, Dev Channel’da yayınlanan en son Windows 11 Insider Preview derlemesinde BT yöneticileri için yeni bir çoklu uygulama kiosk modu kilitleme özelliğini test ediyor.

Yeni özellik açıldığında, BT yöneticilerinin, kullanıcıların kullanıcı profillerinde oturum açtıkları sırada erişebilecekleri uygulamaları sınırlandırmasına olanak tanır.

Windows Insider ekip üyeleri Amanda Langowski ve Brandon LeBlanc, “Çoklu uygulama kiosk modu, diğer tüm işlevler engellenirken BT yöneticisinin cihazda çalışmasına izin verilen bir dizi uygulamayı seçmesine olanak tanıyan Windows 11 için bir kilitleme özelliğidir.” Dedi.

“Bu, tek bir cihazda birden çok farklı uygulama oluşturmanıza ve farklı kullanıcı türleri için yapılandırmalara erişmenize olanak tanır.”

Yeni özellik, birden fazla kişinin aynı Windows 11 cihazını önceden tanımlanmış farklı uygulama grupları ve Windows tercihleriyle kullanmasına olanak tanır.

Bu modun yardımcı olabileceği senaryolar arasında, çok özel işletim sistemi yapılandırmalarının yaygın olarak gerekli olduğu ön saflardaki çalışanlar, perakende satış, eğitim ve sınava girme yer alır.

Yöneticiler, çoklu uygulama kiosk modunu kullanarak aşağıdakileri gerçekleştirecek özel uygulama kilitleme setleri oluşturabilecektir:

  • Seçilen sayfalar (ör. Wi-Fi ve ekran parlaklığı) dışında Ayarlar’a erişimi sınırlama
  • Yalnızca izin verilen uygulamaları göstermek için Başlat menüsünü kilitleyin.
  • İstenmeyen kullanıcı arayüzüne yol açan tostları ve açılır pencereleri engelleyin.

Yöneticiler artık PowerShell ve WMI Bridge’i kullanarak yeni Windows 11 kiosk modunu etkinleştirebilir ve Microsoft, yakında Intune/MDM için destek eklemeyi ve paket yapılandırmalarını sağlamayı planlıyor.

Açmak ve WMI kullanarak yapılandırmak için bu talimatları kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz uygulama grubunu Başlat menüsüne eklemek için, sabitlenmiş uygulamaların listesini oluşturmak için bu prosedürü takip edebilirsiniz.

Yeni çoklu uygulama kiosk modu, en son geliştirme sürümü olan Windows 11 Insider Preview Build 25169’u yükleyen içeriden kişiler tarafından etkinleştirilebilir.

Bu adımları kullanarak bu yeni özelliği test etmek için Windows Insider Programına kaydolabilir ve Geliştirme Kanalına katılabilirsiniz.

Ayrıca Güvenlik ve Gizlilik > Cihaz Kilitleme altındaki Geri Bildirim Merkezi (WIN + F) aracılığıyla geri bildirimde bulunabilirsiniz.Source link