6 Ocak Duruşmalarında 8kun Neden Çevrimdışı Oldu – Krebs on Security


6 Ocak Salı günü yapılan son komite oturumu, komplo teorisi topluluklarının rolünü inceledi. 8kun[.]tepe ve TheDonald[.]kazanç eski Başkan Trump’ın o kaotik günde Washington DC’de “çılgın olma” davetine yanıt veren destekçileri örgütlemeye ve harekete geçirmeye yardım ederek. Aynı zamanda komite, 8kun kurucusunun video ifadesini dinliyordu. Jim Watkins, 8kun ve bir dizi benzer web sitesi aniden çevrimdışına alındı. Watkins, kesintinin bir şekilde komitenin çalışmasıyla ilgili olduğunu öne sürdü, ancak gerçek şu ki KrebsOnSecurity sorumluydu ve zamanlama tamamen tesadüftü.

bir takipte takipçilerine video adresiWatkins, kesintinin 6 Ocak komitesinin kısa bir video ifadesini yayınlamasından kısa bir süre sonra olduğunu söyledi.

Watkins, “Ardından, ilgim olan her şey çökmüş gibiydi, bu yüzden dışarı çıkıp kimseyle konuşmamın bir yolu yoktu” dedi. “Bütün ağ aynı anda çevrimdışı oldu ve bu birçok insanı etkiledi.”

2020 seçimlerinin 45. cumhurbaşkanından çalındığına dair yanlış anlatıyı zorlamaya devam eden 8kun ve diğer birçok site üzerinden uzun süredir internete bağlı VanwaTechVancouver, Wash merkezli bir barındırma firması. Ekim 2020’nin sonlarında VanwaTech’in tek İnternet bağlantı sağlayıcısına yapılan bir telefon görüşmesi, 8kun için benzer bir kesinti.

Jim Waktins (sağ üstte), 8kun’un çevrimdışına alınmasının ardından Salı günü takipçilerine verdiği bir video adresinde.

Bu 2020 kesintisinin ardından, 8kun ve çok sayıda QAnon komplo siteleri bir Rus barındırma sağlayıcısına sığındı. Ama QAnon’un isimsiz “Q” lideri aniden bu ayın başlarında tekrar 8kun’da paylaşım yapmaya başladıKrebsOnSecurity, 8kun’un ISP’sinin Amerika Birleşik Devletleri merkezli tek bir yukarı akış sağlayıcısı aracılığıyla bir kez daha daha büyük İnternet’e bağlandığına dair bir ipucu aldı.

10 Temmuz Pazar günü KrebsOnSecurity ile iletişime geçildi. Psychz Ağları, Los Angeles’ta bir barındırma sağlayıcısı, 8kun et. için tek İnternet yaşam çizgisi olduklarının farkında olup olmadıklarını görmek için. al. Psychz, KrebsOnSecurity’den gelen bir rapora yanıt olarak VanwaTech’in 6 Ocak Salı günkü duruşma sırasında ağından kaldırıldığını doğruladı.

8kun ve onun takımadaları komplo teorisi toplulukları bir kez daha bir Rus barındırma sağlayıcısının kollarına sürüklendi (AS207651), iki sağlayıcı aracılığıyla daha büyük İnternet’e bağlanır. Bunlar şunları içerir: AS31500 – Ruslara ait gibi görünen ancak Karayipler’de bulunuyormuş gibi davranan; ve AS28917Vilnius, Litvanya’da.

8kun’un yeni keşfedilen Rus bağlantıları muhtemelen devam edecek, ancak bu Litvanya’nın boşta durması gerektiği anlamına gelmiyor. Geçen ayın sonlarında, Rus yanlısı bilgisayar korsanları, Litvanya devlet ve özel web sitelerine yönelik kapsamlı bir dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısının sorumluluğunu üstlendi. bildirildiğine göre Vilnius’un Avrupa Birliği yaptırımları kapsamındaki bazı malların Rusya’nın Kaliningrad dış bölgesine transit geçişini durdurma kararına yanıt olarak geldi.

Bu haberde atıfta bulunulan 6 Ocak duruşması mevcuttur CSPAN aracılığıyla.

Source link