Google, Yeni “Veri Güvenliği” Bölümü için Play Store’dan “Uygulama İzinleri” Listesini Kaldırdı


Uygulama İzinleri

Play Store’da Android uygulaması için yeni bir “Veri güvenliği” bölümünün kullanıma sunulmasının ardından Google, uygulama izinleri listesini hem mobil uygulamadan hem de web’den kaldırmaya hazır görünüyor.

değişiklik oldu vurgulanmış Esper’den Mishaal Rahman tarafından bu haftanın başlarında.

bu Veri güvenliği Google’ın Nisan 2022’nin sonlarında kullanıma sunmaya başladığı bölüm, şirketin iOS’ta Apple’ın Gizlilik Beslenme Etiketlerine verdiği yanıttır ve kullanıcıların bir uygulamanın veri toplama ve işleme uygulamalarının birleşik bir görünümüne sahip olmalarını sağlar.

Play Store Veri Güvenliği Bölümü

Bu amaçla, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin 20 Temmuz 2022’ye kadar gerekli ayrıntıları sağlamaları gerekiyor. Bu son tarih önümüzdeki hafta yaklaşırken, teknoloji devi izinler bölümünü tamamen kaldırmak için harekete geçti.

Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Amazon (Amazon Prime Video dahil), DuckDuckGo, Discord ve PhonePe gibi bir dizi popüler uygulama henüz Veri güvenliği bölümlerini doldurmadığı için karar aceleci bir karar gibi görünüyor.

Siber güvenlik

Özellikle Veri güvenliği bölümünün, geliştiricilerin uygulamalarının mağaza girişinde eksiksiz ve doğru beyanlar vermelerini gerektiren bir onur sistemi üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında, Google’ı bu değişikliği yapmaya neyin yönlendirdiği hemen belli değil.

Uygulama izinleri listesi, aksine, inceleme sürecinde uygulamanın taranmasına dayalı olarak Google tarafından küratörlüğünü yaptı ve kullanıcılara kontrol etmek için kullanışlı bir yol sağladı. tüm izinler yüklemeden önce her uygulama için gereklidir.

Yeni sistemin ne kadar güvenilir olduğu henüz görülmese de, Veri güvenliği bölümü tarafından sunulan okunabilirlik iyileştirmelerinin değişiklikte rol oynadığından şüpheleniliyor.

Source link