Çalışmak ve savaşmak için geride kalan Ukraynalı siber uzmanlar


Sohbet etme zevkine eriştiğim bu adamlar, işi savaş ve iş olarak ayırdıkları için dinlenmeye pek vakit bulamıyorlar, ama meşgul olmak onların ailelerine duydukları özlemden kurtulmalarına yardımcı oluyor.

Alexey Turchanikov, Sergiy Mosiychuk ve Andriy Bratiychuk için Ukrayna’dan ayrılmak hiçbir zaman bir seçenek olmadı. Savaş ülkeyi paramparça ederken, diğer birçok Ukraynalı erkek gibi onlar da beklemede ve savaşa hazır.

Üçü de aynı veri koruma ve olağanüstü durum kurtarma şirketi için çalışıyor. Reston, Virginia merkezli Infrascale, 121 personelinin yarısı Ukrayna’da bulunduğundan, veri merkezleri Kiev’deki parlamento binasına sadece 200 metre uzaklıkta olduğundan, felaketin eşiğindeydi.

“Bugün bütün gün Kiev’e seyahat ettiğim için çok bitkin görünüyorum. Infrascale mühendislik başkan yardımcısı Andriy, bir video röportajda bana ülkenin batısından Kiev’e döndükten sadece bir saat sonra, çok sayıda Ukraynalının sığınak aradığı bir yerde, çiçekler dışında neredeyse her şey hayatta kaldı” dedi. savaş.

Başta kadın ve çocuklar olmak üzere milyonlarca insan ülkeyi terk ederken, erkekler Ukrayna’ya sığınmak zorunda kaldı. Bazıları eve dönüyor ve ancak şimdi Noel ağaçlarını kaldırıyorlar.

Ukrayna’da ikamet eden Alexey, Sergiy ve Andriy ve ABD’de yerleşik CEO’ları Rob Peterson ile bu son birkaç ayda neler yaşadıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için oturdum.

Ukrayna’nın batısındaki daireler için keşif

Infrascale operasyon direktörü Sergiy, Rus ordusu Ukrayna’yı işgal etmeden bir hafta önce Kiev’den ayrılmayı başardığı için şanslı olduğunu söylüyor. O anda bir şeylerin olacağını hissetmişti. Sergiy, batı Ukrayna’da bulunan memleketi Ternopil’e gitti.

“Ternopil’e taşınma ile ekibim ve arkadaşlarımla ilgilenmeme izin verdi. Orada bir sürü arkadaşım var, bu yüzden tüm organizasyon işini yapabildim. Bir sürü daire buldum ve taşınma işiyle uğraşıyordum. Savaş patlak verdiğinde kiralık ev bulmak neredeyse imkansızdı. Her şey rezerve edildi” dedi.

Ukrayna haritası
Ukrayna haritası.

Röportaj sırasında çok fazla kişisel bilgi paylaşmayan Infrascale ürün yönetimi başkan yardımcısı Alexey, Sergiy’nin Kiev’den Ternopil’e toplamda yaklaşık 100 kişilik 20 aileyi yerleştirebildiğini de sözlerine ekledi.

Sergiy, “Bütün daireleri bulduğum ve insanların Kiev’den Ternopil’e taşınmasına yardım ettiğim için şanslıydım” dedi.

İşlerin her zamanki gibi devam etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, bazı iş arkadaşlarının ülkeyi terk etmesine yardımcı oldu. “Takım uluslararası. Örneğin, Moldova’dan bir kişi Ukrayna’dan ayrılmayı başardı. Bir diğerinin üç çocuğu var ve Ukrayna’dan ayrılmasına izin verildi. Ve biz burada silah alıp savaşmaya hazır bir şekilde oturuyoruz” dedi.

Ukrayna’nın başkentinin kalbinde iş beyni

Savaş başladığında, Infrascale’in CEO’su kendini oldukça zor durumda buldu. Çalışanlarının yarısı ve şirketin sanal beyni Ukrayna’da bulunduğundan, meslektaşlarının güvenliğini ve işin çökmemesini sağlamak zorundaydı.

Rob bana, “Parlamento yakınlarındaki bir füze saldırısı tüm veri merkezini çökertebilir. Bu veri merkezinin çatısında bir helikopter pisti var ve bariz bir hedef oluşturuyor. Bir grev olursa üretimin durdurulacağından endişeliydik” dedi.

Rob Peterson
Rob Peterson

“Laboratuvar durumu ve tahliye sadece teorik bir tehlike değildi. Veri merkezi parlamento binasına 200 metre uzaklıkta bulunuyor, yani bu çok gerçek bir konuydu ve dünyanın her yerinden hizmet vermemiz gereken müşterilerimiz var, “Aleksey ekledi.

Infrascale’in mühendislik ekibi, diğer şeylerin yanı sıra yeni sürümler, hata düzeltmeleri ve destek vakaları üzerinde çalışmak için laboratuvarı kullandı. Saatler içinde, kesintisiz operasyonlar sağlamak için veriler İngiltere’deki sunuculara taşındı.

Ekibi rahatsız eden bir başka korku da siber ile ilgiliydi. “Rusya’nın Ukrayna ekonomisini felce uğratmak için daha fazla siber savaş yaklaşımı benimsemesi konusunda çok fazla endişe vardı. Şimdiye kadar, bu düşündüğümüz şekilde gerçekleşmedi, ancak tüm korumalarımızın hazır olduğundan ve müşteri olmadığından emin olmamız gerekiyordu. Ukrayna’daki sunucularımızdaki veriler,” dedi Rob.

Ancak, endişelenecek daha varoluşsal şeyler varken, çalışanlar neden şirketi çalışır durumda tutmak için uğraşıyorlar?

Özlemi hissetmemek için meşgul kalmak

“Herkes şirketi çalışır durumda tutmamız gerektiğini anladı çünkü bu zor zamanlarda mesele sadece şirketin hayatta kalması değil, bizim de hayatta kalmamız. Herkesin bir ailesi var. Herkesin bir işe ihtiyacı var ve uluslararası bir şirkette çalışacak kadar şanslıyız. gelir kaynağımız burada değil, bu yüzden çökme tehlikesi yok. İşi devam ettirmemiz gerekiyor,” dedi Alexey.

Aileleri yurt dışına yerleştiği için yapacak başka bir şey kalmamıştı.

Andriy, “Birçok ailemiz artık yurt dışında. Bolca zamanım var. Spor salonuna gitmiyorum, karım ve çocuklarım üç aydır yurt dışında, bu yüzden çok zamanım var” dedi. günlük rutin bir “iş-savaş-yaşam dengesi”.

Çatışmanın çok ilerisinde, orduya katılması için çağrıldı. Memur olduğunu kanıtlayan kimliğini gösterdi.

“Komutanlarım bana bir üniforma ve silah verdiler ama ben barışçıl bir adam olduğumu ve ateş etmeyi bilmediğimi ve yönetim becerilerimde daha iyi olduğumu söyledim. Yani iki ayı aşkın bir süredir, Ukrayna ordusunda teğmen olarak görev yapıyorum. Asıl sorumluluklarım tedarik zincirini yönetmek – herhangi bir askeri ihtiyacın sağlayıcısını bulmak, anlaşmayı yapmak ve yapıldığından emin olmak” dedi Andriy.

Zaten Avrupa’dan araç satın aldı ve orduya kurşun geçirmez yelek, mühimmat, araç ve teknik hizmet sağlamaktan sorumlu.

“Bir sürü arkadaşım ve sponsorum var, bu yüzden şimdiden 60.000 avro harcadığımı hesapladım. Paylaşmak isteyenlerden para topladım ve gerekli malzemeleri bulup orduya teslim edebildim” dedi. .

Andriy, 300’ü cepheye gönderilen 1.700 kişilik bir askeri birimde görev yapıyor. Yazma sırasında, bir düzineden fazla öldürüldü.

“Ailenizden uzakta olmak dışında her türlü sıkıntıyla barışabilirsiniz. Kızım ilk dişini kaybetti. Uzun zamandır bekliyordum ve özlemiştim. Oğlum konuşmaya başladı, ben de özledim. Bu savaş bizden çok duygu ve hatıra aldı. Çocuklarımın telefonda büyümesini izliyorum. Onları kaçırmamak için kendini 7/24 meşgul etmelisin.” o bir erkek ve bu uygunsuz olurdu.

Cybernews ile görüşmeyen meslektaşlarından biri, orduya katılabilmek için şirketten ayrılmaya karar verdi. Bir diğeri şu anda Bucha yakınlarındaki dairesini yeniden inşa etmekle meşgul. Andriy, “Topçu saldırısı altındaydı ve bir kulağı duyma yetisini kaybetti. Arabası ve evi yıkıldı.”

Terör Bucha’yı vurmadan önce, Andriy’nin meslektaşı o şehrin yakınında bulunan ilk dairesine yerleşiyordu. İlk Noelini orada geçirdi.

“Sadece iki ay sonra her şey mahvoldu. Sergiy, Ternopil’e taşınmasına yardım etti. Ne kadar sıkıntılı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ama insanlık çalışıyor” diyen Andriy, şirketin meslektaşının tüm masraflarını karşıladığını da sözlerine ekledi. ihtiyacı olan işitme cihazı, arabası tamir ediliyor ve dairesi yenileniyor.

Çalışanlarını desteklemek için Infrascale, geçici yer değiştirme ve yeniden yerleşimi kolaylaştırmak için bir GoFundMe kampanyası aracılığıyla şimdiye kadar yaklaşık 100.000 $ topladı. Rob bana şirketin Ukrayna’da tam kadro sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>


Cybernews’den daha fazlası:

İşgücü sıkıntısı konusunda uyarılan Amazon, en yeni depo robotlarını sergiliyor

Ay 2030’a kadar kendi nükleer santraline sahip olabilir

Büyük kripto borsaları, Cloudflare kesintisi nedeniyle milyonlar kaybediyor

Meta, yarış yanlılığı davasından sonra reklam aracını bırakmayı kabul etti

İşçi gözetimi artıyor

İşte bir bot oluşturmanın kolay bir yolu, dedi bir bilgisayar korsanı ve Twitter’dan yasaklandı

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link