Seyahat dolandırıcılığı: Tatil anlaşması gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen


Tatil rezervasyonları arttıkça, bu değerli tatil zamanını mahvedebilecek dolandırıcılık planları da artıyor. Halkın bir seyahat rezervasyonu yaparken para ve kişisel bilgileri dağıtmadan önce iki kez düşünmesi isteniyor.

İngiltere merkezli bir seyahat dolandırıcılığı gözlemcisi olan Action Fraud, geçtiğimiz mali yılda 4.244 tatil ve seyahatle ilgili dolandırıcılık raporu aldı – bir önceki yıla göre %120’nin üzerinde şaşırtıcı bir artış. Her kurban ortalama olarak 1.868 £ (2.280 $) veya toplamda 7 milyon £ (9 milyon $) üzerinde bir kayıp verdi.

Action Fraud başkanı Pauline Smith, “Maalesef, tatil talebi arttıkça dolandırıcılık sayısının da arttığını biliyoruz” dedi. “Suçlular her zaman insanları yakalamanın ve zor kazanılan nakitleriyle paylaşmanın yeni yollarını buluyor” dedi.

Bazı kurbanlar yetkililere, gerçek seyahat siteleri gibi görünen siteler tarafından kandırıldıklarını ancak uçuş karşılaştırmasını veya tatil konaklama yerlerini taklit eden sahte oldukları ortaya çıktıklarını söyledi. sayfalar. Bazıları ise sosyal medyadaki bir reklama yanıt verdiklerini söyledi.

Nuix’in EMEA soruşturma başkanı Mark McCluskie Cybernews’e verdiği demeçte, “Bir promosyon gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, çoğu zaman öyledir” dedi.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>

Görünüşe göre kazançlı bir teklife kanan kurbanlarla, şirket temsilcisi gibi davranan biri iletişime geçecekti. Bir ödeme aldıktan sonra, bir dolandırıcı ya daha fazla etkileşimi sona erdirecek ya da seyahat ayrıntılarını sağlayacaktır.

İngiliz tur operatörleri ve seyahat acenteleri derneği ABTA’dan Graeme Buck, “Ne yazık ki, bazı kurbanlar dolandırıcılığın kurbanı olduklarını ancak havaalanına vardıklarında ve check-in yapamadıklarında fark ettiler” dedi.

Tatilciler bir seyahat rezervasyonu yapmadan önce gerekli önlemleri almalıdır – her zaman web sitesinin alan adının doğru olup olmadığını dikkatlice kontrol edin, bir şirket araştırın ve mümkünse kredi kartı ile ödeme yapın.

McCluskie, “Her tatil dolandırıcılığının kolluk kuvvetlerine bildirilmesi esastır… Bu, hem mağdurlar hem de yargı sistemi için daha hızlı ve maliyet etkin bir soruşturma sağlayacaktır.” dedi.

iyileştirme siber hijyen alışkanlıklar da yardımcı olabilir.


Cybernews’den daha fazlası:

Tatile gidiyor? Bu seyahat dolandırıcılığına dikkat edin

Dolandırıcılar kaçma arzumuzdan yararlanıyor

Tarihi kolejin veri sızıntısı 24 bin öğrenciyi açığa çıkardı

Dolandırıcılar, Microsoft’ta kripto yatırımcılarını hedeflemek için MetaMask’i taklit ediyor

Instagram, yaş doğrulaması için AI aracını test ediyor

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link