FBI, Yatırımcılardan Milyonlarca Dolar Çalan Sahte Kripto Para Birimi Uygulamalarına Karşı Uyardı


Federal Soruşturma Bürosu

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), siber suçluların sanal varlıklar alanındaki yatırımcıları dolandırmak için hileli kripto para temalı uygulamalar geliştirdikleri konusunda uyardı.

“FBI, siber suçluların ABD’li yatırımcılarla iletişim kurduklarını, hileli bir şekilde meşru kripto para yatırım hizmetleri sunduğunu iddia ettiklerini ve yatırımcıları, siber suçluların zaman içinde artan bir başarı ile kripto para birimlerinin yatırımcılarını dolandırmak için kullandıkları sahte mobil uygulamaları indirmeye ikna ettiğini gözlemledi.” ajans dedi [PDF].

Siber güvenlik

Kripto sektörüne artan ilgiden yararlanmayı amaçlayan yasadışı planın, 4 Ekim 2021 ile 13 Mayıs 2022 arasında 42.7 milyon dolar olarak tahmin edilen kayıplarla 244 kurbanı netleştirdiğine inanılıyor.

Kolluk kuvvetlerine göre, tehdit aktörleri, potansiyel yatırımcıları cezbetmek amacıyla sahte web siteleri oluşturmak için meşru işletmelerin adlarını, logolarını ve diğer tanımlayıcı bilgilerini kötüye kullanıyor.

kripto para dolandırıcılığı

FBI tarafından vurgulanan üç örnekte, dolandırıcılar bir ABD finans firması ve YiBit ve Supayos (diğer adıyla Supay) adlı şirketler kılığına girerek, bireyleri dijital fonları yağmalamak için tasarlanmış sahte kripto cüzdan uygulamalarını indirmeleri için kandırarak yaklaşık 10 milyon dolarlık 34 kurbanı kandırdılar. hesaplarına yatırılır.

Siber güvenlik

FBI, yatırımcıları güvenilmeyen kaynaklardan yatırım uygulamaları indirmek için istenmeyen taleplere karşı dikkatli olmaya çağırırken, “Finansal kurumlar müşterilerini bu faaliyet hakkında uyarmalı ve müşterileri kripto para birimi hizmetleri sunup sunmadıkları konusunda bilgilendirmeli” diye uyardı.

kripto para dolandırıcılığı

Source link