Tor Tarayıcı 11.5 Çıktı – İnternet Sansürünü Otomatik Olarak Atlıyor


Tor Tarayıcı 11.5 Çıktı - Tor Artık İnternet Sansürünü Otomatik Olarak Atlıyor

Tor Projesi’nin en önemli sürümlerinden biri olan Tor Browser 11.5’in, kullanıcılara sansürle daha etkin bir şekilde mücadele etmek için yeni özellikler sunduğu duyuruldu.

Onion Router ağı (Tor) üzerinden sitelere erişmek için Tor Tarayıcı, bu işlevleri gerçekleştirmek üzere özel olarak oluşturulmuştur. Bu, kullanıcılara web sitelerini ziyaret ederken web’deki bilgilere anonim olarak ve kendi zamanlarında erişme yeteneği verir.

Bunu başarmak için trafik, yol boyunca her adımda bu trafiği şifreleyen ağ üzerindeki bir dizi düğüm üzerinden yönlendirilir.

DÖRT

Kullanıcının bağlantısına devam edebilmesi için hedefe ulaşan bağlantı üzerine bilgileri kullanıcıya geri ileten çıkış düğümüdür.

Bu yeni sürümü kullanarak, önceki sürümlerde elde edilemeyecek şekilde yoğun sansürlü bölgelerden Tor’a bağlanabilirsiniz.

Tor Tarayıcı 11.5 – Yeni Ne Var?

Aşağıda, bu yeni sürümün tüm yeni eklemelerini listeledik: –

  • Otomatik sansür algılama ve atlatma
  • Yeniden tasarlanan Tor Ağı ayarları
  • Varsayılan olarak Yalnızca HTTPS Modu
  • Bağlantı Yardımı
  • Geliştirilmiş yazı tipi desteği

Tor Browser 11.5’te, yaklaşık bir yıldır devam eden bir girişim olan sansürü atlatmayı amaçlayan bazı güncellemeler olduğu belirtilmelidir. Bu güncelleme ile Tor bağlantı deneyiminin iyileştirileceğinden ve zaman ilerledikçe gelişmeye devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu yeni sürüm 11.5’te artık kullanıcıların Tor’un engellemesini kaldırmak için denemeleri gereken herhangi bir manuel yapılandırma yok. Tor Browser 11.5’in bu sürümü, kullanıcıların bağlantı kurmasını kolaylaştıran Bağlantı Yardımı adlı yeni bir özellikle birlikte gelir.

Kullanıcının bulunduğu yerde en iyi çalıştığı bilinen bir köprü konfigürasyonu bu özellik tarafından otomatik olarak atanır.

Tor ekibi, hala beta aşamasında (v1.0) olduğu için Bağlantı Yardımı ile ilgili kullanıcı geri bildirimlerini ve raporları memnuniyetle karşılar. Bunu yaparak, sistemdeki herhangi bir karışıklığı ortadan kaldırabilecek ve yeteneklerini geliştirebileceklerdir.

11.5 sürümünde varsayılan tarama modu, önemli bir yeni özellik olan yalnızca HTTPS modu olarak değiştirildi. Bu prosedür sayesinde, istemci ve sunucu arasında korumalı bir tünel aracılığıyla güvenli bir bağlantı kurulur.

Kullanıcılar, kendilerini kötü niyetli çıkış rölelerine ve ortadaki adam (MitM) saldırılarına karşı korumak için bu özellikten yararlanabilir.

Soğan adlarını yorumlamak için kullanılan HTTPS-Everywhere uzantısı, SecureDrop olarak bilinen daha uygun bir değiştirme ile değiştirildi.

Tor Browser 11.5’te artık Bağlantı Ayarları olarak adlandırılan Ağ Ayarları menüsü de yoğun bir şekilde yeniden tasarlandığından ve güncellendiğinden bir başka önemli gelişmedir.

Yeni arayüz, kaydedilmiş Köprülerde emojilerin kullanılmasıyla yapılandırmayı ilk kez görüntüleme fırsatı sunuyor.

Köprü, ihtiyaç duyulduğunda doğru köprünün seçilmesini kolaylaştıracak şekilde tanımlanır.

Tor Tarayıcı 11.5’i İndirin

Bu yeni sürüm, aşağıdakiler gibi tüm büyük platformlar için kullanılabilir: –

İşletim sistemi mimarinize bağlı olarak, Tor Browser’ı resmi Tor Browser indirme portalından kurulabilir bir paket veya taşınabilir ikili dosya olarak indirebilirsiniz.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecan, Facebook günlük Siber Güvenlik ve hack haber güncellemeleri için.

Source link