Endonezya yeni İnternet düzenlemesini uyguladığı için Steam ve PayPal engellendi


İnternet sitesi engellendi

Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Kominfo, ülkenin çevrimiçi içerik sağlayıcılara ve hizmetlere erişimi kısıtlamaya başlamasıyla 27 Temmuz 2022’ye kadar ülkenin yeni lisans platformuna kaydolmamış olan internet hizmeti ve içerik sağlayıcılarına erişimi engelliyor. .

İlk bloklar Cuma günü, 26 Haziran son tarihinden bir gün önce başladı ve internet erişim izleme kuruluşu NetBlocks’a göre, servis sağlayıcılardan bazıları Yahoo, Steam ve PayPal’ı içeriyor.

Diğer Endonezya kaynakları da Battlenet, Epic Games ve ülkedeki milyonlarca oyuncu tarafından kullanılan diğer oyun portallarına erişemediklerini bildiriyor.

Blokajlar, Kominfo ile ülkedeki tüm büyük ISP’ler (internet servis sağlayıcıları) arasındaki koordineli bir eylemden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Ancak, bazı küçük olanlar hala yeni düzenlemelerden sapıyor.

Birden fazla kullanıcı raporuna göre, VPN’ler şimdilik dayatılan blokları atlayabilir, ancak bunları elektronik ödeme hizmetleri veya oyun portalları ile kullanırken ağ hızı ve hesap parmak izi uyumsuzlukları ile ilgili sorunlar olabilir.

Engellemeler nedeniyle Endonezya’daki birçok PayPal kullanıcısı hesaplarından ve fonlarından kilitlendi. Ancak bir sözcü, hükümetin para çekme işlemlerine izin vermek için bu hafta ödeme platformlarının engellemesini geçici olarak kaldırabileceğini belirtti.

Yeni internet yönetmeliği

Endonezya’nın BT bakanlığı tarafından geçen yıl tanıtılan yeni düzenleyici çerçeve, ulusal güvenliği korumak ve sahte haberlerin yayılmasını önlemek için tanıtıldığı söylenen bir içerik kontrol sistemi olarak sunuldu.

Yönetmelik, tüm internet servis sağlayıcılarının ülkede yasal olarak faaliyet göstermelerini sağlayan yeni bir lisans platformuna zorunlu olarak kaydolmasını emrediyor. Kayıt yaptırmayanlar yasa dışı varlıklar olarak kabul edilir ve Endonezya internetinden engellenir.

Kanun, tüm kayıtlı kuruluşların, devletten gelen sansür taleplerine ve sınırsız bilgi açıklama taleplerine yanıt veren bir yerel temsilci ve ofis atamasını şart koşuyor.

Kayıtlı hizmet sağlayıcıların platformlarında yayınlanan herhangi bir bilgi, kullanıcı hesapları, bu sitelerdeki iletişim ve diğer tüm veri alışverişi biçimleri hakkındaki bilgiler gibi devlet denetimine tabidir.

Hükümet, ulusal güvenliğe ve kamuya zararlı olduğu düşünülen materyallerin acilen kaldırılmasını talep ederse, hizmet sağlayıcı talebe dört saat içinde cevap vermek zorundadır. Acil olmayan sansür talepleri için, sağlayıcılara 24 saate kadar yükümlü tutulmaktadır.

Son teslim tarihine kadar, Google, Meta, TikTok, Instagram ve Spotify da dahil olmak üzere, 270 milyonluk bu kadar büyük bir nüfustan ayrılmak istemeyen yaklaşık 200 yabancı ve 8.000 yerli çevrimiçi hizmet sağlayıcı kendilerini kaydettirdi.

Yeni yasa, Endonezya’daki gazeteci koalisyonları ve ifade özgürlüğü savunucuları tarafından ifade edilen ve bunun bir hükümet sansürü aracı olarak kullanılacağından ve ülkedeki basın özgürlüğünü kısıtlamak için kullanılacağından endişe eden sayısız endişeye rağmen kabul edildi.Source link