Bu 3 Güvenlik Hatası Kuruluşunuza Milyonlara Mal Oluyor


Uyarı: Bu 3 Güvenlik Hatası Kuruluşunuza Milyonlara Mal Oluyor

Siber suçlar artıyor. Uzmanlar, siber suçların 2025 yılına kadar dünyaya yılda 10,5 trilyon doları aşacağını tahmin ediyor.

25.000’den fazla çalışanı olan bir kurumsal ortamda bir veri ihlalinin ortalama maliyeti yaklaşık 5,52 milyon dolar. Tanınmış şirketlerin siber saldırılara kurban gittiğini ve uygun güvenlik önlemlerini almadıkları için veri ihlali çözüm ücretlerinde milyonlar kaybettiğini gördük.

Siber suçlular her büyüklükteki şirkete sızar ve istismar edilecek güvenlik boşlukları arar.

AWS S3 kovasındaki küçük bir yanlış yapılandırma, büyük bir güvenlik ihlaliyle sonuçlanabilir. Kötü niyetli aktörler şirket ağlarına girmek için herhangi bir boşluk kullanabileceğinden, kuruluşunuz değişen teknolojilerle güncel kalmalıdır.

DÖRT

Ancak büyük ölçekli bir kuruluş, güvenlik kararlarının doğru bir şekilde ele alınıp alınmadığını nasıl bilecek? İşletmelere milyonlara mal olabilecek 3 yaygın güvenlik hatasına ve bunları nasıl düzeltebileceğinize bir göz atalım.

1. Üçüncü Şahıslara Erişimin Sağlanmaması

Herhangi bir BT için en büyük zorluklardan biri, üçüncü tarafların kurumsal ağa erişmesini sağlamaktır. Erişim, açık bir ilkeden Sıfır Güven Ağ Erişimi olarak bilinen daha kısıtlı bir sürece geçmiştir. ZTNA, güvenlik kurallarını geleneksel VPN’lerden etkin bir şekilde devraldı. Üçüncü taraf satıcılara, belirli görevleri yerine getirmek ve şirket ağı içinde herhangi bir yetkisiz erişimi önlemek için artık “bilmesi gereken” bazında erişim verilmektedir. Güvenliği ihlal edilmiş bir üçüncü taraf sistemi, kötü niyetli saldırganların ağınızda bir yer edinmeleri için büyük güvenlik açıkları veya fırsatlar yaratabilir.

2. Zayıf Parolalar Kullanmak

Güvenliğin en çok gözden kaçan yönlerinden biri şifrelerdir. Zayıf şifreler, güvenlik ihlallerinin %30’unu oluşturuyor. Parolaları asla paylaşmamanız veya yeniden kullanmamanız gerektiğini söylemeye gerek yok, ancak bu düşündüğünüzden daha sık oluyor. Çalışanların yaklaşık %42’si, en fazla risk altında olan orta ölçekli şirketlerle birlikte işyeri şifrelerini başkalarıyla paylaştığını kabul etti.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) gibi daha yüksek düzeyde bir kimlik doğrulaması uygulamak, daha katmanlı bir güvenlik yaklaşımıyla kimlik avı saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Parola yöneticileri, yeni karmaşık kimlik avı saldırılarıyla mücadeleye yönelik devam eden arayışta maksimum güvenlik etkinliği için Sıfır Güven yaklaşımıyla birlikte kullanılabilir.

3. Yazılımı Güncellememek

Birçok kuruluşun yaptığı kritik bir hata, yazılımı güncellememek veya yama yapmamaktır. Yazılım, daha erken değilse de ayda en az bir kez rutin olarak güncellenmelidir. Aylık veya üç ayda bir yazılım denetimi gerçekleştirmek, aksi halde fark etmemiş olabileceğiniz güvenlik açıklarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Hatalar öncelik seviyelerine göre düzeltilmelidir.

Ekipler, kod satırlarını gözden geçirmek için bir araya gelmeli veya özel bir QA test cihazına, hatanın düzeltilip düzeltilmediğini veya daha fazla dikkat edilmesi gerekip gerekmediğini doğrulamalıdır. Web sitenizdeki ve uygulamalarınızdaki kaynak kodu analiz etmek için bir kod denetimi yapılmalıdır.

Çözüm

Tek umursadığın şeyin saldırıya uğramak olduğu günler geride kaldı. Artık basit bilgisayar korsanlığından daha zarar verici ve maliyetli çok sayıda siber suç listesi var.

Zayıf güvenlik sorununu çözmek için kuruluşların siber güvenlik oyun planlarını hızlandırmaları gerekecek. İlk olarak, şirketinizin güvenlik politikasının nerede eksik olduğunu belirleyerek, ardından bunu ele almak için aktif adımlar atın.

Her zaman tüm kuruluş genelinde tanımlanmış ve zorunlu güvenlik ilkelerine sahip olun. BYOD ilkelerini belirlemekten bulut kaynaklarına erişmeye kadar şirketin hedeflerini ve yönünü belirtmek için net yönergeler ve uygun çalışan eğitimi sağlayın. Kuruluşlar ayrıca kimlik avı farkındalığı eğitimi oluşturmalı ve sürekli eğitim programlarını teşvik etmelidir.

Özetlemek gerekirse, özellikle günümüzün modern çalışma alanında uzaktan çalışanların güvenliğini sağlamak için her kuruluşun bir ihlal durumunda hedefli bir siber güvenlik savunması oyun kitabı olması gerekir. Bu üç güvenlik önlemini uygulamak için uzaktaki bir çalışanın yanlışlıkla kötü amaçlı bir dosya indirmesini beklemeyin.

Sponsorluğunda çevre 81Source link