Endonezya Yahoo, PayPal ve Çeşitli Oyun Platformlarına Erişimi Engelledi


Endonezya Yahoo, PayPal ve Çeşitli Oyun Platformlarına Erişimi Engelledi

Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, lisans sorunlarının ardından oyun platformu Steam’in yanı sıra ödeme şirketi PayPal ve arama motoru Yahoo’ya erişimi resmi olarak engelledi.

Raporlar, Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive gibi en çok oynanan oyunlardan bazılarının engellendiğini söylüyor.

Lisans Sistemi

Zorunlu kayıt için son tarih 27 Temmuz 2022 olarak belirlendi; özel elektronik sistem operatörlerinin (ESO’lar) zorunlu kaydı, Aralık 2020’de yayınlanan Bakanlar Yönetmeliği 5’te (MR5) sabitlenmiştir. Değiştirilmiş versiyonu olan Bakanlık Yönetmeliği 10 (MR10), Mayıs 2021’de yayımlanmıştır.

“MR5 ve MR10, ifade özgürlüğüne tehdit oluşturan hükümler içermesi nedeniyle medya, sivil toplum grupları ve insan hakları savunucuları tarafından her zaman karşı çıkmıştır”.

DÖRT

Raporlar, 2021’de yerel ve küresel sivil toplum gruplarının Endonezya makamlarının MR5 ve MR10’u gözden geçirmesini ve iptal etmesini tavsiye ettiğini, çünkü ESO’ların kaydının veri gizliliği ve diğer dijital hakların ihlallerine yol açabileceğini belirtiyor. Düzenlemenin “otoriter uygulamasına” karşı uyarıda bulunurken bu yıl muhalefetlerini yinelediler.

Hükümet, internet servis sağlayıcılarının tüketici verilerini korumasını sağlamak için son kuralların formüle edildiğini ve çevrimiçi içeriğin “olumlu ve üretken” bir şekilde kullanıldığını belirtiyor.

İletişim bakanlığı verilerine göre, kısa video uygulaması TikTok ve müzik akışı şirketi Spotify (SPOT.N) dahil olmak üzere 5.900’den fazla yerli şirket ve 108 yabancı şirket kayıt yaptırdı.

Ayrıca kayıt zorunluluğu devletin müdahale ve sansür kapısı açacaktır. Bu sadece idari bir konu değil. Endonezyalı gazetecilerden oluşan bir grup olan Bağımsız Gazeteciler İttifakı (AJI), kayıtlı ESO’ların da içeriği kaldırmak ve hükümet tarafından verilen yayından kaldırma emirlerini uygulamakla yükümlü olduğunu belirtti.

ARTICLE 19’daki Asya Dijital Program Yöneticisi Michael Caster’a göre, “Gizlilik hakkına bir darbe olarak, dijital operatörlerin KOMINFO’ya diğer şeylerin yanı sıra, kolluk kuvvetlerinin elektronik ortamlarına erişebileceğine dair bir garanti vermeleri gerekiyor. sistemler ve veriler. Erişim sağlamak veya cezalarla karşı karşıya kalmak yerel irtibat kişisinin sorumluluğundadır”.

Netizenler, popüler oyun ve ödeme platformlarının engellenmesini eleştirirken, #ProtesNetizen (Protesto Netizens) ve #BlokirKominfo (Block Kominfo) hashtagleri sosyal medyada trend oldu.

Web Sitelerinin Engellenmesi Üzerine Düşünceler

Ülkedeki dijital özgürlüğün düşüşünü açıkça yansıtıyor. MR5 ve MR10 dışında, “Bilişim dan Transaksi Elektronik” (Elektronik ve Bilgi İşlemleri Yasası) gibi yasalar, hükümetin internet hizmetlerini kısıtlamasına ve gazetecileri barışı bozmak ve “yasaklanmış içerik” yayınlamaktan tutuklamasına izin verdi.

İstatistiklere göre, Şubat 2022 itibariyle Endonezya’da 191 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Asya Pasifik bölgesinde sadece Çin ve Hindistan’ın daha fazla sosyal medya kullanıcısı var. Son olarak yetkililer, kullanıcıların paralarını çekmelerine ve diğer platformlara aktarmalarına izin vermek için ödemeleri kolaylaştıran bazı web sitelerinin engelini geçici olarak kaldıracaklarını belirtiyor.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecanGünlük Siber Güvenlik güncellemeleri için Facebook.

Source link