Pelosi’nin Gelişinin Ardından Tayvan Birden Fazla DDoS Saldırısıyla Vuruldu


Tayvan’daki birçok hükümet web sitesi, üst düzey ABD’li milletvekili Nancy Pelosi’nin dün gelişinin ardından çok sayıda dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısı nedeniyle aralıklı kesintiler yaşadı.

Ziyaret, Tayvan’ın kendisine ait olduğunu iddia eden Pekin’i kızdırdı.

Pelosi’nin Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya geldiği ve Washington’un 24 milyon nüfuslu demokratik ada ülkesine verdiği desteği yinelediği bildirildi.

Eşzamanlı olarak, raporlar Tayvan’ın cumhurbaşkanlığı ofisi, dışişleri bakanlığı ve diğer hükümet portallarının web sitelerinin trafikle dolduktan sonra kısa süreliğine çevrimdışı olduğunu ileri sürdü.

Reuters tarafından görülen bir açıklamada, dışişleri bakanlığı, bakanlığın ve cumhurbaşkanlığı ofisinin web sitelerinin “Çin, Rusya ve diğer yerlerden çok sayıda IP’den” dakikada 8,5 milyona kadar trafik talebiyle vurulduğunu iddia etti.

Bir Tsai sözcüsü, Facebook üzerinden yaptığı ayrı bir açıklamada, saldırının siteye normalden 200 kat daha fazla trafik sağladığını söyledi. Ancak sitenin sadece 20 dakika sonra tekrar çalışmaya başladığı bildirildi.

Saldırıların ölçeği, baskınların arkasında Çinli devlet korsanlarından ziyade vatansever hacktivistlerin olduğunu gösteriyor.

Bugcrowd’un kurucusu ve CTO’su Casey Ellis, “ÇHC bu tür saldırılar için fazlasıyla yetenekli olsa da, DDoS oldukça basit ve biraz vahşi ve kullandıkları bilinen bir araç değil” dedi.

“Çin, çok zeki teknoloji uzmanlarından oluşan muazzam bir nüfusa, geniş bir güvenlik araştırması ve bilgisayar korsanlığı topluluğuna ve bilgi savaşından hedeflenen istismar geliştirme ve Ar-Ge’ye kadar çeşitli saldırı yeteneklerine sahip hükümet destekli büyük bir ekibe sahip.”

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Komünist Parti’nin yönetimini güçlendirmek ve Çin’in yükselişini sürdürmek amacıyla 2021’de iktidara geldiğinden bu yana ülkede milliyetçi duyguları harekete geçirdi.

Bu çabalar, çevrimiçi sansür önlemleriyle destekleniyor ve yalnızca parti yanlısı ve milliyetçi söylemleri ayakta tutuyor.Source link