Muhafazakar Parti Liderliği Seçimi, Yaklaşan Seçimlerin Sonucunu Değiştirmeye Yönelik Potansiyel Olarak Kötü Amaçlı Çabalara Karşı Uyarıldı


İngiltere’deki güvenlik araştırmacıları, yaklaşan Muhafazakar Parti liderlik seçimlerinin sonucunu değiştirmek için potansiyel olarak kötü niyetli çabalar konusunda uyarıyor.

Ülkenin bir sonraki Başbakanı, mevcut dışişleri bakanı Liz Truss ve eski başbakan Rishi Sunak arasında karar verecek olan yaklaşık 160.000 parti üyesi tarafından belirlenecek.

Casus ajansı GCHQ’nun bir parçası olan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), partiyi üyeler için oylama sisteminin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebileceği konusunda uyarmak zorunda kaldı.

Parti üyeleri çevrimiçi olarak veya posta yoluyla oy kullanabilirler. Bununla birlikte, sistemdeki bir boşluk, onların veya potansiyel olarak daha kötü niyetli bir üçüncü tarafın, sonuçları ancak yayınlandıktan sonra değiştirebilecekleri anlamına gelir.

NCSC’nin müdahalesinden sonra, çevrimiçi oylamalar yapıldıktan sonra devre dışı bırakılacak benzersiz bir kod var, böylece oylama yapıldıktan sonra oylama sitesine tekrar girmek imkansız.

The Guardian tarafından görülen bir NCSC bildirisinde, “Birleşik Krallık demokratik ve seçim süreçlerini savunmak NCSC için bir önceliktir ve siber güvenlik rehberliği ve desteği sağlamak için tüm parlamenter siyasi partiler, yerel yetkililer ve milletvekilleri ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

“Birleşik Krallık’ın ulusal siber güvenlik otoritesinden bekleyeceğiniz gibi, Muhafazakar Parti’ye çevrimiçi liderlik oylaması için güvenlik konuları hakkında tavsiyelerde bulunduk.”

2017’de GCHQ, milletvekillerini Rus devlet bilgisayar korsanlarının İngiltere seçimlerine müdahale etme olasılığı konusunda uyardı.

Süreci dijitalleştirmenin sunduğu ekstra güvenlik riskleri göz önüne alındığında, Muhafazakar Parti’nin neden çevrimiçi oylama yapılmaması konusundaki emsalinden ayrılmaya karar verdiği açık değil.Source link