En Kötü Instagram Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?


Dolandırıcılar birkaç şey elde etmeye çalışırlar: Devam eden ve gelecekteki dolandırıcılıklarda kullanılabilmesi için onlara para göndermenizi veya Instagram hesabınıza erişmenizi isterler. Bu dolandırıcılıklar genellikle, kişisel bilgilerinizi veya parayı teslim etmeniz için sizi kandırmaya çalıştıkları veya giriş bilgilerinizi toplayabilecek bağlantılara tıklamanızı sağladığı için benzer şekillerde çalışır.

Instagram’daki bir çok dolandırıcılık girişiminin doğrudan mesajlar kullanarak size yöneltilmesi muhtemeldir. Dolandırıcılar, bu yönlendirmeye tıklamanız için size mesajlar veya bağlantılar gönderebilir. kimlik avı web siteleri. Barker, “Manipüle edilip edilmediğinizi anlamanın iyi bir yolu, beklenmedik iletişimlere dikkat etmek, size bir şeyler hissettirmek ve sizden bir şeyler yapmanızı istemektir” diyor.

Bir hesap, bir yarışmayı kazandığınızı veya hızlı bir şekilde para kazanmanın bir yolunu kontrol etmeniz gerektiğini veya bir tür promosyon işbirliği teklifinde bulunmanız gerektiğini söyleyen DM’lerinize kayarsa, muhtemelen gerçek olamayacak kadar iyidir. (Mesajları silmeli ve dolandırıcılığı bildir.)

Barker, “Instagram’da bir dolandırıcılık tespit etmeye gelince, insanlar bir arkadaştan, güvenilir bir markadan veya Instagram’ın kendisinden geliyor gibi görünseler bile, bir bağlantıya tıklamanızı isteyen mesajlara dikkat etmelidir” diye ekliyor. Dolandırıcılık mesajları genellikle yazım hataları, zayıf İngilizce içerir veya sizi uygulamadan uzaklaştıran bir bağlantıya tıklamanızı ister. Genellikle yakın zamanda oluşturulan hesaplardan da gelirler.

Teknoloji, doğrulama veya güvenlik göndermek için Instagram’ın logosunu ve markasını kullanan dolandırıcılar tespit edildi destek mesajları İnsanlara DM yoluyla Bunların hepsi sahte. Instagram yapacağını söylüyor sana asla doğrudan mesaj gönderme hesabınız hakkında. (Instagram’dan gelen resmi e-postaları şurada görebilirsiniz: uygulamanın ayarları.) “Suçlular için yaygın taktikler olduğundan eşantiyonlar, hediye kartları ve yatırım planları hakkındaki gönderilere dikkat edin” diyor Barker. Bir marka sizinle doğrulanmamış bir hesaptan iletişim kuruyorsa, yanıt verirken çok dikkatli olmalısınız.

Dolandırıcılar ayrıca Instagram Hikayeleri aracılığıyla da gelir. Siber güvenlik firması Malwarebytes’in kötü amaçlı yazılım istihbarat analisti Chris Boyd, “Dolandırıcılar Instagram Hikayeler özelliğini kötüye kullanıyor ve orada 24 saat sonra otomatik olarak silinen dolandırıcılıklar yayınlıyor” diyor. “Dolandırıcılık profil resimlerinin arkasında gizli; Ana resim koleksiyonunda görmeyeceksiniz,” diyor Boyd, bu hareketin dolandırıcılığı Instagram beslemelerinden uzak tutmaya yardımcı olduğunu ve otomatik olarak ortadan kaybolduğunu ve bu sayede tespit edilmesini zorlaştırdığını da sözlerine ekledi.

Rekabet dolandırıcılığı ve insanların hesaplarına erişme girişimleri yeni olmasa da, Instagram, insanların hacklenen hesaplarını geri almak için insanlara bitcoin veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmalarını söyleyen videolar yayınlamaya zorlandığı “rehine tarzı” dolandırıcılıklarda da bir artış gördü. . Tarafından bildirildiği gibi birden fazla Instagram kullanıcısı YARDIMCISI, hesapları saldırıya uğradıktan sonra video kaydetmeye zorlandı. Diğer insanlar rapor Instagram dolandırıcılarına binlerce kaybetmek. Olaylar, takip ettiğiniz her hesaba neden güvenmemeniz gerektiğini vurguluyor.

Boyd, “Kripto para dolandırıcılığı, kullanıcıları Instagram platformunun göreceli güvenliğinden uzaklaştırmak ve Instagram’ın yardım edemediği ticaret sitelerine yönlendirmek için hızlı yöntemlerdir” diyor. Tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlardan bir şeyi tanıtmak için görsel medyalardan yararlanmak, rastgele bir e-postadan her zaman daha inandırıcı olacaktır.”

Dolandırılmaktan Nasıl Kaçınılır?

yapabileceğin şeyler var saldırıya uğramaktan kaçının ve en kötü dolandırıcılık—bunlar, güvenlik ayarlarının ve küçük davranış değişikliklerinin bir karışımıdır. Neyse ki süreç çok karmaşık değil ve küçük değişiklikler büyük bir fark yaratabilir.

Öncelikle, daha önce de belirtildiği gibi, özellikle kişisel olarak tanımadığınız hesaplardan veya tanıdığınız biri karakter dışı görünen bir URL gönderirse, size gönderilen bağlantılara tıklamaktan kaçınmalısınız. Moore, “Bir hesabı aylarca takip etmek, onu gerçek bir hesap haline getirmeyebilir” diyor.

Source link