Deepfake’lerin gücü: dünya üç kez tehlikeli sahtelere kapıldı


Deepfake’ler aptalca oyunlardan ve şakalardan daha fazlasıdır. En az beş hesapta, neredeyse tüm ülkelerin siyasi gidişatını değiştirme gücüne sahiplerdi.

“Deepfake” kelimesini duyduğunda birçok kişinin düşündüğü, Tom Cruise’un Tik Tok’ta “gevşeklik ettiği” viral videolar. Yine de ünlü bir kişi olarak poz veren bir kaydın neler yapabileceğinin en zararsız örneğidir.

Jordan Peele ve BuzzFeed tarafından en son AI teknolojisinin yardımıyla oluşturulan Barack Obama’nın videosunda görüldüğü gibi, deepfake’ler ünlü figürler gibi poz verme konusunda oldukça ikna edici olabilir.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>

Bu tür videolar bizi meraklandırıyor: Siyasi huzursuzluk zamanlarında biri ABD başkanının Kuzey Kore’ye savaş ilan ettiği derin bir sahtekarlığı yayınlarsa ne olur? Ya bir ünlü suç işlediğini herkesin önünde kabul ederse? Bu teknolojinin yeniliğine ve bu soruların fütürist sesine rağmen, deepfakes zaten beş farklı durumda dünyayı sallamayı başardı.

Vladimir Zelensky, Ukrayna birliklerine teslim olma emri verdi

Bot çiftlikleri ve propagandanın dijital olarak yayılması, bir savaş için halk desteği toplamaya gelince artık amaca uygun görünmüyor.

Ukraynalı yetkililer Rus bot çiftliklerinin sökülmesi ve bağımsız hacktivist gruplardan destek aldı, Anonim gibi, onların siber cephesinde. Yine de, tehdit aktörleri giderek daha yaratıcı hale geliyor.

2 Mart’ta Ukrayna hükümetinin Stratejik İletişim Merkezi, Rus siber kuvvetlerinin dezenformasyon kampanyalarında bir sonraki adım olarak derin sahtekarlıkları tercih edebileceği konusunda bir uyarı yayınladı. Kısa bir süre sonra, Vladimir Zelensky’nin Ukraynalı askerlere silahlarını bırakıp teslim olmalarını emrettiği bir video Youtube, Twitter, Telegram ve Facebook’ta yayınlandı.

Ukrayna 24 TV kanalından bir gönderiye göre, kayan chyron ve web sitesi Bugün da hacklendi. Tehdit aktörleri oraya da Zelensky’den teslim olma çağrıları içeren bir mesaj yerleştirdi.

Zelensky, Facebook hesabında bir önceki mesajı “çocukça bir provokasyon” olarak nitelendiren bir video yayınlayarak, sahte mesaj hızla çürütüldü. Youtube, Twitter ve Facebook sözcüleri, derin sahte videonun tüm izlerini takip edeceklerini ve platformlarından kaldıracaklarını duyurdular.

Bu, başarısız olmasına rağmen, bir silahlı çatışma sırasında deepfake’lerin nasıl kullanılabileceğinin ilk örneğiydi. Ukrayna ve lideri olaya hızlı bir şekilde müdahale etmek için iyi bir konumda ve bunu ikna edici bir şekilde yapma yetkisine sahip olsa da, diğer hükümet yetkilileri de sorunu yönetemeyebilir.

Deepfakes ile ilgili sorun, nihayetinde ilerlemesi ve tespiti bir kedi ve fare oyunu olduğu için daha da karmaşıklaşıyor. Uygun savunma stratejisini hazırlamak, genellikle yeni nesil derin sahtekarlıkların nasıl görüneceğini tahmin etmeyi gerektirir ve bu da süreci daha da zorlaştırır.

Gabon’un cumhurbaşkanı videosu askeri darbeye yol açtı

Ali Bongo
Gabon tarafından 24

Yukarıdaki görüntü, ünlü insanların istediğiniz her şeyi yapmasını veya söylemesini sağlamak için teknolojiyi kullanmanın çok ötesine geçen derin sahtekarlıkların gücünün bir örneğidir. Var olma ihtimalleri bile siyasi rejimleri değiştirmeye yetecek kadar tartışma yaratabilir.

Videoda göreceğiniz şey, Gabon’un başkanı Ali Bongo’nun bir Yeni Yıl konuşması. Bundan önce, Bongo’nun kötü sağlığı ve hatta ölümü hakkında birçok söylenti vardı ve halk, şüphelerini hafifletmek için cumhurbaşkanının Yeni Yıl adresini bekliyordu.

Spekülasyonların başlamasından bu yana ilk kez ortaya çıkan Bongo, oldukça garip görünüyor. Bazıları inme sonrası görünüm, diğerleri ise derin sahte olarak adlandırdı. Bongo’nun durumuyla ilgili söylentilerle birlikte, video Gabon’da bir askeri darbeyi kışkırttı ve sonunda engellendi.

Ancak büyük ihtimalle video bir deepfake değildi. İki bağımsız ekip Sahip olmak görüntüleri analiz etti ve sahte olma ihtimalini çok az buldu. Yine de, Bongo’nun öldüğü muhalefetin kanıtı olarak hizmet ediyor.

Gözaltına alınan bir yetkili, Burmalı bir politikacıya rüşvet teklif ettiğini itiraf etti

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>

Yangon bölgesinin eski başbakanı Phyo Min Thein, Myanmar ordusuna ait bir televizyon kanalında eski Devlet Danışmanı Aung San Suu Kyi’ye rüşvet teklif ettiğini doğruladı.

O zamandan beri birçok uzman, Phyo Min’in kendisi gibi davranmadığını iddia ederek videoyu kınamak için öne çıktı ve bazı testler videonun derin sahte olma olasılığının %80’ini gösterdi.

Diğer uzmanlar ise Phyo Min Thein’in bu şekilde davranmasının nedeninin stres ve kartlardan okuma zorunluluğu olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, kayıt o kadar düşük kalitede ki, güvenle sonuçlara varmak zor.

Video, ordunun eski başbakanı yolsuzlukla suçlamasına izin verdi. Aung San Suu Kyi ise bu ve diğer durumlarda suçlu bulunursa hayatının geri kalanını parmaklıklar ardında geçirecek.


Cybernews’den daha fazlası:

Apple’ın Kilitleme Modu: iyi bir girişim, ancak her derde deva değil

Almanya, Apple’ın izleme kurallarını araştırıyor

AB, Apple’ın elini yeni yasayla zorluyor

İnsan hakları aktivistleri Big Tech’e karşı eylem çağrısında bulundu

Nadir Enigma makinesi Ukrayna’da kayboldu ve bulundu

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link