Polis Razorpay’den Ödeme Verilerini Çektikten Sonra Hindistan’da Bir Gizlilik Paniği Parladı


Prasanto K.Roy, Yeni Delhi’den bir kamu politikası danışmanı endişeli. 2017’de, çevrimiçi yanlış bilgilerle mücadele çalışmalarını desteklemek için Hintli teyit kuruluşu Alt News’a düzenli bağışlar göndermeye başladı. Ancak 5 Temmuz’da kar amacı gütmeyen kuruluş söz konusu Eskiden bağış topladığı Hindistan ödeme ağ geçidi Razorpay, Alt News kurucu ortağı Muhammed Zubair’in geçen ay tutuklanmasının ardından bağışçı verilerini Yeni Delhi polisi ile paylaşmıştı.

Roy artık Razorpay’ı kullanmakta tereddüt ediyor ve teknoloji şirketlerinin -kendileri de dahil olmak üzere- verileri kanun uygulayıcılarına rızası olmadan teslim etmesinden endişe duyduğunu söylüyor. “Bir ödeme ağ geçidi, aşırı miktarda bir polis talebi üzerine bağış veritabanları verdiğinde, bu bilgi polis veya ulaşabileceği başkaları tarafından kötüye kullanılabilir” dedi. “Hindistan’ın henüz yürürlükte olan gizlilik yasaları bile yok.”

Razorpay’in polisle paylaştığı verilerin tam kapsamı belirsizliğini koruyor, ancak Alt News söz konusu bağışçılardan topladığı verilerin telefon numaralarını, e-posta adreslerini ve vergi kimliklerini içerdiğini. Bir polis memuru söylenmiş en Hindustan Times kuvvetin Alt News verileriyle çapraz referans yapmak için bankalardan veri topladığını.

Soruşturma, polisin ardından Alt News’in Hindistan dışından bağış alıp almadığını kontrol etmek için devam eden bir soruşturmanın parçası gibi görünüyor. iddia edilen örgütün ana şirketinin Pakistan ve Suriye de dahil olmak üzere diğer birçok ülkeden fon aldığını. Alt News’in kurucu ortağı Zubair, dini duyguları incittiği iddia edilen bir 2018 tweet’i nedeniyle 27 Haziran’da tutuklandı, ancak diğer davalar için de soruşturuluyor. masraflarHindistan’ın Yabancı Katkı (Yönetmelik) Yasası uyarınca yabancı fonların alınması da dahil olmak üzere, kısıtlar yabancı bağışlar kar amacı gütmeyen kuruluşlar.

Tutuklama birçok Hintliyi polisin internet özgürlüğünü bozacağından korkmaya teşvik ederken, aynı zamanda dünyanın en büyük demokrasisinde mahremiyet üzerindeki sınırlı yasal korumaların altını çizdi. yoksun kapsamlı bir veri koruma kanunu. Hindistan’da daha fazla insan interneti eğlence, iletişim ve ticaret için kullandıkça riskler artıyor. Ülkenin dijital ödemeler pazarının – zaten 3 trilyon dolar değerinde – 2026 yılına kadar 10 trilyon dolara fırlaması bekleniyor. binaen Boston Consulting Group’a.

Razorpay, sosyal medyadan tepki ve tehditlerle karşı karşıya kaldı. boykot Alt News’e haber vermeden bağışçı verilerini paylaşmak için. Roy, “Birçok bağışçı ve bağış toplayıcı, Razorpay’i bir daha kullanmayacaklarını söyledi ve bu benim de ilk tepkimdi,” dedi ve belki diğer şirketlerin de polisin aynı baskısı altında pes edeceğini ekledi.

konulu bir kamu açıklamasında heyecanRazorpay, Alt News’den bahsetmedi ve paylaşılan verilerin “soruşturma kapsamındakilerle sınırlı” olduğunu söyledi. Razorpay CEO’su Harshil Mathur, polisin “herhangi bir yabancı bağış olup olmadığını belirlemeye” çalıştığını tweetledi ve bağışçıların vergi kimliklerinin ve adreslerinin paylaşılmadığını iddia etti. Razorpay, bir yorum talebine yanıt vermedi; Alt News kurucu ortağı Pratik Sinha yorum yapmayı reddetti.

Source link