6 Ocak Ayaklanması Duruşmaları Isınıyor


Aslında var gibi çok suç 6 Ocak’ta Capitol’deki ayaklanmaya giden günlerde ve haftalarda – ve Trump’ın yardımcıları, cezai bir hesaplaşmaya yöneldiklerini açıkça anlamış görünüyorlardı. Hutchinson olarak anlattı Beyaz Saray’ın avukatı Pat Cipollone ona, “Eğer istersek akla gelebilecek her suçtan yargılanacağız. [let the President go to the Capitol on January 6.]”

Toplamda, komite, yönetimin çabalarının var olduğunu hayal edilenden çok daha organize ve tutarlı bir tablo çizdi. Duruşmalar bir gerçeği ortaya çıkardı yedi parçalı koordineli çaba Açık ve ikna edici bir seçim kaybı karşısında iktidarı elinde tutmak için elindeki her kamusal, siyasi ve hükümet aracını silahlandırmak için Trump Beyaz Saray ve şahsen başkan tarafından. O ve sadık yardımcılarından oluşan küçük bir kadro, Joe Biden’ın zaferinin meşruiyetini baltalamaya çalıştı, eyaletleri geçerli seçim sonuçlarını bozmaya teşvik etti, Adalet Bakanlığı’na seçimden şüphe duyan müdavimleri yerleştirmeye çalıştı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’e dışarı çıkması için tutarlı bir baskı uyguladı. anayasal rolü ve seçim kolej sertifikasını reddediyor. Ve sonra – kelimenin tam anlamıyla her şey başarısız olduğunda – Trump, destekçilerini Capitol’e akın etmeye teşvik etti ve onları durdurmak için herhangi bir eylemde bulunmadan, binayı yağmalayarak ve Pence’e ve milletvekillerine zarar vermeye yaklaşırken beklemeye başladı.

Trump ne yaptığını biliyordu, yardımcıları tarafından defalarca ve geniş bir şekilde bunun yanlış olduğu söylendi ve yine de baskı kampanyasını sürdürdü. 6 Ocak kendiliğinden bir isyan değildi; o zamana kadar her adımda başarısız olan son darbe girişimiydi. Ve Hutchinson’a göre, Kongre üyelerinden Beyaz Saray şefine kadar pek çok katılımcının Mark Meadows Görünüşe göre kendisi, Trump yönetiminin son günlerinde yaptıkları için başkanlıktan af talep etti, savcıların “mens rea” dediği şeyin suçlu bir zihin olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Capitol’deki olaylardan bu yana 18 ay içinde, Adalet Bakanlığı, Oath Keepers gibi beyaz milliyetçi milis üyelerinden bazılarına karşı göz açıcı suçlamalar da dahil olmak üzere ayaklanmalara karışan 800’den fazla kişiye suçlamada bulundu. ve bu haftaki kongre oturumlarında öne çıkması gereken Gururlu Çocuklar. Henüz suçlananların hiçbiri Trump’ın yakın çevresinde yer almadı.

Bu yakında değişebilir – ve Amerikan demokrasisi değişip değişmeyeceğine çok iyi bağlı olabilir.

Başkan, Temsilci Bennie Thompson ve başkan yardımcısı Cheney, amaçlarının yalnızca 6 Ocak civarındaki olayların kapsamlı bir muhasebesini yapmak olduğunu iddia etseler de, bir dizi suç eyleminin ana hatları artık ortada. bu teknik suçlar biraz belirsiz gelebilir – elektronik dolandırıcılık, dürüst hizmetlerin çalınması, Birleşik Devletler’in dolandırılması, adaletin engellenmesi, Kongre’nin resmi bir kovuşturmasının engellenmesi – ancak olgu kalıbı giderek daha net hale geliyor gibi görünüyor. Ayrıca Beyaz Saray’a odaklanan duruşma Georgia eyaletinde seçilmiş yetkililere baskı yapmak ABD Adalet Bakanlığı harekete geçmese bile, eyalet savcılarının Donald Trump’a çok iyi karar verebileceği ihtimaline yeniden dikkat çekti. işlenen seçim suçları orada.

Yine de, 6 Ocak komitesinden ulusal manzaradaki en büyük değişiklik, muhtemelen önümüzde görünüyor.

Bunun gibi duruşmalar sırasında siyasi ve olgusal manzaranın ne kadar değişebileceğini de hatırlamakta fayda var: Watergate duruşmalarının en büyük ifşası – Nixon’ın Beyaz Saray’a komplonun tüm önemli konuşmalarını kaydedecek ve örtbas edecek bir kayıt sistemi kurmuş olması. -up—Temmuz 1973 ortasına kadar, Senatör Sam Ervin’in Watergate seçim komitesi tarafından haftalarca süren duruşmalara kadar ortaya çıkmadı.

Belki de benzer şekilde, 6 Ocak’taki duruşmaların gişe rekorları kıran doğasının ve şimdiye kadar ortaya çıkan zarar verici tanıklığın kendisinin daha fazla işbirliği ve tanıklığı zorunlu kıldığına dair artan bir algı var. Örneğin, uzun süredir Trump tarafından ödenmiş bir avukat tarafından temsil edilen Hutchinson, ara sıra avukatı değiştirdi ve başladı. işbirliği yapmak. Cuma günü, aynı zamanda ifade vermeye direnen Cipollone, komite müfettişleriyle bir araya geldi. yaklaşık sekiz saat. Ve Adalet Bakanlığı ilan edildi Pazartesi günü bir mahkemede, Trump’ın avukatlarından birinin, Steve Bannon’un ilgili cezai aşağılama sürecinin bir parçası olarak FBI ile görüştüğü, geniş kapsamlı sonuçları olabilecek ve kendisi de daha fazla hedefi işbirliği yapmaya teşvik edebilecek bir ifade verdi. (Bu dosyalamanın bir parçası olarak, Adalet Bakanlığı, Bannon’un hafta sonu kamuya açık olarak komiteyle işbirliği yapmaya istekli olduğunu bildirmesini reddetti. samimiyetsiz“Ekim 2021’de mahkeme celbine uymayı reddetmesinden bu yana gerçekten değişen tek şey, sonunda temerrüde düşme kararının sonuçlarıyla yüzleşmek üzere olmasıdır.”)

Savcılar bu fenomeni iyi anlıyorlar: Suçların kanıtları arttıkça, komplocular arasındaki işbirliği genellikle yayılıyor. Tanıklıklar arttıkça komplolar çöker ve bununla birlikte kişisel hukuki ve cezai tehlikeler artar. Eyaletlerin tanıklığını yapmadan önce Watergate’i örtbas etmenin mimarına yardım eden eski Beyaz Saray danışmanı John Dean, ancak adaletin engellenmesine ne kadar – ve ne kadar açık bir şekilde – katıldığını fark ettikten sonra bir yıldız tanık oldu.

Diğer Trump yardımcıları, 6 Ocak’taki duruşmaları dinliyor ve komite bu hafta yeniden toplanırken kendi hesaplarını yapıyor gibi görünüyor. Elbette birçoğu önümüzdeki saatlerde ve günlerde duyduklarından rahatsız olacak.

Source link