AB füze üreticisi MBDA, veri hırsızlığı gaspını doğruladı, ihlali reddetti


AB füze üreticisi MBDA, veri hırsızlığı gaspını doğruladı, ihlali reddetti

Avrupa’nın en büyük füze geliştiricilerinden ve üreticilerinden biri olan MBDA, altyapısına yönelik bir siber saldırıyla ilgili söylentilere, sistemlerinin ihlali iddialarının yanlış olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Şirketten yapılan açıklamada, örgütün fidye ödemesi için şantaj yapmak amacıyla bilgi sistemlerini hacklediğine dair yanlış haberleri yayan bir suç grubunun hedefi olduğu netleşiyor.

Gaspçılar, MBDA verilerini şirketin İtalyan bölümü tarafından kullanılan harici bir sürücüden almış ve dosyaları sızdırmamak veya satmamak için fidye talep etmişti.

“Harici bir sabit diskten elde edilen verilerin kaynağı zaten tespit edildi. MBDA, şirketin güvenli ağlarının hacklenmediği doğrulandı” diyor.

“Şu ana kadar şirketin dahili doğrulama süreçleri, çevrimiçi olarak sunulan verilerin ne sınıflandırılmış ne de hassas veriler olduğunu gösteriyor.”

Firma, şantajcıların MBDA İtalya’dan harici sabit diske nasıl el koydukları hakkında herhangi bir açıklama yapmıyor.

MBDA, şantaja boyun eğmeyeceklerini ve suçlulara fidye ödemeyeceklerini de sözlerine ekledi. Bunun yerine İtalya’daki kolluk kuvvetleriyle çalışacak ve faillere karşı tüm yasal işlemleri yapacaklar.

Hack iddiaları

30 Temmuz 2022’de, kendilerini bir grup siber güvenlik araştırmacısı olarak tanımlayan “Andrastea” adlı bir bilgisayar korsanlığı grubu, popüler bir bilgisayar korsanlığı forumunda kritik ağ güvenlik açıklarından yararlanarak MBDA’yı ihlal etmeyle ilgili bir iddia yayınladı.

Bilgisayar korsanları, MBDA çalışanları, birkaç gizli askeri proje, teknik şemalar, sözleşmeler, anlaşmalar ve daha fazlası hakkında bilgiler de dahil olmak üzere, izinsiz giriş sonucunda yaklaşık 60 GB veri indirdiklerini iddia etti.

Andrastea forum gönderisi
İddia edilen ihlali detaylandıran Andrastea forum gönderisi

Andrastea, çalınan verilerin örneklerini, sahip oldukları verilerin gerçek olduğunun kanıtı olarak paylaştı.

MBDA, şu anda 90 müşteriye 45 füze türü satan büyük bir füze sistemleri geliştiricisidir. Şu anda havadan havaya, karadan havaya, havadan karaya, gemisavar, tanksavar ve çoklu fırlatıcı sistemleri de dahil olmak üzere 15 tane daha geliştirme aşamasında.

Firmanın Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD ve Hindistan’da fiziksel varlığı ve 13.000 çalışanı ile yıllık 4,2 milyar Euro geliri var.Source link