Bitcoin Sis Vakası Kripto Para Birimi İzlemeyi Denemeye Alabilir


Sterlingov’un davası ilerledikçe savcılık net bir kanıt sunmazsa, Sterlingov ve Bitcoin Fog arasındaki, çoğu IRS’nin cezai soruşturma bölümü tarafından toplanan gerçeklerin ifadesinde açıkladığı daha dolaylı dijital bağlantılara güvenmek zorunda kalabilir. kripto para izleme tekniklerine dayalıdır. Bu açıklama, Sterlingov’u Bitcoin Fog’un gerçek karanlık web sitesi değil, reklamını yapan geleneksel bir web sitesi olan Bitcoinfog.com alan adını kaydetmek için yapılan ödemelere bağladığı iddia edilen 2011’deki finansal işlemlerin izini gösteriyor.

Savcılara göre, bu alan için ödenecek fonlar birkaç hesaptan geçti ve sonunda şu anda feshedilmiş dijital para birimi Liberty Reserve için Bitcoin’den değiştirildi. Ancak IRS, çeşitli hesaplarla bağlantılı IP adreslerinin, blok zinciri verilerinin ve telefon numaralarının hepsinin ödemeleri Sterlingov’a bağladığını söylüyor. Sterlingov’un Google Hesabındaki Rusça bir belge de, o alan kaydı için kullanmakla suçladığına benzer ödemeleri gizlemek için bir yöntem tanımladı.

Sterlingov, Bitcoinfog.com’u oluşturup oluşturmadığını “hatırlayamadığını” söylüyor ve o sırada İsveçli bir pazarlama şirketi Capo Marknadskommunikation için web tasarımcısı olarak çalıştığına dikkat çekiyor. Sterlingov, “Bu 11 yıl önceydi” diyor. “Belirli bir şey söylemek benim için gerçekten zor.”

Hükümet olsa bile Yapabilmek Bununla birlikte, Sterlingov’un 2011’de Bitcoinfog.com’u tanıtmak için bir web sitesi oluşturduğunu kanıtlayın – ve Ekeland, bunun bile Stertlingov’un VPN kullanımından kaynaklanan hatalı IP adresi bağlantılarına dayandığını iddia ediyor – Ekeland, bunun Bitcoin Fog dark’ı çalıştırmaktan çok farklı olduğuna dikkat çekiyor. sonraki on yıl boyunca web hizmeti çevrimiçi kaldı ve suç gelirlerini akladı.

Sterlingov’un bir alan kaydının ötesinde Bitcoin Fog ile daha derin bağlantısını göstermek için IRS, Sterlingov’un halka açık olarak piyasaya sürülmeden önce 2011 yılında hizmete “test işlemleri” olarak yaptığı iddia edilen Bitcoin ödemelerini izlemek için blok zinciri analizi kullandığını söylüyor. Müfettişler ayrıca, Sterlingov’un Bitcoin blok zincirinde kaydedilen kripto para birimi ödemelerine ilişkin gözlemlerine dayanarak 2019 yılına kadar Bitcoin Fog’dan gelir elde etmeye devam ettiğini söylüyor.

Ekeland, savunmanın bu blok zinciri analizinin herhangi bir ayrıntısını almadığına karşı çıkıyor ve geçen hafta Sterlingov’a karşı açılan en son iddianamenin dışında bırakıldığına dikkat çekiyor. Bunun anlamı, hükümetin davasının özünü kanıtlanmamış, nispeten yeni bir adli tıp biçimine dayandırdığı anlamına geliyor – bu, onları yanlış şüpheliye götürdüğünü söylüyor. “Akran değerlendirmesi yapıldı mı? Hayır, ”diyor Ekeland blockchain analizinden. “Bilim camiasında genel olarak kabul ediliyor mu? Hayır. Bilinen bir hata oranı var mı? Hayır. Doğrulanamıyor. Tamamen saçmalık diyebilirler ve herkes bunu inanca göre almalıdır.”

Ekeland, davadaki keşif belgelerinin, savcılığın kripto para izlemesinin, New York merkezli bir blockchain analiz girişimi olan Chainalysis tarafından satılan araçlarla ve ayrıca, Chainalysis’in siber suç ve kripto para soruşturmalarında uzmanlaşmış bir hükümet yüklenicisi olan Excygent’in danışmanlık yardımıyla gerçekleştirildiğini gösterdiğini söylüyor. 2021’de alındı.

Ekeland, yakın zamanda yapılan bir yatırım turunda değeri 8,6 milyar dolar olan ve yüksek profilli siber suçluların kolluk kuvvetleri soruşturmalarında sıklıkla kullanılan Chainalysis’in, ABD hükümet sözleşmelerine mali bağımlılığı ve eski hükümet müfettişlerinin akışı göz önüne alındığında, davada bir çıkar çatışması olduğunu savunuyor. Chainalysis için çalışmaya gidenler. Ekeland, “Bu, önemsiz bilim olan ve herhangi bir incelemeye dayanmayan blok zinciri analiz araçlarını tanıtmak için insanları vurgun yapan ve kariyerlerini ilerleten, insanları hapse atan bir hikaye” diyor. Sterlingov’un davasında sağlanan kanıtlara dayanarak, “Chainalysis, blok zinciri analizinin Theranos’udur” olduğuna inandığını da ekliyor.Source link