Rus sansürünü aşmak için ipuçları göndermek için kaçırılan film torrentleri


Adamın ağzı fermuarlı kapalı

Ukraynalı siber aktivistlerden oluşan bir ekip, Rusya’da sansürsüz bilgileri yaymanın basit ama potansiyel olarak etkili bir yolunu düşündü: Torrentleri, kurulum talimatlarını içeriyormuş gibi görünen metin ve video dosyalarıyla paketlemek.

“Gerçeğin Torrentleri” adlı girişim, Rus propagandasını kırmaya ve insanların Ukrayna’da neler olduğuna dair gözlerini açmaya yardımcı olan bir proje olan “Rusya’yı Ara”ya benziyor.

Girişim, Rusların güvenebileceği güvenilir haber kaynaklarının bir listesini ve ISP’lerden anonimliği korumak için bir VPN indirme ve yükleme talimatlarını içeren bir metin dosyası içeren torrentler oluşturur.

Ekteki videolar, Rus medyasının özgürleştirici bir müdahale olarak sunduğu bir askeri operasyonun sonuçları olan fiziksel felaket ve insan ıstırabı örneklerini vurgulayarak Ukrayna’daki durumun grafik bir temsilini gösteriyor.

Torrentlere dahil olan videodan çekin
Torrentlere dahil olan videodan çekin

Çağrı Rusya, sonunda Rus devleti tarafından kısmen haritalandı ve engellendi, ancak torrentler, şu anda ülkede mevcut olmayan içeriği elde etme yöntemi olarak ülkede patlayan bir alandır.

Yazılım satıcılarından lisansları yenilemek, batılı şirketler tarafından uygulanan çok sayıda yaptırım arasında oldukça karmaşık bir hal aldığından, insanlar resmi devletin toleransıyla korsan yazılım kullanıyor.

Bu aynı zamanda eğlence için de geçerlidir, çünkü Rus sinemaları bile Artık yasal kovuşturmadan korkmadan korsan Hollywood filmleri gösteriyorlar ve insanlar ülkedeki akış hizmetlerinin çıkışına yanıt olarak P2P ağlarından TV dizisi bölümleri indiriyorlar.

Durum, Torrents of Truth’un Rus devletinin onu durdurmanın kolay bir yolu olmadan büyük bir kullanıcı tabanına ulaşması için verimli bir zemin yarattı.

Torrents of Truth’a göre, Rusların yaklaşık %43’ü şu anda filmlerini ve şovlarını yasa dışı yollardan elde ediyor, bu nedenle siber eylemin yaklaşık 62 milyonluk bir havuzu hedef alma potansiyeli var.

torrentler

Şu anda, Torrents of Truth metni ve videosuyla 21 torrenti bir araya getirdi, yeni çıkan filmleri, popüler şovların en son bölümlerini ve profesyonel düzeyde yazılım araçlarını seçti.

Sunulan torrentler listesinin bir parçası
Sunulan torrentler listesinin bir parçası (Gerçeğin Torrentleri)

Başlığın vaat ettiği asıl içerik torrent dosyasına dahil edilmiş gibi görünüyor, bu nedenle aktivistler Ruslara iletmek istedikleri bilgileri gizlice içeri giriyor. Bu ayrıca torrentlerinin sahte olarak rapor edilmemesini ve izleyicilerden kaldırılmamasını sağlar.

Torrent dosya listesi orijinal görünüyor
Torrent dosya listesi verilen söz doğrultusunda belirir

Torrentler, korsanların arama yapmak için kullandığı popüler torrent izleme platformlarına yüklenir ve onları agresif bir şekilde tohumlayan gönüllüler sayesinde popülerliklerini artırır ve izleyici sonuçlarında üst sıralarda yer alırlar.

Bleeping Computer, eylem hala telif hakkı yasalarını ihlal ettiğinden, amaç ne kadar asil görünürse görünsün korsan içerik paylaşan P2P sürülerine katılmamanızı tavsiye eder.

Yasal sınırlar içinde kalarak projeye bir şekilde yardımcı olmak isterseniz, sadece video ve metin dosyalarını seçerek indirebilir ve tohumlayabilirsiniz.

Source link