Winamp, geliştirme sürecinden dört yıl sonra yeni sürüm yayınladı


Winamp logosu

Winamp, dört yıllık geliştirme sürecinden sonra ilk sürüm adayını yayınladı ve popüler medya oynatıcıyı resmi olarak beta sürümünden çıkardı.

Müzik akışı platformları öne çıkmadan önce, müziğimizi CD’lerden kopyalamamız ve ortaya çıkan MP3 dosyalarını bir medya oynatıcıda oynatmamız gerekiyordu.

MP3 çalmak için en sevilen medya oynatıcılardan biri, müziğinizle senkronize olan retro görünümleri ve animasyonlu görselleştirmeleri içeren Winamp’tı.

Winamp, 5.666 sürümü 2013’te yayınlandıktan sonra geliştirmeyi durdurdu. Bu, Winamp 5.8’in çevrimiçi olarak sızdırıldığı ve geliştiricilerin Winamp.com web sitesinde kendileri yayınlamaya karar verdiği Ekim 2018’e kadardı.

O zamandan beri geliştiriciler, bulut akışı desteği ve daha modern özelliklerle güncellenmiş bir sürüm sözü verdiler. Son olarak, Kasım 2021’de Winamp.com web sitesi, yeni sürümler yayınlandığında bilgilendirilmek için yeni bir logo ve bir beta kayıt formu içeren bir makyaj aldı.

4 yıl yapım aşamasında

Geçen hafta, Winamp 5.9 RC1 Build 9999 piyasaya sürüldü ve 4 yıl içinde piyasaya sürülen ilk sürüm ve yeniden canlandırılan medya oynatıcının ilk sürüm adayı olarak işaretlendi.

Winamp sürüm adayı çok fazla değişiklik içermese de, bu sürümün ana amacı, kod tabanını Visual Studio 2008’den Visual Studio 2019’a yükseltmekti. Artık bu tamamlandı, ekip yeni özellikler ve yetenekler ekleyebilir. Medya oynatıcı.

Bu değişikliklerin bir yan ürünü, Winamp’ın Windows 7 SP1 veya sonraki bir sürümünü gerektirmesi ve uzun süredir desteksiz olan Windows XP ve Vista desteğini bırakmasıdır.

“Bu, 5.8’den bu yana 4 yıllık çalışmanın doruk noktasıdır. serbest bırakmak. İki geliştirici ekibi ve arada pandemi kaynaklı bir ara dönemi”, Winamp 5.9 RC1 Build 9999 için değişiklik günlüğünü okuyor.

“Son kullanıcıya, bir sürü değişiklik varmış gibi görünmeyebilir, ancak en büyük ve en zor kısım aslında tüm projeyi VS2008’den VS2019’a geçirmek ve hepsini başarıyla inşa etmekti.

“Artık temeller atıldı ve artık özelliklere daha fazla odaklanabiliyoruz. İster eskileri onarmak/değiştirmek ister yenilerini eklemek olsun.”

Winamp 5.9 klasik cilt
Winamp 5.9 klasik cilt
Kaynak: BleepingComputer

Yeni sürümde bilinen sorunlar

Sürüm adayı ilk olarak bazı VirusTotal antivirüs motorlarının yeni sürümü kötü amaçlı olarak algıladığını söyleyen Ghacks tarafından fark edildi. Ancak Winamp ekibi, bunların yanlış pozitif olduğunu belirtmiş ve bunları antivirüs satıcılarına bildirmiştir.

Kullanıcılar, bir msvcr90.dll bağımlılığı nedeniyle artık çalışmayan eski eklentiler de dahil olmak üzere, Winamp forumlarına hataları bildirmeye başladı bile.

Ancak, bir kullanıcı, programın bildirim dosyasına eklenebilecek, sorunu gideren ve Winamp’ın sonraki sürümüne dahil edilecek bir düzeltme paylaştı.

Bu sürümdeki diğer sorunlar arasında Milkdrop görselleştirme eklentisi ön ayarları düzgün çalışmıyor, çeşitli UI sorunları, rastgele çökmeler ve bozuk veya eksik diğer özellikler yer alıyor. Değişikliklerin ve bilinen sorunların tam listesi Winamp 5.9 RC1 Build 9999 değişiklik günlüğünde bulunabilir.

Gelecek sürümler için ayrılan özellikler arasında opus, ogv/ogm, TS, H.265, HLS ve VP9 formatları için yerel destek ve yeni çevrimiçi hizmetler için destek bulunmaktadır.

Bu sürüm adayında çözülmesi gereken bazı hatalar olsa da, denemek için yeterince iyi çalışıyor. Ancak, biraz daha kararlı bir şey arıyorsanız, Winamp Community Update Project’i (WACUP) şimdilik deneyebilirsiniz.Source link