VPN Ağı Kullanmanın ALTI Avantajı


VPN Ağı Kullanmanın ALTI Avantajı

Günümüz çağdaş dünyasındaki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu VPN terimine oldukça aşinadır. Yine de, çok azı etkinliğini ve nasıl çalıştığını anlıyor.

Sanal Özel Ağ olarak da bilinen VPN, kullanıcıları için güvenlik ve gizlilik hizmetleri sağlayan bir ağ sistemidir. Bunu, kullanıcıların internet aktivitelerinin gizlenebileceği şifreli bir tünel oluşturarak yapar. Kullanmakta olduğunuz cihazdan bağımsız olarak, sizin için bir VPN ağı bulacaksınız. Örneğin, var iPhone için VPN’lerAndroid ve hatta masaüstü cihazlar.

VPN çözümü göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. İnternet kullanıcıları için birçok yönden faydalı olduğu kanıtlanmıştır. İşte bir VPN kullanmanın altı avantajı.

1. Güvenlik ve Gizlilik

VPN’in ortaya çıkışı, internet kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan güvenlik sorununa uzun süreli bir çözüm sundu. Geçenlerde bir rapor vardı büyük ölçekli veri ihlali 700 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısının hesabı hacklendi.

Bu haber yapan veri sızıntılarından sadece biri. Peki ya bilmediğiniz ama oluyor? Bir VPN ile bunun başınıza gelmesini engelleyebilir ve internete güvenle erişebilirsiniz.

VPN, kullanıcıların kişisel bilgilerini ve cihazlarına ve cihazlarına gönderilen verileri korur. Ayrıca, İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler), web siteleri, kablo şirketleri ve diğerleri tarafından kullanıcıların konumlarının, IP adreslerinin ve arama geçmişlerinin izlenmesini de engeller.

2. Uzaktan Çalışmak

VPN, kurumsal ofis çalışanlarının ofis ağına bağlanmasına ve evden çalışmasına olanak tanır. Yalnızca ofiste bulunması gereken bazı gizli bilgilere uzaktan çalışırken güvenli bir şekilde erişilebilir. Veriler eve gidip geldiğinde güvenlik her zaman garanti edilir.

Ancak, ofis ağlarına bağlanmak için kullanılan kurumsal VPN’lerin kişisel kullanım için benimsenenlerle aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Bu nedenle, ofis ağına erişmek için cihazlarınızda kurumsal VPN’yi manuel olarak kurmanız gerekir.

3. İnternet Kısıtlamalarını Aşmak

Bazı ülkelerde hükümetin internette veya belirli sosyal medyada yapılabileceklere kısıtlamalar veya sınırlamalar getirdiği durumlar vardır. Bu kısıtlamalar, vatandaşları özgürce bilgi alma veya dolaşım hakkından mahrum eder. Bu internet filtreleri ve tıkanıklık, bu gibi durumlarda bir VPN kullanılarak saptırılabilir.

4. Maliyetten Tasarruf Sağlar

VPN’nin bugün dünyamızda, özellikle ticari operasyonlarda yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biri, maliyet etkinliğidir. VPN, şirketlerin kullandığı maliyetli ağ kapasite hattına alternatif olarak hizmet vererek birçok kuruluşun çok para tasarrufu yapmasına yardımcı oldu. Sunucu bakımı ve uzun mesafe telefon ücretlerinin ödenmesi VPN ile önemli ölçüde azalır. Ayrıca, bir VPN’i etkinleştirmek sizi havayolları, web siteleri ve diğer kuruluşlar tarafından yapılan belirli maliyet odaklı izlemelerden kurtarır.

5. Akıllı Evler Koruması

Akıllı ev sahipleri genellikle bilgisayar korsanlarıyla uğraşmanın zorluklarıyla karşı karşıyadır. Bu evleri oluşturan akıllı cihazlar, telefonlarınız ve dizüstü bilgisayarlarınız gibi belirli cihazlar kadar güvenli değildir. Bu gibi durumlarda VPN kullanılarak bilgisayar korsanlığı önlenebilir. VPN’yi doğrudan yönlendiricinize bağlamak, evinizi korumada uzun bir yol kat eder.

6. Bant Genişliği Kısmasını Önler

Bant genişliği daralması internet kullanıcıları tarafından çok sık yaşanmaktadır. İnternet servis sağlayıcılarınız veya ağınız üzerinde kontrolü olan herhangi biri kasıtlı olarak internet hızınızı yavaşlattığında olur. Bu bir VPN kullanılarak önlenebilir. VPN bunu, kullanıyor olabileceğiniz tüm cihazlardan gelen mobil trafiği şifreleyerek yapar.Source link