10 bitcoin karşılığında satılık İsim, Adres, Kimlik Numarası ve Cep numarasına sahip 1 Milyar Çinlinin veritabanları


Kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su Zhao Changpeng, Pazartesi günü şirketin sızıntıyı tespit ettiğini tweetledi. 1 milyar yerleşik kayıttan “bir Asya ülkesinden“, hangisi olduğunu belirtmeden.

Asya devi polisinin elinde olan bir milyar Çin vatandaşının kaydını çaldığını iddia ediyor.

  • Bir hacker, Breach-Forums’da 1.000 milyon Çinli bilgisi ile 23 terabayt 10 bitcoin, yaklaşık 195 bin dolar satıyor.
  • Onaylanırsa, tarihin en büyük veri hacki olacak.
  • Binance CEO’su Zhao Changpeng, borsasının düzensiz aktivite tespit edildikten sonra kullanıcı doğrulama süreçlerini hızlandırdığını söyledi.

Dünya çapındaki web kullanıcılarının %50’sinden biraz fazlası bir noktada siber suça maruz kalmıştır. En yaygın siber suç sınıfları, dijital cihazlarda kötü amaçlı yazılım ihlallerini ve sosyal medya ve e-posta hesaplarına yetkisiz erişimi içerir.

4 Temmuz Pazartesi günü, bir bilgisayar korsanının Şanghay polisinden büyük miktarda kişisel bilgi aldığını iddia ettiği öğrenildi: Etkilenen en az bir milyar Çinli vatandaş var.

Reuters’in danıştığı teknoloji uzmanlarına göre kanıtlanırsa, tarihin en büyük veri sızıntısı

“ChinaDan” olarak tanımlanan anonim internet kullanıcısı, hacker forumunda bir ilan yayınladı. İhlal Forumları fazla satışa sunan 23 terabayt (TB) için bir milyar Çinliden gelen bilgi verisi 10 bitcoin, 195.000 dolar gibi bir şey.

Breach-Forums’daki reklam metninde “Bu, Şanghay Ulusal Polisi veri tabanıdır (…) milyarlarca Çin vatandaşı hakkında çok sayıda TB veri ve bilgi içerir”.

“Veritabanında 1 milyar Çinli sakin hakkında bilgi var. Adları, adresleri, doğum yerleri, ulusal kimlik numaraları, cep telefonu numaraları ve suç veya davaların tüm ayrıntılarını içeriyor” diye ekliyor.

Şimdiye kadar, yayının gerçekliği doğrulandı.

Gönderi, potansiyel hack’in hacmi nedeniyle Çin’in Weibo ve WeChat sosyal medya platformlarında çok fazla vızıltı alıyor.

O kadar çok konuşuldu ki Weibo “veri sızıntısı” hashtagini engelledi.

Binance CEO’su Zhao Changpeng Pazartesi günü yaptığı açıklamada, olası tehditleri analiz eden istihbarat sektörünün derin ağda bir milyar Çinli sakine ait kayıtların satışını tespit etmesinin ardından borsasının kullanıcı doğrulama süreçlerini hızlandırdığını söyledi.

Şanghay makamları, iddia edilen saldırıya kamuya açık bir yanıt vermedi. Şehir polisinden temsilciler ve ülkenin İnternet bekçisi olan Çin Siber Uzay İdaresi de yanıt vermedi.

Source link