Veri İhlalinin Maliyeti Ortalama 4,35 milyon ABD Dolarına Ulaşıyor


Küresel olarak bir veri ihlalinin ortalama maliyeti 4,35 milyon dolarla yeni bir zirveye ulaştı. IBM’e göre bu rakam 2020’den bu yana %13 arttı.

IBM Veri İhlalinin Maliyeti Raporu, Mart 2021 ile Mart 2022 arasında ihlal edilen 17 ülkedeki 550 kuruluşla yapılan görüşmelerden derlendi.

Firmanın raporu ayrıca tüketicilerin bu olaylardan orantısız bir şekilde acı çektiğini belirtti.

Rapor, ihlale uğrayan kuruluşların %60’ının bir ihlalin ardından fiyatlarını artırdığını tespit etti.

İhlal olaylarının en pahalı nedeni kimlik avıdır. Bu, kuruluşlar için ortalama 4,9 milyon dolara mal oluyor.

Sağlık hizmetleri, art arda 12 yıldır ihlal maliyetlerinden en çok etkilenen sektör olmaya devam ediyor.

Raporda sıfır güven stratejilerine dair bazı bilgiler vardı. Sağlık sektöründeki kuruluşların %80’i bu tür yaklaşımları benimsemediklerini söyledi.

Rapora göre, ihlale bir fidye dahil edilirse, maliyetler önemli ölçüde artar. Fidye ödemesi yapılmayan bir fidye saldırısının ortalama maliyeti 4,5 milyon dolardı.

Kaydedilen ihlallerin yaklaşık yarısı (%45) bulutta meydana geldi ve bir güvenlik stratejisi belirlememiş veya bunu yapmanın ilk aşamalarında olanlar, olgun bir bulut güvenliği duruşuna sahip olanlardan ortalama 660.000 ABD doları daha fazla ödemek zorunda kaldı.

Yine de ihlaller kaçınılmaz görünüyor, ankete katılan kuruluşların %83’ü birden fazla sorun yaşadıklarını söyledi. Neyse ki, yön ve tepki iyileşiyor gibi görünüyor.Source link