Tor, Rus Sansürüyle Nasıl Savaşıyor ve Dövüyor?


Yıllardır, anonimlik hizmeti Tor, çevrimiçi ortamda gizli kalmanın ve web sansüründen kaçınmanın en iyi yolu olmuştur. Hükümetlerin ve kolluk kuvvetlerinin öfkesine rağmen, Tor web trafiğinizi şifreler ve bir bilgisayar zinciri aracılığıyla gönderir, bu da insanların sizi çevrimiçi izlemesini çok zorlaştırır. Otoriter hükümetler bunu, uzun ömürleri için özel bir tehdit olarak görüyor ve son aylarda Rusya, uzun vadeli Tor’u engelleme hırsını artırdı – savaşmadan değil.

Aralık 2021’de, Rusya’nın medya düzenleyicisi Roskomnadzor, internet servis sağlayıcılarına (ISS’ler) Tor Tarayıcı’nın indirilebileceği Tor Projesi web sitesini engelleme ve erişimini kısıtlama emri vermesine izin veren 4 yıllık bir mahkeme emri çıkardı. Hizmetler. O zamandan beri, sansürler Tor’un teknik ekibi ve Tor ağını çevrimiçi tutmak ve insanların normalde ülkede büyük ölçüde kısıtlanmış olan sansürsüz web’e erişmelerine izin vermek için zorlayan Rusya’daki kullanıcılarla bir savaşta kilitlendi.

Rusya’nın Tor’u engelleme çabaları iki şekilde ortaya çıkıyor: teknik ve politik. Şimdiye kadar, Tor her iki cephede de bazı başarılar elde etti. Rusya’nın engelleme çabalarından kaçınmanın yollarını buldu ve bu ay yasal bir itirazın ardından Rusya’nın engellenen web siteleri listesinden kaldırıldı. (Bu, engelleme çabalarının anında sona ereceği anlamına gelmese de.)

Tor Projesi topluluk ekibi lideri Gustavo Gus, “Rus hükümeti tarafından saldırıya uğruyoruz, Tor’u engellemeye çalışıyorlar” diyor. Gus, Tor Projesi’nin sansür karşıtı mühendislerinin, hizmetlerinin engellenmesini önlemek için başarıyla güncellemeler başlattığını söylerken, son birkaç ayda Rus yetkililerin taktiklerini uyarladığını gördü. Gus, “Mücadele bitmedi” diyor. “İnsanlar Tor’a bağlanabilir. İnsanlar sansürü kolayca atlayabilirler.”

Rusya’da internet altyapısı nispeten merkezi değildir: ISS’ler Roskomnadzor’dan engelleme emirleri alabilir, ancak bunları uygulamak bireysel şirketlere bağlıdır. (Çin, daha merkezi internet kontrolü sayesinde mümkün olan Tor’u etkili bir şekilde bloke eden tek ülkedir). Rus yetkililer, çevrimiçi hizmetleri izlemek ve engellemek için derin paket incelemesi kullanan yeni ekipman kurarken, bu engellemelerin etkinliği karışık.

Gus, “Rusya’da gerçekleşen sansür sabit ve tek tip değil” diyor. Gus, farklı ISP’ler nedeniyle Tor’un bazı insanlar için engellenebileceğini, ancak aynı şehirdekiler için bile diğerleri için engellenemeyebileceğini açıklıyor. Hem Tor’un metrikleri hem de dış analizleri, Rus sansürünün azalan etkinliğini gösteriyor gibi görünüyor.

Tor’un verileri, 2021’in sonundan bu yana Rusya’da Tor’a doğrudan bağlanan insan sayısında büyük bir düşüş olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, insanlar gönüllüler tarafından yürütülen köprüleri (ayrıntıları herkese açık olmadığı için kolayca engellenemeyen ağa giriş noktaları) ve Tor’un sansür karşıtı aracı Snowflake’i kullanarak hizmetlerine bağlanabiliyor. İnternet izleme grubundan Açık Ağ Girişimi Gözlemevi’nden alınan harici veriler, Rusya’da Snowflake kullanarak Tor’a erişen insanların sayısında büyük bir artış olduğunu gösteriyor.Source link