TikTok, İtalya’nın GDPR İhlaliyle İlgili Uyarısının Ardından Avrupa’da Gizlilik Politikası Güncellemesini Erteledi


Popüler video paylaşım platformu TikTok Salı günü, kullanıcıların sosyal video platformundaki etkinliklerine dayalı hedefli reklamları izinleri olmadan sunmasına izin verebilecek tartışmalı bir gizlilik politikası güncellemesini duraklatmayı kabul etti.

tarafından bildirilen geri dönüş, TechCrunchİtalyan veri koruma otoritesinin – Garante per la Protezione dei Dati Personali – veri koruma yasalarının ihlallerine atıfta bulunarak şirketi değişikliğe karşı uyarmasından bir gün sonra geldi.

Garante, “Kullanıcıların cihazlarında saklanan kişisel veriler, bu kullanıcıların profilini çıkarmak ve kişiselleştirilmiş reklamlar göndermek için açık rızaları olmadan kullanılamaz” dedi. söz konusu.

Resmi uyarı, hizmetin geçmişte kullanıcıların TikTok üzerindeki etkinliklerine ve TikTok dışındaki etkinliklerine kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için “rızalarını” istediğini belirten bir gizlilik politikası revizyonuna yanıt olarak geldi ve bu nedenle, kullanıcılardan davranışlarını profillemek ve kişisel verileri işlemek için izinleri.

ByteDance’in sahibi olduğu şirket, “13 Temmuz 2022’den itibaren TikTok, 18 yaş ve üzerindeki kullanıcıların reklamlarını kişiselleştirmek için TikTok üzerindeki etkinliği kullanmak için yasal dayanak olarak ‘meşru çıkarlarına’ güvenecek.” söz konusu değişiklikleri açıklayan bir bildiride.

Kişiselleştirilmiş reklam ayarlarındaki güncelleme, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA), Birleşik Krallık ve İsviçre’de ikamet eden kullanıcıları kapsar.

Bir gerçek bulma çalışması başlattığını söyleyen Garante, önerilen politika değişikliklerinin AB’nin yanı sıra İtalyan kişisel veri koruma yasasıyla da uyumlu olmadığını kaydetti. eGizlilik YönergesiBu tür bilgileri işlemeden önce bir kullanıcının onayını zorunlu kılarak çerez kullanımını, e-posta pazarlamasını, veri minimizasyonunu ve veri gizliliğinin diğer yönlerini düzenleyen.

Siber güvenlik

Gözlemci, “Her iki yasal belge de, bir abonenin veya kullanıcının terminal ekipmanında bilgilerin depolanması veya halihazırda depolanmış bilgilere erişim sağlanması” için tek yasal dayanağın veri öznelerinin rızası olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.” dışarı.

Ayrıca, verilerin ‘meşru menfaati’ temelinde işlenmesinin, en azından kullanıcıların cihazlarında saklanan bilgiler açısından mevcut düzenleyici çerçeve ile çelişeceğini ve ayrıca ilgili tüm sonuçları doğuracağını da sözlerine ekledi. düzeltici önlemler ve para cezaları.”

Garante’nin son müdahalesi de TikTok’tan iki haftadan kısa bir süre sonra geldi. çekici inceleme ABD’de, ABD’li kullanıcıların verilerine Çin’deki mühendisler tarafından erişildiği ve şirketin yeni korkuluklar oluşturmasına neden olduğu endişeleri üzerine.

Source link