TikTok, İtalya’nın GDPR İhlaliyle İlgili Uyarısının Ardından Avrupa Gizlilik Politikası Güncellemesini Erteledi- IT Security Guru


Salı günü, popüler video paylaşım platformu TikTok, izinleri olmadan kullanıcıların platformdaki etkinliklerine dayalı hedefli reklamlar sunmasına izin verebilecek tartışmalı bir gizlilik politikası güncellemesini durdurmayı kabul etti.

TechCrunch geri dönüşü bildirdi, İtalyan veri koruma şirketinin (Garante per la Protezione dei Dati Personali) veri koruma yasalarının ihlal edildiğini öne sürerek şirketi değişikliğe karşı uyarmasından bir gün sonra geldi.

Garante, “Kullanıcıların cihazlarında saklanan kişisel veriler, bu kullanıcıların profilini çıkarmak ve açık rızaları olmadan kişiselleştirilmiş reklamlar göndermek için kullanılamaz” dedi.

Resmi uyarı, hizmetin daha önce kullanıcıların TikTok’ta ve dışındaki etkinliklerine kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için “rızalarını” istediğini ve platformun kullanıcılardan bunu istemeyi bırakma niyetinde olduğunu belirten bir gizlilik politikası revizyonuna yanıt olarak geldi. izin.

ByteDance’in sahibi olduğu şirket, “13 Temmuz 2022’den itibaren TikTok, 18 yaş ve üzerindeki kullanıcıların reklamlarını kişiselleştirmek için TikTok üzerindeki etkinliği kullanmak için yasal dayanak olarak ‘meşru çıkarlarına’ dayanacak.” dedi.

Yeni güncelleme, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA), İsviçre ve Birleşik Krallık’ta ikamet eden kullanıcıları kapsar.

Bildirildiğine göre bir gerçek bulma alıştırması başlattıktan sonra Garante, önerilen polis değişikliklerinin İtalyan kişisel veri koruma yasasının yanı sıra e-posta pazarlamasını, kullanıcı tanımlama bilgilerini ve veri gizliliğinin diğer yönlerini bir bu tür bilgileri işlemeden önce kullanıcının onayı.

Gözlemci, “her iki yasal belge de, ‘bir abonenin veya kullanıcının terminal ekipmanında bilgilerin saklanması veya halihazırda depolanmış bilgilere erişim sağlanması’ için tek yasal dayanağın veri öznelerinin rızası olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. ”

Buna ek olarak, “meşru menfaati” temelinde veri işlemenin, en azından kullanıcıların cihazlarında depolanan bilgiler açısından mevcut düzenleyici çerçeveyle çelişeceğini ve aynı zamanda ilgili tüm sonuçları doğuracağını söyledi. düzeltici önlemler ve para cezaları.”

Garante’den müdahale geldi TikTok’un ABD’de inceleme çekmesinden iki haftadan kısa bir süre sonra ABD kullanıcılarının verilerine Çin’deki mühendisler tarafından erişildiğine dair endişeler üzerine.Source link