Adconion, Federal Anti-Spam Davasında Suçunu İtiraf Ediyor – Krebs on Security


Büyük ölçekli e-posta spam kampanyalarında kullanılmak üzere çok sayıda İnternet adresinin ele geçirilmesine ilişkin federal ceza davasının başlangıcında, çevrimiçi reklamcılık firmasında mevcut veya eski üç yönetici Doğrudan Adconion (şimdi ambi) e-posta yoluyla dolandırıcılık ve yanlış beyandan daha hafif kabahat suçlamalarını kabul ettiler.

Ekim 2018’de, Kaliforniya’nın Güney Bölgesi’ndeki savcılar dört Adconion çalışanını atadı — Jacob Bychak, Mark Manoogyan, petr pacasve Muhammed Abdul Kayyum | – içinde on sayılık iddianame (PDF) komplo, elektronik dolandırıcılık ve elektronik posta dolandırıcılığı suçları hakkında.

Hükümet, Aralık 2010 ile Eylül 2014 arasında sanıkların, başkalarına kayıtlı ancak başka türlü etkin olmayan İnternet Protokolü (IP) adreslerinin bloklarını belirlemek veya tespit etmek için ödeme yapmak için bir komploya giriştiklerini iddia etti.

Savcılar, adamların ayrıca, etkin olmayan IP adreslerinin sahipleri tarafından bu alanı kendi amaçları için kullanma yetkisine sahip olduklarını iddia eden bir İnternet barındırma şirketine sahte mektuplar da gönderdiklerini söyledi.

Dört sanık 2018’de tekrar suçlandıklarında suçsuz olduklarını iddia ettilerancak bu hafta Bychak, Manoogian ve Qayyum bir savunma anlaşması yaptı.

ABD Kaliforniya Güney Bölgesi Başsavcısı tarafından bugün yayınlanan ve sanıkların her birinin 100.000 dolar para cezası ödeyeceklerini belirten bir bildiride, “Davalıların Adconion’daki işi, yeni IP adresleri elde etmek ve spam filtrelerini atlatmak için başka önlemler almaktı” yazıyor. ve 100 saat toplum hizmeti yapın.

Adconion’un çalınan IP adresleriyle ve bu IP adreslerinden gönderilen spam’lerle olan bağlarını gizlemek için sanıklar, şirket tarafından sağlanan bir dizi DBA, sanal adres ve sahte isimler kullandılar” diye devam ediyor. “Davalılar tanınmış markalarla bağlarını lanse ederken, ele geçirilen IP adresleriyle ilişkili e-posta pazarlama kampanyaları arasında ‘BigBeautifulWomen’, ‘iPhone4S Promosyonları’ ve ‘LatinLove’ gibi reklamlar yer aldı.[Cost-per-Click].’”

Üç savunma anlaşmasının hiçbiri şu anda çevrimiçi federal mahkeme belgesi takas odası olan PACER’de mevcut değildir. Bununla birlikte, PACER, 7 Haziran’da – sanıklar tarafından savunmaların sunulduğu aynı gün – hükümetin mahkemeye yerine geçen bir dizi belge sunduğunu gösteriyor. sadece iki kabahat suçlaması (PDF) e-posta ile bağlantılı dolandırıcılık.

Davada sunulan başka bir belge, dördüncü sanık – Pacas’ın, bir deneme süresi ve federal bir “suç mağdurları fonuna” gerekli 50.000 dolarlık “bağışı” içeren ertelenmiş bir kovuşturma anlaşmasını kabul ettiğini söylüyor.

Dört milyardan az sözde “İnternet Protokolü sürüm 4” veya IPv4 adresi kullanıma hazırdır, ancak bunların büyük çoğunluğu zaten tahsis edilmiştir. Mevcut IP adreslerinin küresel kıtlığı, onları her bir IP’nin açık piyasada 15-25 dolar arasında getirebileceği bir metaya dönüştürdü.

Bu, IP adres bloklarının satın alınması ve satışı ile uğraşanlar için patlama sürelerine yol açtı, ancak aynı şekilde, bu konuda uzmanlaşanları da cesaretlendirdi. ile kaçmak ve uyuyan IP adresi bloklarından spam gönderme hak sahiplerinin izni olmadan.

Mayıs ayında savcılar, Adconion çalışanlarının spam gönderdiği iddia edilen bazı IP adresi aralıklarının kaynağı hakkında bilgi yayınladı. Örneğin, hükümet, adamların IP adres aralıklarının bir kısmını Hollandalı bir şirketten kiraladığını ve bu skandalla bağlantılı olduğunu tespit etti. Afrika Ağı Bilgi Merkezi (AFRINIC), Afrikalı kuruluşlar için IP adresi tahsisini denetlemekten sorumlu kar amacı gütmeyen kuruluş.

AFRINIC, 2013’te feshedilmiş Afrika kuruluşlarından veya uzun zaman önce başka şirketler tarafından satın alınanlardan sessizce milyonlarca IP’ye el koyduğunun ortaya çıkmasından sonra 2019’da üst düzey bir çalışanını işten çıkardı ve ardından Afrika dışındaki pazarlamacılara tahmini 50 milyon dolar değerinde IP satmak için komplo kurdu.

Yakın tarihli bir hükümet mahkemesi dosyasındaki “Ek A”, 2013’te Adconion’un 65.000’den fazla IP adresi kiraladığını gösteriyor. İlham Veren Ağlar, Hollandalı bir ağ hizmetleri şirketi. 2020’de Inspiring Networks ve yöneticisi Maikel Uerlings bir olarak adlandırıldı inatçı, çok parçalı soruşturma Güney Afrika haber ajansı tarafından MyBroadband.co.za ve araştırmacı Ron Guilmette eski çalışanı tarafından AFRINIC’ten yağmalanan dört milyon IP adresinden iki büyük yararlanıcıdan biri olarak.

Ek A, ABD federal savcıları tarafından Mayıs 2022’de yapılan bir dosyalamadan.

Yukarıdaki resimdeki adres bloğunun – 196.246.0.0/16 – bildirildiğine göre daha sonra AFRINIC tarafından geri alındı bir soruşturmanın ardından. Inspiring Networks, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Savcılar, Adconion çalışanlarının ayrıca Daniel Boya, ayrı olarak suçlanan bu davaya bağlı başka bir adam. Dye, uzun yıllar boyunca bir sistem yöneticisiydi. Optinrealbig, ipotekli kredilerden ve yetişkinlerle ilgili hizmetlerden sahte ürünlere ve Viagra’ya kadar her türlü gereksiz e-postayı acımasızca pezevenk eden bir Colorado şirketi. 2018 yılında Dye, ihlallerden suçlu bulundu. CAN-SPAM Yasası.

Optinrealbig’in CEO’su spam kralıydı Scott Richterşirketin adını kim olarak değiştirdi Medya Ayrımı tarafından spam gönderdiği için başarıyla dava edildikten sonra AOL, Microsoft, Benim alanım, ve New York Başsavcılığı, diğerleri arasında. 2008 yılında bu yazar Washington Post için bir köşe yazısı kaleme aldı Media Breakaway’in, spam gönderme işlemlerinde kullanılmak üzere, feshedilmiş bir San Francisco şirketinden on binlerce IP adresini nasıl ele geçirdiğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Adconion çalışanları tarafından yapılan son dakika savunma anlaşmaları, IP adresi el çabukluğu için yeni bir federal cezai kovuşturmayı hatırlattı. Kasım 2021’de Güney Carolina teknoloji firmasının CEO’su mikrofon duruşmasına sadece iki gün kala suçunu kabul etti700.000’den fazla IP elde etmek için kurulmuş ayrıntılı bir sahte şirketler ağıyla bağlantılı olarak 20 adet elektronik dolandırıcılığı kabul etti. İnternet Numaraları için Amerikan Sicili (ARIN) — AFRINIC’in Kuzey Amerika’daki karşılığı.

Adconion, Haziran 2014’te satın alındı. ambi, dünyanın en büyük markalarından bazılarına hizmet veren bir Redwood City, California çevrimiçi reklam platformu. Amobee’nin ana şirketi – Singapur merkezli iletişim devi tekli – Mart 2012’de Amobee’yi 321 milyon dolara satın aldı.

Ancak Reuters 2021’de rapor edildiAmobee, Singtel’e sadece geçen yıl neredeyse iki kat daha pahalıya mal oldu – 589 milyon dolar – “nakit olmayan değer düşüklüğü ücretiSingtel yatırımcılara açıkladı. Pazarlama sektörü blogu Digiday.com rapor edildi Şubat ayında Singtel, reklam teknolojisi yan kuruluşu ile yollarını ayırmaya çalışıyordu.

Amobee hakkında son bir not: Yanıt olarak Adconion yöneticilerine yönelik suçlamalarla ilgili 2019 hikayemAmobee, “Amobee, Amobee’nin şirketi satın almasından yıllar önce meydana gelen iddia edilen faaliyetlerle ilgili olan bu 2017 meselesiyle ilgili hükümetin soruşturmasında tam olarak işbirliği yaptı.”

Ancak hükümetin iddianamesinde de belirtildiği gibi, sözde uçak kaçırma faaliyetleri Eylül 2014’e kadar gerçekleşti. sonrasında Amobee’nin Haziran 2014’te Adconion Direct’i satın alması. Ayrıca, Adconion yöneticilerinin uçak kaçırma nedeniyle yargılandığı IP adresi aralıklarının tümü, 2013 ve 2014’teki olaylarla ilgiliydi; bu, “Amobee’nin şirketi satın almasından yıllar önce” neredeyse hiç geçerli değildi.

Amobee henüz yorum taleplerine yanıt vermedi.

Source link