Telefonunuzu Daha Güvenli Hale Getirmek için iOS 16’da Kilitleme Modu Nasıl Kullanılır


Apple gurur duyuyor yazılım ve donanımında yerleşik olarak bulunan güvenlik önlemlerine bağlıdır ve zaman içinde yeni korumalar ve güvenlik önlemleri eklemeye devam eder. Kilitleme Modu, bu yıl içinde iPhone’lara, iPad’lere ve Mac’lere yönelik yeni bir özelliktir ve cihazlarınızı “yüksek oranda hedeflenmiş siber saldırılardan” korumayı vaat eder.

Adından da anlaşılacağı gibi, Kilitleme Modu, panjurları kapatmaya, kapıları çift sürgülemeye ve evinizdeki tüm ışıkları söndürmeye benzer. Cihazlarınızda izin verilen etkinlik türlerini ciddi şekilde kısıtlar; mantık, istenmeyen bir şeye erişim sağlanırsa, hasarın sınırlı olacağıdır.

Örneğin, Mesajlar’da resimler dışındaki ekler kapatılır ve bağlantı önizlemeleri devre dışı bırakılır. Bilinmeyen numaralardan gelen FaceTime aramaları ve diğer donanım ve aksesuarlarla yapılan kablolu bağlantılar engellenir. Paylaşılan albümler Fotoğraflar uygulamasından kaldırılır ve yeni paylaşılan albüm davetleri engellenir.

Daha teknik bir düzeyde, tam zamanında (JIT) JavaScript derlemesi (kodun aynı anda çalıştırıldığı ve derlendiği) dahil olmak üzere bir dizi web teknolojisi kapatılmıştır. örnek) yüklenemez.

Kilitleme Modu, iOS 16 yüklü iPhone’lara gelecek.

Apple’ın izniyle

Kilitleme Modu varsayılan olarak devre dışıdır ancak bir iPhone’da şuraya gidilerek etkinleştirilebilir: Ayarlarsonra Gizlilik ve güvenliksonra Kilitleme Modu. Açmak veya kapatmak, sistemin yeniden başlatılmasını ve cihazın PIN kodunu gerektirir. Apple, bu özelliği, yüksek profilli hedefler gibi görünen “devlet destekli paralı asker casus yazılımları” nedeniyle risk altındaki kullanıcılar için bir şey olarak tanımlarken, herkes ek koruma için onu açabilecek.

“Kilitleme Modu, yalnızca son derece karmaşık bir siber saldırı tarafından kişisel olarak hedef alınabileceğinizi düşünüyorsanız kullanılması gereken aşırı, isteğe bağlı bir korumadır”, Apple’ın destek belgelerine koyma şeklidir. “Çoğu insan asla bu tür saldırıların hedefi olmaz.”

Apple’ın açıkladığı gibi, genel fikir, kötü amaçlı yazılımların ve casus yazılımların erişebildiği saldırı yüzeyini azaltmaktır. NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılım paketi de dahil olmak üzere araçlar, metinleri okuma, aramaları izleme, şifre toplama, bir kullanıcının konumunu izleme ve daha fazlasını yapma potansiyeline sahiptir ve bazıları kullanıcıdan herhangi bir etkileşim gerektirmez.

Örneğin Pegasus’ta, arama yanıtlanmasa bile casus yazılımın çalışmaya başlaması için hedef cihaza bir WhatsApp araması yeterlidir. Bu özel casus yazılım parçasının iOS 15 veya üzeri yüklü cihazlarda çalışmasının engellendiğini belirtmekte fayda var, ancak hala birçok başka tehdit var ve gelecekte geliştirilecek çok daha fazlası var.Source link