T-Mobile Satıcısı 25 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık Planından Suçlu Bulundu – IT Security Guru


Bir T-Mobile mağazasının eski sahibi, yasadışı bir şekilde mobil cihazların kilidini açmak ve engellemesini kaldırmak için milyonlarca dolarlık bir plandan suçlu bulundu.

Burbank’tan 44 yaşındaki Argishti Khudaverdyan, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama, bilgi edinme yetkisi olmadan bir bilgisayara kasıtlı olarak erişme, dolandırıcılık ve değer elde etmek için bir bilgisayara erişme ve kimlik hırsızlığını ağırlaştırma da dahil olmak üzere 14 federal suçlamadan suçlu bulundu.

Ağustos 2014’ten Haziran 2019’a kadar Khudaverdyan, T-Mobile, AT&T ve Sprint ağlarında hileli bir şekilde cihazların kilidini açtı ve engellerini kaldırdı. Adalet Bakanlığı’na göre bu, telefonların karaborsada satılmasını sağladı.

Khudaverdyan, Ocak-Haziran 2017 arasında Eagle Rock merkezli bir T-Mobile mağazası olan Top Tier Solutions’ı da yönetti. Şüpheli davranış nedeniyle sözleşmesi feshedildikten sonra dolandırıcılık planına devam etti.

T-Mobile çalışanlarının oturum açmaları için kimlik avı yaparak veya T-Mobile’ın dahili bilgisayar sistemlerine erişmek için firmanın BT yardım masasında sosyal mühendislik yaparak sağlandı.

Ayrıca, daha sonra sistemlere erişmek ve daha kıdemli personel hakkında bilgi toplamak için kullandığı çalışan kimlik bilgilerini almak için denizaşırı çağrı merkezlerindeki kişilerle çalıştığı söyleniyor. Bu bilgiler, şifreleri sıfırlamak ve ayrıcalıklı erişim sağlamak için yardım masasıyla birlikte kullanılabilir.

50’den fazla farklı T-Mobile ABD çalışanının hesapları, Khudaverdya ve yardımcı komplocuları tarafından ele geçirildi. Grup bu süreçte 25 milyon dolar kazandı.

Kilit açma hizmetleri, aracılar, “unlocks247.com” gibi web siteleri ve e-posta reklamları aracılığıyla ‘meşru’ T-Mobile kilidini açar olarak ilan edildi.

Mobil cihazlar, bir sözleşme tamamlanana kadar belirli bir ağa “kilitlenir”. Diğerleri, çalınmaları veya kaybolmaları durumunda engellenir.Source link