Siber Suçluların Sosyal Medyada Sattığı Sahte Biletlerde Artış


Futbol taraftarları, dolandırıcıların etkinlikler için var olmayan biletleri satmak için giderek daha fazla sosyal medyaya yöneldiği ortaya çıktıktan sonra çevrimiçi alışveriş yaparken dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Lloyds Bank verilerine göre, olayların Ocak ve Haziran 2022 arasında arttığı ve kurban başına ortalama 410 sterlinlik bir kayıp olduğu ortaya çıktı.

En iyi altı İngiliz kulübünün yanı sıra uluslararası maçlar ve Avrupa maçları için biletler en çok rağbet gören ve dolayısıyla bunlara benzer dolandırıcılık riskiyle karşı karşıya olan biletlerdir. Kupa finalleri için bazı kurbanlar sahte biletlerle binlerce pound kaybetti.

Korku, önümüzdeki hafta sonu İngiltere’de yeni Premier Lig sezonu başlarken dolandırıcıların bu taktikleri ikiye katlayacak olmaları.

Dolandırıcılar genellikle sosyal medyada reklam verir, genellikle sahte bir görüntüyle birlikte gelir ve ardından banka havalesi yoluyla ödeme talep eder. Kurbanlar için BAC’ler aracılığıyla dolandırıcılık koruması yoktur.

Konser biletleri ve tükenmiş diğer etkinlikler de dolandırıcıların hedefidir. Lloyds bankası, konser biletleriyle ilgili dolandırıcılık vakalarının 2022’de şimdiye kadar %72 arttığını söyledi.

KnowBe4’ün güvenlik farkındalığı savunucusu Javvad Malik, bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa tüketicilerin dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı (çünkü genellikle öyledir!)

“Touts veya diğer yetkisiz kanallardan bilet satın almak cazip gelse de, insanlar her zaman ne tür bir web sitesinden veya kişiden alışveriş yaptıkları konusunda gerekli özeni göstermelidir” dedi.

“Özellikle, saldırgan satış teknikleri, sınırlı teklifler, yüksek indirimli fiyatlar veya banka havalesi gibi alışılmamış kanallar aracılığıyla talep edilen ödemeler gibi kırmızı bayraklara dikkat etmelidirler.”

CyberSmart CEO’su Jamie Akhtar, futbol ve konser biletlerinin yıllardır popüler hedefler olduğunu söyledi.

“Kendinizi bayi pazarında satın alıyorsanız, lisanslı bilet satıcılarına bağlı kalın ve sosyal medyadaki yabancılardan satın almaktan kaçının” diye tavsiyede bulundu. “Bilet satan her meşru hayran için, hızlı para kazanmak veya finansal bilgilerinizi çalmak isteyen düzinelerce dolandırıcı olacaktır.”Source link