Sızma Testi mi, Güvenlik Açığı Taraması mı? Fark ne?


Sızma testi veya güvenlik açığı taraması

Pentesting ve güvenlik açığı taraması genellikle aynı hizmet için karıştırılır. Sorun şu ki, işletme sahipleri genellikle birini diğerine gerçekten ihtiyaç duyduklarında kullanırlar. Gelin ve farklılıkları açıklayalım.

İnsanlar sıklıkla sızma testi ile güvenlik açığı taramasını karıştırır ve nedenini görmek kolaydır. Her ikisi de sistemlerinizi gerçek bir bilgisayar korsanının yapacağı şekilde keşfederek BT ​​altyapınızdaki zayıflıkları arar. Bununla birlikte, ikisi arasında çok önemli bir ayrım vardır – ve her birinin ne zaman daha iyi bir seçenek olduğu.

Manuel mi yoksa otomatik mi?

Penetrasyon testi bir Manuel siber güvenlik uzmanının sistemlerinize girmenin bir yolunu bulmaya çalıştığı güvenlik değerlendirmesi. Web uygulaması, ağ ve bulut ortamları dahil olmak üzere çeşitli sistemlerde güvenlik kontrollerini değerlendirmek için uygulamalı, derinlemesine bir testtir. Bu tür testlerin tamamlanması birkaç hafta sürebilir ve karmaşıklığı ve maliyeti nedeniyle genellikle yılda bir kez yapılır.

Öte yandan, güvenlik açığı taraması otomatik ve doğrudan ağınıza yüklenebilen veya çevrimiçi olarak erişilebilen araçlar tarafından gerçekleştirilir. Güvenlik açığı tarayıcıları, sistemlerinizde binlerce güvenlik kontrolü çalıştırarak düzeltme önerileriyle birlikte bir güvenlik açıkları listesi oluşturur. Bu nedenle, ekibinizde tam zamanlı bir siber güvenlik uzmanı olmadan bile sürekli güvenlik kontrolleri yapmak mümkündür.

Tek seferlik mi yoksa düzenli mi?

Sızma testleri, uzun zamandır birçok kuruluşun kendilerini siber saldırılara karşı koruma stratejisinin önemli bir parçası ve belirli bir zamanda kusurları bulmanın mükemmel bir yolu olmuştur. Ancak tek başına sızma testi, kuruluşları testler arasında savunmasız bırakabilir.

Saldırganlara karşı birincil savunma olarak yıllık sızma testleri gerçekleştirmek, uzun zamandır birçok kuruluşun kendilerini siber saldırılardan koruma stratejisinin önemli bir parçası olmuştur. Ve hiçbir şey yapmamaktan kesinlikle daha iyi olsa da, oldukça önemli bir dezavantajı var – testler arasında ne oluyor?

Örneğin, hassas bir müşteri portalını çalıştıran Apache web sunucusunda, yıllık penttestleri arasındaki o uzun yıl boyunca kritik bir yeni güvenlik açığı keşfedildiğinde ne olur? Veya küçük bir geliştirici tarafından bir güvenlik yanlış yapılandırması mı yapıldı? Bir ağ mühendisi geçici olarak bir güvenlik duvarında bir veritabanını internete açık hale getiren bir bağlantı noktası açar ve onu kapatmayı unutursa? Kontrol edilmediği takdirde veri ihlaline veya tehlikeye yol açabilecek bu sorunları fark etmek kimin işidir?

Pentest yeterli değil

Bu gibi sorunlar sürekli izlenmeden, saldırganlar bunları kullanma fırsatı bulamadan bunlar belirlenemez ve düzeltilemez.

Güçlü fiziksel güvenliğe ihtiyaç duyan şirketler, genellikle yılda 365 gün saldırganları caydırmak için 7/24 otomatik çözümlere sahip olmakla övünür. Peki neden bazıları siber güvenliğe farklı davranıyor? Özellikle her gün ortalama 20 yeni güvenlik açığı keşfedildiğinde.

Böylece, nadiren planlanmış pentestin tek başına neden yeterli olmadığını görebilirsiniz. İşte basit bir benzetme: Bu, yüksek güvenlikli tesislerinizin kilitlerini yılda bir kez kontrol etmek, ancak onu insansız bırakmak veya bir sonraki yıllık yılınıza kadar güvenli olup olmadığını kontrol etmemek gibidir. Kulağa çılgınca geliyor, değil mi? Kapının kilitli olduğunu kim kontrol ediyor?

24 saat kapsama alanı

Bazı şirketler hala tek savunma hattı olarak yıllık sızma testi kullanıyor olsa da, birçoğu yeni tehditlerin ne sıklıkta ortaya çıktığını ve sürekli, otomatik tehdit taramasının değerini görmeye başlıyor.

Intruder gibi bir güvenlik açığı tarayıcısıyla düzenli olarak tarama, kuruluşlara sürekli güvenlik kapsamı sağlayarak manuel testi tamamlar arasında manuel penetrasyon testleri. Intruder’ın otomatik tarayıcısı, kullanıcıları yeni güvenlik açıkları ortaya çıkar çıkmaz uyararak günün her saatinde çalışır.

Güvenlik açığı taraması, güçlü bir yedek olarak kullanılan Intruder’s Vanguard gibi çözümlere dahil edilen uzman manuel sızma testiyle, her büyüklükteki şirket için zaten ilk çağrı noktasıdır.

Sadece birini veya diğerini yapmak yeterli değildir. Neyse ki, tüm yıl boyunca koruma sağlayan bir stratejiye duyulan ihtiyaç konusunda farkındalık artıyor.

Davetsiz misafirin sürekli güvenlik açığı tarama hizmeti, en son güvenlik açıklarından haberdar olmanıza yardımcı olur ve en çok maruz kalan sistemlerinizi etkileyen yeni ortaya çıkan tehditler konusunda sizi uyarır. Bir bugün ücretsiz deneme.

Source link