Sigortacılar bizi siber saldırılardan korumak için daha fazlasını mı yapmalı?Siber saldırıların COVID döneminde muazzam bir şekilde arttığı tartışılmaz. Bu saldırı tufanının en iyi nasıl geri çevrilebileceği başka bir konudur. Danışmanlık devi Accenture’ın yakın tarihli bir raporu, sigorta endüstrisinin bireylerin bilgisayar korsanlarının oluşturduğu tehditleri önlemesine yardımcı olmada oynayabileceği rolü araştırıyor.

Raporda, “Pandeminin ilk altı ayında, finansal güvenliği ilk üç endişesinden biri olarak sıralayan perakende tüketicilerin payı %36’dan %50’ye yükseldi.” “Kişisel ve grup sigortası yoluyla kayıpları önlemek ve kurtarmak, bu hedefe ulaşmanın anahtarıdır.”

Kimlik ve veri koruması

Rapor, geleneksel olarak sigortacıların siber güvenlikle ilgili her türlü ürünün yalnızca ticari müşterileri hedef aldığını düşündüklerini açıklıyor, ancak bunun tüketicilerin de yaygara kopardığı bir şey olduğu giderek daha açık hale geliyor. Gerçekten de araştırma, tüketicilerin %75’inden fazlasının siber güvenlik tehditleriyle mücadelede destek ve yardımı memnuniyetle karşılayacağını gösteriyor.

Accenture’ın anket yaptığı yaklaşık 47.000 kişinin çoğunluğu, primlerin en son anti-virüs yazılımını kullanmak gibi şeylere bağlı olduğu bir tür ev siber güvenlik sigortasını memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

Bu ilgi özellikle genç tüketiciler arasında yüksekti.

Raporda, “Proaktif kimlik ve kişisel veri koruması sunan sigortacılar, tüketicilerin bu riskleri daha iyi tahmin etmelerine ve azaltmalarına yardımcı olabilir” diyor. “Tüketicilerin evden çalışmasına, öğrenmesine, alışveriş yapmasına ve daha fazlasını yapmasına olanak tanıyan dijital altyapıyı korumak, sigortacıların müşterileriyle olan ilişkilerini genişletiyor ve derinleştiriyor.”

Sigorta sektörü için, tüketicilerin kimliklerinin ve verilerinin korunmasını sağlamak, geleneksel olarak sigortalanan varlıkların ötesine geçen ve tüketicilerin hayatlarının temellerine kadar uzanan ek bir temas noktası sunar.

Sunulan fırsatlar, doğrudan tüketiciye siber sigorta ürünleri sunan ilk şirketlerden biri olan Baloise Group ile birlikte, güvenli internet sörfü ve çevrimiçi alışveriş sağlama sözü vererek, pazardaki erken hareketlerle yansıtılıyor.

Benzer şekilde, Yeni Zelandalı sigorta şirketi Delta Insurance Group, insanları veri kaybı ve fidye yazılımı gibi tehditlerden korumayı taahhüt eden kişisel bir siber ürün piyasaya sürdü.

Yardım aramak

Rapor, çevrimiçi girişimde bulunduğumuzda güvenlik açıklarımızdan giderek daha fazla haberdar olmamızı sağlayan Covid-19 pandemisinin ortaya çıkardığı büyüyen siber suç hayaletinin altını çiziyor.

Geleneksel olarak çeşitli siber güvenlik ürünlerini indirerek kendi başımıza bakardık, ancak Accenture, çabalarımızın yetersiz kalması durumunda bir miktar sigortaya sahip olma isteğinin arttığına inanıyor.

Yazarlar, “Fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım ve diğer siber güvenlik tehditleri çağında tüketicilerin korunmasına yardımcı olmak, sigortacılara işlerini yeni bir alanda büyütmenin, tüketicilerle ilişkilerini derinleştirmenin ve genişletmenin bir yolunu sunuyor.” “Poliçe sahiplerinin hayatlarının yeni bir yönüne ortak oldukları için, zorlu ekonomik zamanlarda bile rekabet edebilmelerini sağlarken müşteri tabanları için iyi şeyler yapabilirler.”

Çoğumuzu uzaktan çalışmaya zorlayan koronavirüs karantina önlemleriyle birlikte yazarlar, yaşamlarımızı nasıl sürdürdüğümüzle ilgili uzun vadeli değişikliklerin devam ettiğini öne sürüyorlar. Bu, sigorta ve aradığımız koruma türüyle ilgili değişen beklentilerimize yansıyor.

Yeni normal

Accenture, “Artık daha fazla insanın uzaktan çalışmasıyla sigortacılar müşterilerinin evlerini yalnızca fiziksel varlıklar olarak değil, aynı zamanda dijital varlıklar olarak da korumalıdır” diye açıklıyor. “Sigortacılar, öncelikle siber tehditlerin önlenmesine yardımcı olmak için aktif bir rol oynamalıdır. Tüketiciler bize iyi davranışları için ödüllendirilmek istediklerini ve primlerinin hayatlarını nasıl yaşadıklarını ve güvende kaldıklarını daha doğru bir şekilde yansıtmasını istediklerini söylüyor.”

Tüketicilerin fiyatlara oldukça duyarlı olmaları ve güvence altına aldıkları sigorta kapsamında paranın karşılığını aramaları muhtemel olduğundan, bu desteğin aynı zamanda uygun maliyetli bir şekilde sunulması gerekecektir. Özünde, sigortacıların yalnızca siber tehditlerin arttığı değil, aynı zamanda Covid-19’un neden olduğu ekonomik zorlukların ve belirsizliğin yoğun olduğu, karşı karşıya oldukları yeni dünyayla derinden uyum içinde olmalarını gerektiriyor.

2020 boyunca siber saldırıların sayısı arttıkça, işletmeler için siber sorumluluk sigortasının popülaritesi önemli ölçüde arttı.

İşletmeler, kendilerini bilgisayar korsanlığı tehditlerinin sonuçlarından korumaya ve bir siber olay sırasında karşılaşabilecekleri kesintileri en aza indirmeye çalıştılar.

Bu tür ürünlerin tüketici pazarına girmiş olması, Covid-19 sırasında ve sonrasında hayatın değişen doğasının bir yansımasıdır. Gittikçe daha fazla kişinin yalnızca uzaktan değil, bağımsız olarak da çalıştığımız için, hayatımızın siber saldırılarla kesintiye uğramamasını sağlama yeteneği giderek daha önemli hale geliyor ve sigorta endüstrisi bu güvenceyi sağlamak için uyum sağlıyor gibi görünüyor.Source link