Siber saldırıdan etkilenen bir milyondan fazla müşterisi olan Birleşik Krallık su tedarikçisiBir milyondan fazla müşterisi olan Birleşik Krallık’taki su tedarikçisi South Staffordshire PLC (South Staffs Water ve Cambridge Water’ın ana şirketi) bir “suç siber saldırısına” uğradı.

South Staffordshire PLC’nin açıklamasına göre olay, şirketin güvenli su sağlama kabiliyetini etkilemedi ve tedarikçi, Cambridge Water ve South Staffs Water müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Bununla birlikte, şirket hala ağlarında kesintiler yaşıyor.

“Kurumsal BT ağımızda aksama yaşıyoruz ve ekiplerimiz bunu mümkün olan en kısa sürede çözmek için çalışıyor. Müşteri hizmetleri ekiplerimizin her zamanki gibi çalıştığını vurgulamak önemlidir ”dedi.

South Staffordshire PLC, yetkililerle çalışmaya devam ediyor.

Açıklamada, “İlgili hükümet ve düzenleyici makamlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve onları ve müşterilerimizi soruşturmalarımız devam ettikçe güncel tutacağız.”

Haber, bir fidye yazılımı grubu Clop’un, Thames Water olarak bilinen Birleşik Krallık’taki (15 milyondan fazla müşteriye hizmet veren) en büyük kamu hizmet şirketlerinden birini hacklediğini açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Siber suçlular, 5 TB’lık veriye eriştiklerini ve şirketin su kaynağının kimyasal bileşimini potansiyel olarak değiştirebileceklerini iddia ettiler. Ayrıca, diğer tehdit aktörlerinin daha fazla zarar verebileceğini söyleyerek şirketin güvenlik duruşunu da eleştirdiler.

Thames Water, kamuoyuna yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanladı: “Medyada Thames Water’ın bir siber saldırıyla karşı karşıya olduğu yönündeki haberlerin farkındayız. Durumun böyle olmadığı konusunda sizi temin etmek istiyoruz ve raporlar sıkıntıya neden olduysa özür dileriz.”

Bazıları Clop’un South Staffordshire PLC’den aldığı verileri Thames Water’ı gasp etmek için kullandığını düşünüyor, ancak henüz bir onay alınmadı.


Cybernews’den daha fazlası:

FTC, halka danışılarak Big Tech’e odaklanıyor

ABD, Conti zanlısının maskesini ilk kez çıkardı, kimliğini tespit etmek için halktan yardım istedi

Uzmanlar, Rus siber savaşının karışık bir başarıya sahip olduğunu söylüyor

Sahte ilaç ticaretini durdurmak için yeni siber fiziksel yöntem

Avustralya mahkemesi, Google’ı yanıltıcı kullanıcılar için 43 milyon dolar ödemeye mahkum etti

Haber bültenimize abone olSource link