ABD ilk kez Conti zanlısının maskesini düşürdü


Target, Reshaev, Professor, Tramp ve Dandis olarak bilinen kötü niyetli hackerlar hakkında bilginiz varsa öne çıkın.

ABD ilk kez bir Conti ortağının yüzünü ifşa etti ve onu tanımlamak için yardım istiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, kritik altyapıyı amansızca hedef alan ve Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanımı Yasası’nı (CFAA) ihlal eden siber suçluların belirlenmesine kolluk kuvvetlerine yol açabilecek bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül veriyor.

Yukarıda bahsedilen tehdit aktörlerinin, ABD ve Batı’nın kritik altyapısını hedef alan Conti fidye yazılımı grubuyla bağlantılı olduğuna inanılıyor. Mart ayında Conti, Vladimir Putin’e bağlılığını ilan etti ve Rus hükümetine karşı siber saldırılar veya savaş yürüttüğü düşünülen ülkelerin kritik altyapı kuruluşlarını tehdit etti.

2019’dan beri Conti ransomware, 1.000’den fazla fidye yazılımı operasyonunu yürütmek için kullanıldı.

Uzmanlar, Conti saldırılarının ulus devlet saldırılarında görülen taktiklere benzediğine inanıyor. Gruplar ayrıca, giderek daha popüler hale gelen otomatik izinsiz girişler yerine insan tarafından yürütülen saldırılara da güveniyor. Conti, siteye göndermeden önce veriler için bir alıcı bulmaya çalışır.

Afiş
Adaletin Ödülleriyle

İrlanda’nın HSE, Volkswagen Grubu, birkaç ABD şehri, ilçesi ve okul bölgesi Conti’den etkilendi. Conti’nin fidye yazılımını gerçekten başlatmadan önce birkaç gün ila hatta haftalar arasında herhangi bir yerde ağlarda olduğu gözlemlendi.

Grubun Rusya’nın en büyük ikinci şehri olan Saint Petersburg’da bulunduğuna inanılıyor.

Birçok modern gasp çetesinde olduğu gibi Conti, kötü amaçlı yazılımını bağlı kuruluşlara sunan Hizmet Olarak Fidye Yazılımı (RaaS) paketi sunar. Çekirdek ekip fidye ödemesinin %20-30’unu alırken, bağlı kuruluşlar ganimetin geri kalanını tutar.

Dışişleri Bakanlığı, Conti’nin fidye taleplerinin büyük ölçüde değiştiğini ve bazılarının 25 milyon dolar kadar yüksek olduğunu söyledi.

Target, Reshaev, Profesör, Tramp ve Dandis olarak bilinen siber tehdit aktörlerinin kötü niyetli siber faaliyetleri hakkında bilgisi olan herkesin Tor tabanlı ipucu raporlama kanalı aracılığıyla Adalet Ödülleri ile iletişime geçmesi önerilir.

Cybernews’den daha fazlası:

Ünlü fidye yazılımı grubu Conti, öldüğünü ilan etti

Önümüzdeki 12 ayda Bank on Conti dirilişi

Black Basta: Yeni bir fidye yazılımı grubu mu yoksa Conti grubu mu?

Conti’nin fidye yazılımı çılgınlığı: Kurbanların sayısı 1000’e yükseldi

Conti, rüzgar türbini devine yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendi

Kosta Rika, Conti siber saldırısı nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

Haber bültenimize abone olSource link