Ses tanıma başka bir biyometrik gözetim aracı mı?Biyometrik gözetleme teknolojisi etrafındaki alarm zillerini göz önünde bulundurarak, ses teknolojisinin popülaritesi konusunda endişelenmeli miyiz?

2002’de Spielberg’in bilim kurgu filmi “Azınlık Raporu” kişisel biyometrik verilerin her şeye erişmek için kullanıldığı distopik bir gelecek vizyonu sundu. Filmde ayrıca, suçluları algoritmik tahmine dayalı polislik kullanarak yakalayan bir Suç Öncesi polis departmanı da ünlüydü. Yirmi yıl sonra, istilacı teknoloji hakkındaki konuşmalar ve sürekli gözetim altında olma endişeleri, gerçek dünyada insanların korktuğu şeylerdir.

Son on yılda birçok kişi, rahatlığın parlak cazibesi için farkında olmadan mahremiyetlerini feda etti. Ama burada 2022’de birçok kişi kendi akıllı ev onlara ihanet etti, ve okullardaki yüz tanıma kameraları suçlanıyor gizliliği aşındırmak ve gözetimi normalleştirmek. başka yerde Clearview AI kuruluşlara ve kolluk kuvvetlerine satmak üzere halka açık yüz görüntülerinden oluşan bir veri tabanı oluşturmak üzere milyonlarca yüz görüntüsünü kazıdığı için milyonlarca para cezasına çarptırıldı.

Artan endişeler tahmine dayalı polislik ve suç öncesi algoritmalar 40’tan fazla sivil kuruluştan bir çağrıya neden oldu AI tabanlı tahmine dayalı polisliği yasaklayın AB’nin yaklaşmakta olan Yapay Zeka Yasası’nda. Yüz tanıma, parmak izlerimiz ve iris taramalarını kullanan biyometrik kimlik doğrulama zaten yaygın, ancak ses ve konuşma tanımanın da popülaritesi artıyor.

Ses tanımanın popülaritesindeki artış

Ne söylediğimiz ve nasıl söylediğimiz, bir kuruluşun mevcut ruh halimizi belirlemesine yardımcı olabilir. Örneğin, Amelia müşterinin sesini, tonunu ve durumun bağlamını izleyerek kullanıcının ruh haline göre yanıtlarını tanımak ve uyarlamak için konuşma yapay zekasını kullanan dijital bir asistandır. Bu, ses teknolojisinin müşteri hizmetleri çağrı merkezlerini nasıl dönüştürdüğüne dair birçok olumlu örnekten biridir.

Ancak, banka hesabımıza veya kurumsal bir ağa erişmek için kimliğimizi doğrulamak için sesimizi giderek daha fazla kullandığımızdan, işler hızla daha karmaşık hale gelebilir. Bu nedenle, sesli kimlik doğrulama için parolalarımızı değiştirmeden önce, birinin sesini klonlama teknolojisinin de çok hızlı ilerlediğini hatırlamak önemlidir.

Descript kullanıcıları, sesinizin birkaç dakikasını yükleyerek, seslerinin metinden sese modelini oluşturmalarına olanak tanıyan bir overdub özelliğini kullanabilir. Diğer birçok çevrimiçi hizmet, kullanıcıların ses klonlama ile eğlenceli deneyler yapmak için makine öğreniminden yararlanmalarına da olanak tanır. Ancak diğer taraftan, kötü aktörler, şüpheli olmayan kullanıcıların hesaplarını hacklemek için kullanıcıları taklit etmek için aynı teknolojiyi kullanabilir.

Ses verisi toplamanın gizli tehlikeleri

Beş yıl önce, sızdırılmış belgeler, Facebook’un reklamcılara, gençlerin kendilerini güvensiz veya değersiz hissettiklerinde ve bir özgüven artışına ihtiyaç duyduklarında belirleyebileceğini övündüğünü öne sürdü. Sosyal medya paylaşımları ve etkinlikleri bir kişi hakkında tahmin ettiğinden daha fazlasını ortaya çıkarsa da, insan sesi yapbozun eksik parçası olabilir.

Birçoğu, büyük teknoloji şirketlerinin ses kontrollü cihazlardan, dijital asistanlardan ve akıllı telefonlardan ses verisi toplama uygulamalarını sorguluyor. Ancak video ve ses kayıtlarının Zoom veya Teams gibi video konferans yazılımları üzerindeki etkilerini hiç düşündünüz mü? Ya da bir siber suçlu bu video ve ses kayıtlarına erişebilseydi ne olurdu? Yanlış ellerde, biyometrik tanımlama faktörü olarak veya bir kimlik oluşturmak için kullanılabilir. derin sahte video.

Ne yazık ki, bir hesaba erişmek için seslerini kullanan tüketiciler nadiren ses verilerinin nerede saklandığını, nasıl kullanıldığını ve bir veri ihlali durumunda ne olacağını sorguluyor. Google, Amazon ve McDonald’s’ta müşterilerinin “ses izlerini” yakaladığı ve sakladığı iddiasıyla halihazırda yüksek profilli dava örneklerine tanık olduğumuz bir uyandırma çağrısı olarak hareket etmelidir.

Geleneksel olarak, çevrimiçi olarak kullanıcı adlarımız, e-posta adreslerimiz ve IP adreslerimizle tanımlanırız. Bunların hepsi değiştirilebilir. Buna karşılık, fiziksel ve ses özelliklerimiz, değiştirilemeyen veya atılamayan biyometrik tanımlayıcıları temsil eder. Yalnızca bu nedenlerden dolayı, biyometrik kimlik doğrulamayı çevreleyen güvenlik riskleri ve gizlilik sorunları arasında gezinirken dikkatli davranmalıyız.

Biyometrik gözetimin yükselişi

Amerikan Yüksek Mahkemesi tarafından Roe v. Wade davasının geri alınması, yeni bir yaygın dijital gözetleme çağına girdiğimize dair bir uyarıyı ortaya çıkardı. Bir kadının cep telefonu, tableti, dizüstü bilgisayarı ve internet geçmişi, yetkililerin onları kürtaj istemekle tanımlamasına, izlemesine ve suçlamasına olanak tanımak için dijital verileri toplamak için kullanılabiliyorsa, büyük teknoloji ile ilişkimizi yeniden düşünmenin zamanı geldi.

Teknolojide dev adımlar atmaya devam ettikçe, yapay zeka ve biyometrik kimlik doğrulama giderek hayatımızın büyük bir parçası olacak. Sorun şu ki, toplumu korumak için gereken düzenlemeler ve yasalar hıza ayak uydurmak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, Walmart Inc’in geçen yıl, çalışanların palm biyometrik verilerini taraması ve biyometrik verileri Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası’nın (BIPA) gerekliliklerini karşılamadan depolaması nedeniyle 10 milyon dolar para cezası aldığını vurgulamakta fayda var.

Gizlilik için körü körüne ticaret yapmak yerine, internet tarihimizden biyometri ve DNA’mıza kadar hayatımızın her alanından veri toplama ölçeğini toplu olarak anlamalıyız. Bir sistemin kim olduğunuzu tanıyacağı ve tüm verilerinizi birbirine bağlama yeteneğine sahip olacağı bir ana yaklaştığımız gerçeğinden kaçınmamız mümkün değil. Ancak o zaman nasıl olduğunu anlamaya başlayacağız dijital ayak izleri tüm geleceğimizi etkileyecek.


Cybernews’den daha fazlası:

Şanghay polisi veri sızıntısı Çin için ulusal güvenlik endişesi olabilir

Kripto para birimi: sizinkini nasıl güvende tutabilirsiniz?

Meta, Çin ve Türkiye bağlarıyla veri kazıyıcılarına dava açtı

TikTok, çocuk ölümlerinden sonra Blackout Challenge için dava açtı

Çin, Rusya’ya karşı siber casusluk çabalarını artırıyor

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link