Sahte Yatırım Planlarında Kullanılan 11.000 Alan Adı Ağı Keşfedildi


Siber güvenlik araştırmacıları, Avrupa’daki kullanıcılara çok sayıda sahte yatırım planını tanıtmak için kullanılan 11.000’den fazla alan adından oluşan geniş bir ağı ortaya çıkardı.

Platformlar, bir meşruiyet imajı yaratmak ve çok sayıda kurbanı cezbetmek için sahte ünlü onaylarının ve zenginleştirilmesinin sahte kanıtlarını gösteriyor.

Operasyonun amacı, kullanıcıları yüksek getirili yatırımlar için bir fırsata kandırmak ve kurbanları sahte hizmetlere kaydolmak için minimum 250 EUR yatırmaya ikna etmekti.

Group-IB’deki araştırmacılar operasyonu keşfetti ve devasa oltalama siteleri, yönlendirmeler ve içerik barındırıcıları ağını haritaladı.

Group-IB, tanımlanan bu kötü amaçlı sitelerin 5.000’den fazlasının hala etkin olduğunu öne sürdü. Bu programda hedeflenen ülkeler arasında İngiltere, Portekiz ve İsveç bulunmaktadır.

Dolandırıcılar, plana yardımcı olmak için güvenliği ihlal edilmiş Facebook ve YouTube sayfalarını kullanarak kampanyaları çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak için çaba gösteriyor.

Tuzağa düşen kurbanlar, daha fazla bilgi edinmek için genellikle reklamlara tıklar ve sözde başarı öyküleriyle dolu sahte açılış sayfalarına yönlendirilirler.

Dolandırıcılar daha sonra iletişim bilgilerini talep eder ve ‘şartlar ve koşulları’ açıklamak için iletişime geçerler.

Kurban daha sonra depozito yatırmaya ikna edilir. Bu ayrıntılar depolanır ve gelecekteki kampanyalar için kullanılır veya dark web’de yeniden satılır.

Para yatırıldıktan sonra, mağdur, günlük kazançlarını takip etmelerine izin verdiği iddia edilen sahte bir yatırım panosuna erişir ve böylece meşruiyet yanılsamasını uzatır.

Dolandırıcılık, kullanıcı platformdan para çekmeye çalıştığında ortaya çıkar.

Bir yatırım platformu dikkatinizi çektiğinde, iş yaptığınız şirketin yerleşik broker olup olmadığını kontrol etmelisiniz.Source link