iOS Cihazınızda HTTPS Trafiğini İzleme


Sınırlı bir internet planınız varsa, büyük miktarda veri tüketen uygulamaları bilmek için ağ trafiğinizi izlemek akıllıca olacaktır. iOS cihazları hızlıdır ve uygulamaları otomatik olarak yenileme ve yüksek kaliteli web siteleri ve görseller yükleme eğilimindedir. Bunlar internet planınızı zorlayabilir ve beklenenden daha erken bitmesine neden olabilir.

Bazıları her fırsatta veri bağlantınızı kapatmanın kolay bir çözüm olduğunu düşünebilir, ancak bu ideal değildir. Anlık mesajların cihazınıza gerçek zamanlı olarak girmesini durduracak ve siz, aileniz, arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınız arasındaki etkili iletişimi engelleyecektir. Birçok uygulamanın normal çalışması için sabit bir internet bağlantısına da ihtiyacı vardır, bu nedenle bu hızlı düzeltme uzun vadede çalışmayacaktır.

Veri kullanımınızı izlemek, durumu daha iyi anlamanızı sağlar, böylece cihazınızdan kaldırılacak veya kısıtlanacak doğru uygulamaları bilirsiniz. Ağ izleme, size uygun doğru planı seçebilmeniz için belirli aralıklarla tükettiğiniz veri miktarını da size bildirir. iOS cihazlarında, veri kullanımının izlenmesine izin veren, ancak gösterebileceği veri miktarı sınırlı olan yerleşik bir özellik bulunur.

Birçok kişi ağ kullanımını izlemek için üçüncü taraf platformları kullanmayı tercih eder. Corellium, herkesin iPhone ve iPad’lerinde HTTPS trafiğini izlemek için kullanabileceği güvenilir üçüncü taraf platformlardan biridir. Bu ağ izleme alıştırması sırasında, bir DDoS saldırısının kurbanı olup olmadığınızı görebilirsiniz.

DDoS Saldırısı nedir?

Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırısı, bir web sunucusuna veya ana bilgisayara yapay bir trafik akışıdır. Böyle bir saldırı sırasında, bir bilgisayar korsanı o kadar çok bant genişliği kullanabilir ki web sunucusunu çökertir. Bu tür saldırılar, gerçek müşterilerin web sitesine erişmesini engellediği için iyi korunmadıkları takdirde çevrimiçi işletmeleri mahveder.

Mobil botnet’ler standart koruma yöntemlerinden kaçtığı için artık DoS ve DDoS saldırılarını düzenlemek için mobil cihazlar kullanılıyor. Bu kısmen, iOS cihazlarını bu tür saldırılara karşı savunmasız bırakan bir DoS hatası sayesindedir. Bilgisayar korsanları artık mobil kullanıcıları normal uygulama görünümünde kötü amaçlı uygulamaları indirmeleri için kandırmanın yollarını buluyor. Yeterli sayıda kişi uygulamalarını indirdiğinde, aynı anda bir web sunucusuna saldırırlar. Bu eylem, telefonlardan web sunucusuna trafik çekecektir. Çoğu zaman, mobil kullanıcı, ağ kullanımını kontrol etmedikçe bunun olduğunun farkında olmaz. Ağ trafiğinizi proaktif olarak izlemek için Corellium’u kullanmak, iOS cihazınızın bu tür saldırılar için kullanılma olasılığını azaltacaktır.

Şirketler ayrıca iş amaçlı verilen cep telefonlarının ağ kullanımını da izleyebilir. Denetimler sırasında yöneticiler, telefonları kişisel faaliyetler için kullanıp kullanmadıklarını öğrenmek için çalışanlarının internet kullanımını kontrol edebilir. Corellium ile her ağ isteğinin ne zaman gönderildiğini, ziyaret edilen URL’yi ve isteğin tükettiği veri miktarını da görebilirler.

son not

Sınırlı internet planınızı yönetmenize ve paradan tasarruf etmenize olanak tanıdığından, iOS cihazınızdaki HTTPS trafiğini izlemek yararlıdır. Ayrıca, saldırıya uğrayıp uğramadığınızı tespit etmenize yardımcı olur ve hızlı bir şekilde düzeltici önlemler almanızı sağlar. iOS cihazları katı güvenlik sistemleriyle oluşturulmuştur, ancak bazı bilgisayar korsanları bunlara nüfuz edebilir, bu nedenle trafiğinizi düzenli olarak kontrol etmek hayati önem taşır.Source link