Rusya, yasaklı bilgileri kaldırmadığı için Google’a 358 milyon dolar para cezası verdi


Rusya

Moskova’daki bir mahkeme, ülkede yasak olduğu düşünülen bilgilere erişimi kısıtlamadığı için Google LLC’ye 358 milyon dolar (21 milyar ruble) para cezası verdi.

Daha spesifik olarak, Rusya’nın internet gözlemcisi Roskomnadzor tarafından yapılan bir duyuruya göre, Google ve onun yan kuruluşu YouTube, Rus BT denetleyicisinden gelen çok sayıda talepten sonra bile aşağıdaki materyalleri kaldırmayı başaramadı:

  • Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştıran Ukrayna’daki “özel askeri operasyonun” seyri hakkında bilgi.
  • Aşırıcılık ve terörizmi teşvik eden içerik.
  • Küçüklerin yaşamı ve sağlığı için zararlı eylemleri teşvik eden içerik.
  • Yetkisiz toplu eylemlere katılımı teşvik eden bilgiler.

Roskomnadzor, geçtiğimiz aylarda Rusya’daki İdari Suçlar Yasası’nın çeşitli bölümlerine dayanan yaptırımları uygulamaya çalıştı.

Geçen ay kuruluş, yasaklanmış bilgileri kaldırmadığı için Google LLC’ye 68 milyon ruble (1,2 milyon dolar) para cezası verdi.

Aynı yasal şartın birden fazla ihlali nedeniyle, aşağıdaki ceza gelire dayalı olacak ve firmanın yıllık cirosunun %10’una kadar ulaşabilecektir.

Roskomnadzor, 358 milyon dolarlık büyük para cezasının gerçekten de şirketin Rusya’daki yıllık iş cirosu temelinde hesaplandığını açıklıyor.

Para cezasına ek olarak, Google Arama ve YouTube’un Rus kullanıcıları artık firmanın yasayı ihlal ettiğine dair bir uyarı görecek ve reklam yerleştirmelerine veya bilgi kaynağı olarak kullanmalarına izin verilmeyecek.

Aynı önlem, Rus makamları tarafından yasaklanan materyalleri kaldırmadığı için popüler yayın platformu Twitch Interactive’e karşı geçtiğimiz hafta alındı.

Rusya’daki Google durumu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ve ülkede yürürlüğe giren geniş kapsamlı sahte haber karşıtı yasaların ardından, Google’ın Rus yan kuruluşu Google LLC, bir dizi büyük para cezasının ve nihayetinde varlıklarının ardından işini sürdüremeyeceğini iddia ederek iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. müsadere.

Google’ın Rusya’daki ücretsiz hizmetleri, bazı kısıtlamalara rağmen erişilebilir olmaya devam ediyor, ancak firmalar veya bireyler, ülkede hiçbir reklam kampanyası satın alamaz.Source link