Gıda endüstrisi siber savunmayı güçlendirecekFortinet tarafından yapılacak bir ankete göre, yiyecek ve içecek endüstrisi, gelecek yıl diğer tüm teknoloji yatırımları yerine siber güvenliğe öncelik verecek.

Siber güvenlik araştırmacıları, şirketlere 13 olası “teknolojik iyileştirme” sundu ve her 10 kişiden üçünün dijital güvenliği önümüzdeki on iki ay boyunca harcama listesinin en üstüne koyduğunu buldu.

Bu, siber güvenliği “süreç güvenliği”nin (%21), bilgisayar bakımının ve makine bağlantı yazılımının (her ikisi de %17) önüne alarak, bazı sektörlerdeki firmaların en sonunda siber suç konusunu daha ciddiye alıyor olabileceğini düşündürdü.

Bununla birlikte, yaklaşık on beş katılımcıdan biri, dijital güvenliklerine yatırım yapma planları olmadığını kabul ederek, konuyla ilgili farkındalığı artırmak için yapılması gereken bazı işler olduğunu belirtti.

Uzun vadeli görünüm, siber güvenliğin yiyecek ve içecek endüstrisindeki diğer teknoloji yatırımlarının gerisinde kaldığını görse de, gelecek yıl ona verilen öncelik, şirket patronlarının görünüşe göre bunu aciliyet gerektiren bir konu olarak ele aldığını gösteriyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde neye öncelik vermeyi düşündükleri sorulduğunda, çoğu firma makine bağlantısını listelerinin en üstüne koyar (%44), iş zekası analitiği bir başka popüler seçenek (%32) ve veri entegrasyon yazılımı da üst sıralarda yer alır (34). %).

Bununla birlikte, araştırmayı diğer teknoloji firması Dragos ile görevlendiren Fortinet söz konusu olduğunda, siber güvenlik genel olarak en üst sırada yer alıyor. Kısa, orta ve uzun vadeli öncelikli yatırım verileri toplandığında, dijital savunmanın ilk sırada yer aldığına ve katılımcıların %93’ünün önümüzdeki beş yıl içinde buna yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

10 işletmeden yedisi, ürünlerinin doğası göz önüne alındığında, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, gelirlerine zarar vermekten ziyade bir siber saldırının tüketicilere verebileceği olası zarardan daha fazla endişe duyduklarını söyledi.

değişmeye istekli

Fortinet, “Anket sonuçlarının genel tonu, yiyecek ve içecek endüstrisinin dijital bağlantılarını geliştirmek için çalıştığını gösteriyor” diyerek, Arizona Beverages ve JBS gibi şirketlere yönelik son zamanlardaki yüksek profilli saldırılara rağmen, endüstri katılımcılarının yaklaşık üçte birinin rapor verdiğini de sözlerine ekledi. geçen yıl herhangi bir ihlal yok.

İhlalin “saf çalışanların” bir kimlik avı dolandırıcılığına düşmesinden kaynaklandığını söyleyen 10 firmadan dördünden biraz fazlası, yaklaşık beşte biri “bir IP adresi için trolling yapan bir davetsiz misafirin” yer aldığı hedefli bir saldırının kendilerini daha fazlasını almaya yönlendirdiğini söyledi. siber güvenliklerini düşündüler.

Sadece %4’ü sıkıntılarının “içeriden” veya “hoşnutsuz bir çalışanın” çalışmasından kaynaklandığını söylerken, %3’ü kayıplarından devlet destekli bir tehdit grubunu sorumlu tuttu.

Siber korumayı iyileştirme konusunda bariz bir istek olsa da, yiyecek ve içecek endüstrisinin daha gidecek çok yolu var: 10 katılımcıdan yedisi “nelerin değişmesi gerektiğine dair yetersiz bir anlayışa” sahip.

Fortinet’te operasyonel teknoloji başkanı Chris Blauvelt, “Çoğu kuruluş siber saldırılara karşı savunma yaparken titizlik gösterilmesi gerektiğini kabul ederken, birçoğunun hangi sistemlerin ve süreçlerin korunması gerektiği konusunda bilgi eksikliği var gibi görünüyor” diyor.

Fortinet raporu, endüstrinin karşı karşıya olduğu “devam eden zorluğun”, savunma sistemlerini yükseltirken temel operasyonları sürdürebilmeyi içerdiğini vurguladı.

“Yiyecek ve içecek işleyicileri, bu işte gelişmiş otomasyon ve bağlantının kaçınılmaz ilerleme olduğunun farkında” diye ekledi. “Bunu yönlendiren insanlara, süreçlere ve teknolojilere yapılan yatırımlar yoluyla ağ güvenliğini artırmak, operasyonel faydaların, daha iyi güvenliğin ve daha fazla verimliliğin kilidini açmanın anahtarı olacaktır.”


Cybernews’den daha fazlası:

Seri girişimci, sanal gerçeklik için gösteri zamanı diyor

Siber güvenlik becerileri eksikliği paradoksu

Şifrelerimiz konusunda neden bu kadar dikkatsiziz?

Kırmızı alarm: fidye çeteleri yükselişte

Kötü niyetli bilgisayar korsanları, popüler NFT platformundan 375 bin dolar çaldı

Abone olmak bültenimizeSource link