Rusya, Erişim Bilgilerini Kısıtlamadığı İçin Google’a 358 Milyon Dolarlık Para Cezası Verdi


Rusya, Google'a 358 Milyon Dolar Ceza Verdi

Rusya federal yürütme ajansı Roskomnadzor, Google’ın yasak olarak tanınan bilgilere erişimi kısıtlama prosedürünü ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldığını söyledi.

Duyuruda, Google’ın yan kuruluşu olan Youtube’un, verilen süre içinde yasaklı içerik içeren çeşitli materyallere erişimi sınırlamadığı belirtiliyor.

Öngörülen süre içinde kaldırılmayan malzemeler şunlardır:

  • Ukrayna’da Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştıran özel bir askeri operasyonun seyri hakkında haberler;
  • Aşırıcılık ve terörizmi teşvik eden materyaller;
  • Küçüklerin yaşamına ve sağlığına kayıtsız bir tutumu teşvik eden materyaller;
  • Reşit olmayanlar da dahil olmak üzere, yetkisiz toplu eylemlere katılmaya yönelik itirazlar içeren bilgiler.

Mahkeme Google’a Para Cezası Verdi

DÖRT

Roskomnadzor tarafından yayınlanan habere göre, Moskova’nın Tagansky Bölgesi Dünya Mahkemesi, Google’a, yasaklı materyalleri tekrar tekrar kaldırmadığı için şirketin yıllık Rusya cirosu temelinde hesaplanan 21.077.392.317,8 ruble tutarında para cezası verdi.

Roskomnadzor, 358 milyon dolarlık büyük para cezasının aslında şirketin Rusya’daki yıllık iş cirosu temelinde hesaplandığını açıkça ortaya koyuyor.

Bu nedenle, Google’ın bu tür suçlar için toplam ceza tutarı 7,2 milyar rubleyi aşıyor. Bunda, Sanatın 2. Bölümü ve 4. Bölümü kapsamında 68 milyon ruble. Raporda, Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 13.41’i ve tekrarlanan bir suç için 7.22 milyar ruble tutarında bir ciro cezası olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Rusya’da Google arama ve YouTube’u kullanan kullanıcılar, şirketin yasaklanmış bilgilere erişimi kısıtlamadığı ve reklam yerleştirmesine veya bunları bilgi kaynağı olarak kullanmasına izin verilmediği konusunda şu anda bir uyarı alacaklardır.

“Google’a karşı Rus yasalarının sistematik ihlalleri için, bir dizi zorlayıcı önlem uygulanmaktadır: İnternet kullanıcılarını yabancı bir Rus yasasının ihlali konusunda bilgilendirmek ve şirketin reklamını ve bilgi kaynaklarını bir reklam nesnesi olarak dağıtma yasağı hakkında bilgilendirmek. ”, Rus Haber Düzenleyicisi Roskomnadzor.

Özellikle geçtiğimiz hafta popüler yayın platformu Twitch Interactive’e Rus makamları tarafından yasaklanan materyalleri kaldırmadığı için benzer bir işlem yapılmıştı.

Parlamento Bilgi Politikası Komitesi Başkan Yardımcısı Anton Gorelkin, Google’ın Rus yasalarını açıkça göz ardı ettiğini söyledi. Telegram’da “Bu tutumun Google’ın Rusya pazarını tamamen kaybetme riskine yol açacağını tahmin etmek zor değil” diye yazdı.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecan, Facebook günlük Siber Güvenlik ve hack haber güncellemeleri için.

Source link