Rus vatandaşı ABD’de fidye yazılımı aklama suçlamasıyla karşı karşıyaBir Rus vatandaşı, o zamandan beri Conti olarak yeniden adlandırılan Ryuk çetesi tarafından gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırılarının gelirlerini aklamak suçlamasıyla yargılanmak üzere Hollanda’dan ABD’ye iade edildi.

29 yaşındaki Denis Mihaqlovic Dubnikov, Ekim ayında yapılması planlanan jüri duruşması öncesinde 17 Ağustos’ta Portland, Oregon’daki bir federal mahkemeye çıktı. Suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Dubnikov, ABD genelinde ve yurtdışında gerçekleştirilen siber saldırıların kurbanlarından zorla alınan 400.000 dolardan fazla kripto para birimini aklamakla suçlanıyor. İddiaya göre parçası olduğu operasyonun 70 milyon dolarlık Ryuk fidye parasını akladığına inanılıyor.

“Fidye ödemelerini aldıktan sonra, Ryuk aktörleri, Dubnikov ve onun ortak komplocuları ve plana dahil olan diğerlerinin, iddiaya göre, uluslararası finansal işlemler de dahil olmak üzere çeşitli finansal işlemlerde bulunduğu iddia ediliyor. ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) iadeyi açıklarken, fidye gelirleri” dedi.

Ryuk tehdit aktörleri topluluğu, orijinal adını, adını Conti olarak değiştirmeden önce ilk kez 2018’de tespit edilen aynı adı taşıyan fidye yazılımı programından aldı.

DoJ’a göre, Ryuk fidye yazılımı araç seti binlerce kurban organizasyonu hedef almak için kullanıldı. 2020’den beri arkasındaki siber suçlular, hastaneler de dahil olmak üzere sağlık hizmeti sağlayıcılarının peşine düşüyor.

Başlangıçta Kuzey Kore’ye bağlı olduğuna inanılan Ryuk, aka Conti, şimdi yaygın olarak Rusya ile bağlantılı olarak kabul ediliyor.

Dubnikov, FBI’ın davasını soruşturmasının ardından Adalet Bakanlığı’nın uluslararası ilişkiler bölümü ve özel dijital suçlar görev gücü tarafından iade edildi.


Cybernews’den daha fazlası:

Bruce Lee Metaverse’de bir adres alacak

Analist, İsrail gemilerini hedef alan İran destekli tehdit grubu diyor

FTC, halka danışılarak Big Tech’e odaklanıyor

Meta, siber zorbalığı ortadan kaldıramıyor, diyor rapor

Çalışma, kadınların siber hastalığa daha yatkın olduğunu söylüyor

Abone olmak bültenimizeSource link