Rus Bilgisayar Korsanları Kötü Amaçlı Yükleri Düşürmek İçin DropBox ve Google Drive Kullanıyor — Hacker Haberleri


Kötü Amaçlı Yükler

APT29 olarak bilinen Rus devlet destekli bilgisayar korsanlığı kolektifi, güvenliği ihlal edilmiş sistemlerde kötü amaçlı yükler sağlamak için Google Drive ve Dropbox gibi meşru bulut hizmetlerinden yararlanan yeni bir kimlik avı kampanyasına atfedildi.

Palo Alto Networks Unit 42 Salı günü yayınladığı bir raporda, “Bu kampanyaların Mayıs ve Haziran 2022 arasında birkaç Batılı diplomatik misyonu hedef aldığına inanılıyor.” Dedi. “Bu kampanyalarda yer alan cazibeler, Portekiz’deki bir yabancı büyükelçiliğin yanı sıra Brezilya’daki bir yabancı büyükelçiliğin hedef alındığını gösteriyor.”

Cozy Bear, Cloaked Ursa veya The Dukes takma adlarıyla da izlenen APT29, Rusya’nın stratejik hedefleriyle uyumlu istihbarat toplamak için çalışan organize bir siber casusluk grubu olarak nitelendirildi.

2020’deki kötü şöhretli SolarWinds tedarik zinciri saldırısı da dahil olmak üzere gelişmiş kalıcı tehdidin faaliyetlerinin bazı yönleri, Microsoft tarafından Nobelium adı altında ayrı olarak izleniyor ve Mandiant onu yüksek düzeyde bir güvenlik seviyesiyle çalışan, gelişen, disiplinli ve son derece yetenekli bir tehdit aktörü olarak nitelendiriyor. operasyonel güvenlik.”

Siber güvenlik

En son izinsiz girişler, daha önce Mandiant ve Cluster25 tarafından Mayıs 2022’de detaylandırılan ve hedef odaklı kimlik avı e-postalarının EnvyScout (diğer adıyla ROOTSAW) adlı bir HTML damlalık eki aracılığıyla Cobalt Strike Beacons’ın konuşlandırılmasına yol açtığı aynı gizli operasyonun devamıdır. doğrudan mektuplara bağlanır.

Daha yeni yinelemelerde değişen şey, eylemlerini gizlemek ve hedef ortamlara ek kötü amaçlı yazılımlar almak için Dropbox ve Google Drive gibi bulut hizmetlerinin kullanılmasıdır. Mayıs 2022’nin sonlarında gözlemlenen saldırının ikinci bir versiyonunun, Dropbox’ta HTML dropper’ı barındırmak için daha fazla uyarlandığı söyleniyor.

Kötü Amaçlı Yükler

Cluster25 o sırada, “Zaman içinde analiz edilen kampanyalar ve yükler, radar altında çalışmaya ve tespit oranlarını düşürmeye güçlü bir şekilde odaklanıldığını gösteriyor” dedi. “Bu bağlamda, Trello ve Dropbox gibi meşru hizmetlerin kullanılması bile, düşmanın tespit edilmeden kalan kurban ortamlarında uzun süre faaliyet gösterme isteğini gösteriyor.”

EnvyScout, kendi adına, aktörün tercih ettiği implant ile hedefi daha fazla enfekte etmek için yardımcı bir araç olarak hizmet eder, bu durumda, birden fazla şaşırtma katmanında gizlenmiş ve sistem bilgilerini sızdırmak ve yürütmek için kullanılan .NET tabanlı bir yürütülebilir dosya Google Drive’dan getirilen Kobalt Strike gibi sonraki aşama ikili dosyaları.

Siber güvenlik

“DropBox ve Google Drive hizmetlerinin kullanımı […] bu aktör için yeni bir taktik ve bu hizmetlerin her yerde bulunması ve dünya çapında milyonlarca müşteri tarafından güvenilmesi nedeniyle tespit edilmesi zor olan bir taktik” dedi.

Bulgular ayrıca, Avrupa Birliği Konseyi’nin Rus tehdit aktörleri tarafından gerçekleştirilen kötü niyetli siber faaliyetlerdeki ani artışa seslenen ve “kınama” çağrısı yapan yeni bir bildiriyle de örtüşüyor.[ing] siber uzayda bu kabul edilemez davranış.”

Konsey bir basın açıklamasında, “Ukrayna’ya karşı savaş bağlamında kötü niyetli siber faaliyetlerdeki bu artış, yayılma etkileri, yanlış yorumlama ve olası tırmanış gibi kabul edilemez riskler yaratıyor” dedi.

Source link