RCS Kılavuzu, Apple’ın Neden Benimsediği ve Mesajlaşmayı Nasıl Daha İyi Hale Getirdiği


eğer olduysan Bu hafta WWDC 2024 ile ilgili tüm haberleri takip ederek Apple’ın RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) mesajlaşma standardını bu yılın ilerleyen dönemlerinde iOS 18 ile iPhone’lara getireceğini bileceksiniz. Bu, RCS’yi uzun süredir destekleyen Google için bir kazanç. Android’de. Peki gerçekte RCS nedir? Peki bunu desteklemek neden önemlidir?

Kısa versiyon: Akıllı telefonların başından beri kullandığı standart SMS/MMS mesajlaşma standartlarının yükseltilmesidir. Okundu bilgisi ve görseller gibi mesajlaşma uygulamalarımızda alışık olduğumuz tüm harika özellikler için daha iyi destek sağlar ve bazı ekstra güvenlik katmanları da ekler.

Evet, Apple’ın iMessage’ını veya WhatsApp’ı kullanmaya çok benziyor; ancak o kadar da basit değil. Yükleyebileceğiniz bir RCS uygulaması yok ancak açıklayacağımız gibi RCS standardını destekleyen uygulamalar bulabilirsiniz.

Görüntü Kişi Elektroniği Telefonu Cep Telefonu ve Metin içerebilir

RCS bu yıl iOS’a geliyor.

Apple’ın izniyle

Yani uzun versiyon: Zengin İletişim Hizmetleri, WhatsApp, Signal veya Telegram gibi bir uygulamadan ziyade temel bir standarttır. Çalışması için operatör desteğine ihtiyaç duyuyor, bu nedenle başlangıçta benimsenme yavaştı, ancak RCS artık çoğu ülkede çalışıyor ve AT&T, Verizon ve T-Mobile tarafından destekleniyor.

SMS (Kısa Mesaj Servisi) ve MMS (Multimedya Mesajlaşma Servisi), telefonlarımız aracılığıyla iletişim kurduğumuz modern yönteme uygun olarak tasarlanmamıştır ve RCS bunu düzeltmeye çalışmaktadır. Büyük çözünürlüklü görüntülerin ve videoların paylaşılması, grup sohbeti, okundu bilgileri, görüntülü aramalar ve aslında 160 karakterin ötesine geçen mesajlar için destek ekler veya geliştirir.

Telefonunuzun varsayılan mesajlaşma uygulamasında RCS desteklendiğinde, mesajlara tepkiler ekleyebilir, bir başkasının ne zaman yazdığını görebilir ve GIF’ler, çıkartmalar ve mevcut konumunuz gibi ekstra öğeleri konuşmalara ekleyebilirsiniz; tüm özellikler alışkın olabileceğiniz ve diğer uygulamalarda standart olarak kabul edin.

Perde arkasında da değişiklikler ve yükseltmeler var. SMS/MMS, hücresel ağınıza veri bağlantısı gerektirirken RCS, Wi-Fi’nin yanı sıra hücresel ağlar üzerinden de çalışır. Herhangi bir nedenle cep telefonu sinyaliniz yoksa ancak kablosuz bir ağ bulabilirseniz, mesajınız yine de iletilebilir.Source link